3
Dzisiejszy odcinek jest znakomitą okazją do tego, żeby się sobie trochę poprzyglądać. Jak postrzegasz świat? Jakie są twoje ramy odniesienia? Ufasz bardziej sobie, czy ludziom, z którym pracujesz? Czy jesteś osobą, która ma poczucie własnej wartości, która daje się lubić, jest kompetentna i zdolna do odnoszenia sukcesów? Czy może wręcz odwrotnie: myślisz, że tak naprawdę niewiele potrafisz, nic ci się nie uda, nawet jak będziesz bardzo się chciał; nie wierzysz w siebie i swoją siłę, i to, że jesteś cokolwiek wart.
W pierwszym wypadku twój stosunek do życia można określić jako „Jestem OK”. Drugi jest jego zupełnym przeciwieństwem „Jestem nie OK”.
Im więcej wiesz, tym lepiej rozumiesz.
TAO TE CHING
W przywództwie również ważne jest to, jak postrzegamy innych. Co o nich myślimy? Jakie założenia na ich temat nosimy w głowie?
Czy jako lider uważasz, że ludzie z którymi pracujesz są w porządku i można im ufać? Czy może zakładasz, że że są leniwi, brakuje im kompetencji, kłamią i na każdym kroku próbują cię oszukać? Przez jakie filtry patrzysz na świat? Jaka jest twoja pozycja życiowa?
W dzisiejszym odcinku będziemy rozmawiali o relacjach, które są drogą w pracy każdego lidera. Bo to, jak układają się twoje relacje z zespołem, klientem, szefem – w dużym stopniu zależy od twojej pozycji życiowej.
Wspólnie z Olą Chrapką opowiemy Ci o bardzo ciekawym modelu, który pochodzi z analizy transakcyjnej – „Kole zależności”. Możesz go wykorzystać do pracy nad sobą, do analizy siebie, swojego przywództwa. Można go także wykorzystać do pracy nad rozwojem zespołu i organizacji.
Materiały do audycji:
- aleksandrachrapko.pl
- Platforma rozwojowa dla liderów Agile Leadership Tribe
- Studia podyplomowe „Agile Leadership” (Uniwersytet SWPS)
- Vann Joines, Ian Stewart, Analiza transakcyjna dzisiaj
- MP 077: W co gramy w pracy? Rozmawiam z Joanną Gosk
- MP 113: Trzy (dramatyczne) role, których lider powinien unikać
- MP 123: Drivery, czyli co cię motywuje
- MP 147: Zostałem liderem. Co dalej? Rozmawiam z Anną Mindykowską
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- EGOR BUDENNYY, Want You Badly
Agile Leadership Tribe
Agile Leadership Tribe – to platforma online, która jest miejscem wymiany doświadczeń, rozwoju i budowania relacji. To szczególny program rozwoju dla liderów, którym zależy na świadomym kształtowaniu swojego przywództwa.
Dołącz do naszej społeczności i korzystaj z MOCY korzyści, które dla Ciebie przygotowaliśmy – bazy wiedzy, forum dyskusyjnego, webinarów, klubu czytelniczego, cyklu miesięcznych wyzwań oraz konkretnych planów rozwojowych i systemu informacji zwrotnej.
Nie możemy spowodować transformacji – to byłoby po prostu manipulacją. Ale możemy tworzyć środowisko, dzięki któremu transformacja będzie mogła się wydarzyć.
Zapraszamy liderów, menedżerów, agile coachów, Scrum Masterów, Product Ownerów, liderów zmian oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się zarządzać w sytuacjach, kiedy nie mają władzy i nie mogą sprawować kontroli.
Antykonferencja na platformie altribe.pl
Oceń podcast
Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.
Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).
Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪
Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌
Porozmawiajmy!
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.