Cześć! 🙂 Nazywam się Mariusz Chrapko i na co dzień pomagam firmom w procesie wdrażania i adaptacji zwinnych metod pracy.
Swoją przygodę ze Scrumem rozpocząłem w 2003 roku i… była to miłość od pierwszego wejrzenia. Od tamtej pory Scruma udało mi się wdrożyć w ponad pięćdziesięciu firmach – w Polsce i za granicą.
Bardzo lubię zmiany. Dlatego, praktycznie od samego początku wspieram programy zwinnych transformacji w dużych organizacjach.

Doradztwo & Mentoring
Prowadzę coaching i działania doradcze na różnych szczeblach organizacyjnych. Szkolę i warsztatuję. Pracuję z zespołami scrumowymi, liderami i wyższą kadrą menedżerską. Moje główne obszary wsparcia to:
- Formacja i rozwój zwinnych liderów (style myślenia i działania liderów, ruch na rzecz celu, wizja i wartości, praca nad relacjami, inteligencja emocjonalna, inspirująca komunikacja, słuchanie zespołów)
- Praca nad budowaniem i rozwijaniem zwinnych zespołów (team coaching, eliminowanie dysfunkcji pracy zespołowej, budowanie zwinnych zespołów, facylitacja, praca z wartościami)
- Wsparcie programów zwinnej transformacji (wsparcie grup tranzycyjnych, budowanie i coaching liderów zmiany, prowadzenie warsztatów strategicznych, pomoc w wyborze projektów pilotażowych, planowanie kolejnych etapów transformacji, ewaluacja)
- Diagnostyka zwinnych metod pracy i rozwoju przywództwa w organizacji (Agility Health Check)
Szkolenia
Pełną lista szkoleń, które prowadzę znajdziesz na stronie: https://zwinneszkolenia.pl/
Ważniejsze projekty






Moja książka
Jestem autorem książki: Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami, która znalazła się na liście bestsellerów Wydawnictwa Helion. Zdobyła też III nagrodę dla najlepszego poradnika biznesowego w konkursie Gazety Prawnej „Economicus 2013″.

Blog o zwinnym zarządzaniu
Uwielbiam dzielić się swoją wiedzą. Dlatego prowadzę bloga, w którym piszę o roli współczesnych menedżerów, byciu liderem, pracy zespołowej, a także o nowych trendach w zarządzaniu.
Scrum
Czym jest Scrum? Żeby się specjalnie nie rozwodzić, przygotowałem krótki opis tej metody. Krótki, bo zawiera tylko 100 słów! Enjoy! 🙂
Praca w sprintach
Kilka artykułów na temat pracy w sprintach. Większość z nich, to moje odpowiedzi na pytania Czytelników. Dlatego tym bardziej, warto je przeczytać 🙂
- Sprint 0 – dobry, czy zły pomysł?
- Planowanie sprintu. Które podejście wybrać?
- 6 czynników, które pomogą wam wybrać odpowiednią długość sprintu
- Jak buforować prace w projektach agile?
- Jak skutecznie pielęgnować backlog produktu w Scrumie?
- Czy projekty Agile da się zaplanować?
- Czy zespół powinien przypisywać się do zadań w Backlogu Sprintu?
Budowanie zespołów scrumowych
Publikuję praktyczne wskazówki na temat zasad, którymi się kieruję przy budowaniu zespołów scrumowych:
- Jak traktować prace utrzymaniowe w Scrumie? 5, a nawet 6 sposobów
- Co zrobić, żeby zespół scrumowy podejmował dobre decyzje?
- Scrum of Scrums, czyli jak koordynować zależności w projektach agile
- Jak budować wydajne zespoły w Scrumie? – część 1
- Jak budować wydajne zespoły w Scrumie? – Część 2
Wdrażanie agile w firmie
Artykuły na temat wdrażania agile w firmie:
- Wdrożenie agile w firmie – bez „zamrażania”
- Co robić, gdy ludzie nie chcą wdrażać agile w firmie?
- Agile „bezludzki”
- Co trzeba zmienić w firmie, żeby stosowanie Scruma było wydajne? – 3 rzeczy
- Agile w zarządzaniu projektami. Jakie podejście wybrać
- Czy Scruma da się wdrożyć w organizacji pozarządowej?
Kilka odcinków podcastu na temat zwinnej transformacji w firmie:
- 8 kroków zwinnej transformacji
- 12 pułapek zwinnej transformacji
- Jak wdrożyć agile w firmie – wielki przewrót, czy małymi krokami?
