MP 113: Trzy (dramatyczne) role, których lider powinien unikać

Cykl: Podcast
28 października 2019
Menedżer Plus Podcast

3

Stephen Karpman, amerykański psychoterapeuta zauważył, że w trakcie terapii uzależnień wciąż jak bumerang powraca jeden i ten sam schemat: osoba uzależniona wchodzi w rolę „Ofiary” i „zarzuca przynętą” na kogoś bliskiego – członka rodziny lub znajomych. Chce w ten sposób wzbudzić litość i poczuć się zwolniona z odpowiedzialności, żeby za chwilę znowu wrócić do nałogu.

„Ratownik” z kolei chce jej wyjść naprzeciw i próbuje pomóc – udaje, że nic się nie stało, ukrywa pijaństwo „Ofiary”, tuszuje branie narkotyków. Robi wszystko, żeby tę osobę jakoś usprawiedliwić.

Ale za chwilę, nasza „Ofiara”, która przecież powinna być za wszystko wdzięczna, zaczyna prześladować „Ratownika”. Okrada matkę, wynosi z domu, a potem sprzedaje różne cenne rzeczy.

Co więcej, ta „gra” często toczy się dalej. Matka wchodzi w buty „Prześladowcy” i zaczyna wyładowywać swoją złość na niewdzięcznym synu, który już tyle razy ją okłamał. Krzyczy, frustruje się, dzwoni na policję. Co ciekawe, w trakcie tej gry, role mogą się często zmieniać. „Ofiara” staje się „Prześladowcą”, który później zamienia się w „Ofiarę”. I tak w kółko.

Dzisiaj, dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że role „Prześladowcy”, „Ofiary”, czy „Ratownika” nie są domeną tylko i wyłącznie osób uzależnionych. Wchodzi w nie każdy człowiek. Mamy z nimi do czynienia także w pracy – w zespole, w relacjach lidera z pracownikami.

Gościem dzisiejszego odcinka jest Ola Chrapko – coach zespołowy i trener biznesu. Specjalizuje się w zarządzaniu relacjami. Pracuje w oparciu o narzędzia analizy transakcyjnej.

Bardzo zapraszam przed głośniki! 🎧🎤🙃

mariuszchrapko.com

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Do wygrania jest bezpłatna wejściówka na szkolenie „Agile Leadership – MAPA zwinnego przywództwa”, które prowadzę wspólnie z Gościem dzisiejszego odcinka – Olą Chrapko.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka:

Opiszcie sytuację, w której odegrała się zamiana ról trójkąta dramatycznego, w której braliście udział.

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (31 października) 2019 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

trójkąt dramatyczny-pytania

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.