Scrum Master
Artykuły na temat roli Scrum Mastera:
- Nie ma szefa w zespole, jest Scrum Master
- Co znaczy być dobrym Scrum Masterem?
- Exposé Scrum Mastera, czyli od czego zacząć pracę z nowym zespołem
- Czy Project Manager może być Scrum Masterem?
- Rotacja Scrum Mastera w zespole. Dobry, czy zły pomysł?
Dwa wywiady, które przeprowadziłem ze Scrum Masterami:
- Okiem świeżo upieczonego Scrum Mastera. Rozmowa z Katarzyną Ziemba
- Jestem Scrum Masterem. Rozmowa z Adamem Kwietniem
Zwinne zarządzanie
Poniżej znajdziecie listę wybranych artykułów, które dotykają tematu „zwinnego zarządzania” w firmie.
- 150 pracowników w firmie, nie więcej
- Trudna zmiana paradygmatu zarządzania
- Samoorganizacja w zespole ukierunkowana
- Co zrobić, żeby ludziom bardziej zależało na realizacji celów projektu?
- W pojedynkę nigdzie nie dolecisz, czyli jak budować efektywne zespoły
- Klątwa Tatara, czyli najgorsza rzecz jaką lider może zrobić
- 5 poziomów słuchania, które każdy lider powinien znać
- Nowa struktura firmy, która wspiera innowacyjność
- Między startupem a dojrzałą firmą
Holakracja i turkusowe organizacje
Kilka artykułów na temat przyszłości zarządzania i trendu, który coraz mocniej się nasila – holakracja i firmy turkusowe.
Polecam zacząć od wywiadu, który przeprowadziłem z prof. Andrzejem Blikle na temat firm bez szefów i przyszłości zarządzania.
Kilka artykułów na temat tego, jak można zaimplementować filozofię turkusowego zarządzania w firmie:
Czym jest holakracja w wersji audio:
Podcast Menedżer Plus
Jestem autorem podcastu Menedżer Plus, w którym opowiadam o tym, jak zwinnie zarządzać sobą i biznesem.
Znajdziecie w nim praktyczne narzędzia oraz usłyszycie o współczesnych trendach w zarządzaniu i przywództwie. Poznacie ciekawych ludzi. Dostaniecie nowe pomysły i inspiracje.
Audycja przeznaczona jest dla wszystkich liderów, menedżerów oraz członków zespołów projektowych, którym zależy na własnym rozwoju.
Tematy, które poruszam w podcaście to: praktyka zarządzania, przywództwo, agile, praca zespołowa, coaching, produktywność, zarządzanie zmianą i zwinna transformacja.
Jeżeli chcecie, żeby coś zmieniło się w Waszym życiu, planujecie kształtować swoje otoczenie, wywierać wpływ na bieżące sprawy i pozostawić po sobie trwały ślad – ten podcast może Wam w tym pomóc!
Podcast Menedżer Plus
Odcinki, od których warto zacząć słuchanie podcastu:
Poniżej zebrałem listę odcinków, od których powinniście zacząć przygodę z moim podcastem. Znajdziecie tam zarówno audycje solo, w których dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami, związanymi z praktyką zarządzania, a także ciekawe wywiady ze znanymi ludźmi biznesu i guru zarządzania.
Zapraszam przed głośniki! 😉
- Zasada Jeża, czyli mój sekretny przepis na rozwój
- Koniec zespołów. Rozmawiam z Joanną Heidtman
- Szefologika, czyli czego o zarządzaniu można nauczyć się od wojska? Rozmawiam z gen. Romanem Polko
- Ludzie odchodzą od ludzi, a nie od firmy
- Metoda Biegun, czyli jak osiągać swoje życiowe cele. Rozmawiam z Markiem Kamińskim
- Pełna Moc Możliwości. Rozmawiam z Jackiem Walkiewiczem
- Mentoring Theater, czyli sztuka właściwych decyzjiRozmawiam z Robertem Kroolem.
- 7 zasad, które pomogą Ci stworzyć świetną prezentację
- Głaskologia, czyli jak motywować pracowników. Rozmawiam z Miłoszem Brzezińśkim
- Jak budować markę osobistą? Rozmowa z Joanną Malinowską-Parzydło
Podcast „Na Sofie”
W życiu każdy z nas ma jakąś pasję. Moją jest zdecydowanie muzyka, która w moim życiu od zawsze. W drugiej klasie podstawówki zacząłem grać na fortepianie, słuchałem namiętnie radia i kupowałem pierwsze płyty w Pewexie.
Jakiś czas temu obejrzałem film Play Misty For Me z 1971 roku, w którym Clint Eastwood jest radiowcem i gra różne starocie. Wtedy, po raz pierwszy pomyślałem sobie, że ja też tak chcę. Chcę robić takie „radio”. Na początku pomysł wydawał mi się mocno absurdalny. Ale wiem, że kiedy pomysł nagle przychodzi nam do głowy i myślimy: „Nie, to jest szaleństwo”, … to jest właśnie pomysł którego nam trzeba.
Muzyka nie ma granic. Nie ma wyznaczonych terytoriów, gdzie może się rozwijać i rozprzestrzeniać. Dobra muzyka pozostaje dobrą niezależnie od tego jak się nazywa.
Miles Davis
W podcaście Na sofie usłyszycie muzykę z najróżniejszych półek. Podzielę się z Wami brzmieniami, które od zawsze mi towarzyszą. Będą perły światowego jazzu, klasyka rocka i mistrzowskie wykonania dzieł klasycznych. Nie zabraknie też dźwięków z odległych zakątków świata – dźwięki, które mają w sobie dużo słońca, kuszą egzotyką i pulsem miejsc, w których powstają.
Do słuchania zapraszam koniecznie z paczką śliwek w czekoladzie 🙂
OPINIE UCZESTNIKÓW O MOICH SZKOLENIACH
Warsztaty w wykonaniu Mariusza to mistrzostwo. Są idealną okazją do zapoznania pracowników z metodą Scrum – zarówno tych, którzy będą członkami Zespołu Deweloperskiego, jak i interesariuszy, z których wyłonią się Właściciele Produktu. To wszystko dzięki przemyślanym i idealnie dobranym ćwiczeniom, które wywołują uśmiech na twarzy uczestników i sprawiają mnóstwo radości a co więcej zapadają w pamięć na długie lata. Szkolenia prowadzone przez Mariusza wzmagają ciekawość i przyczyniają się do długich dyskusji poza salą szkoleniową, co ma bezpośredni wpływ na dostarczaną wartość przez IT i satysfakcję Biznesu. Są idealną bazą do dalszej pracy zarówno na początku transformacji organizacji, jak i w jej trakcie. Polecam!Arleta Andruszkiewicz, Agile Coach, Scrum Master, Coach w ANDA Coaching
Mariusza poznałam na warsztacie Scrum4Teams, który prowadził. Zrobił na mnie, początkującego wówczas Scrum Mastera, bardzo dobre wrażenie. Człowiek z pasją, kompetentny, doświadczony, widać, że wie i czuje o czym mówi. Niezwykle profesjonalny blog, jego merytoryczna zawartość i wielobarwna osobowość Mariusza sprawiły, że bez wahania wzięłam udział w następnym warsztacie. Był to warsztat "Coaching w Scrumie". Dzięki tym warsztatom lepiej poczułam jak godzić role, które pełni Scrum Master oraz jak niezwykle ważne jest aktywne słuchanie i umiejętność zadawania pytań otwartych. Najbardziej w warsztatach Mariusza podoba mi się to, że znaczna część czasu jest przeznaczona na ćwiczenia praktyczne. Nieustannie inspirują mnie jego podkasty i goście których zaprasza.Monika Tumidaj, Scrum Master
Praktyczny wymiar szkolenia będzie dla początkujących szansą na "zrozumienie" metody Scrum. Dla osób bardziej zaawansowanych będzie to sposobność do wymiany doświadczeń, praktyk i inspiracji z jednym z czołowych Agile Coachów w Polsce. Wszystko podane w charakterystyczny dla Mariusza, rzeczowy sposób. Gorąco polecam!Patryk Domoracki, Team Leader, Agile Coach
Zapisz się na newsletter!
Dobrym sposobem dowiadywania się na bieżąco o nowych wpisach na moim blogu oraz kolejnych odcinkach podcastu – jest mój newsletter. Dlatego bardzo mocno zachęcam Was do tego, żebyście się na niego zapisali.
Dla wszystkich subskrybentów, przygotowałem powitalny prezent! Ebook, w którym odpowiadam na najbardziej palące pytania Czytelników.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz. Do następnego poczytania! 😉