MP 113: Trzy (dramatyczne) role, których lider powinien unikać

Cykl: Podcast
28 października 2019
Menedżer Plus Podcast

3

Stephen Karpman, amerykański psychoterapeuta zauważył, że w trakcie terapii uzależnień wciąż jak bumerang powraca jeden i ten sam schemat: osoba uzależniona wchodzi w rolę „Ofiary” i „zarzuca przynętą” na kogoś bliskiego – członka rodziny lub znajomych. Chce w ten sposób wzbudzić litość i poczuć się zwolniona z odpowiedzialności, żeby za chwilę znowu wrócić do nałogu.

„Ratownik” z kolei chce jej wyjść naprzeciw i próbuje pomóc – udaje, że nic się nie stało, ukrywa pijaństwo „Ofiary”, tuszuje branie narkotyków. Robi wszystko, żeby tę osobę jakoś usprawiedliwić.

Ale za chwilę, nasza „Ofiara”, która przecież powinna być za wszystko wdzięczna, zaczyna prześladować „Ratownika”. Okrada matkę, wynosi z domu, a potem sprzedaje różne cenne rzeczy.

Co więcej, ta „gra” często toczy się dalej. Matka wchodzi w buty „Prześladowcy” i zaczyna wyładowywać swoją złość na niewdzięcznym synu, który już tyle razy ją okłamał. Krzyczy, frustruje się, dzwoni na policję. Co ciekawe, w trakcie tej gry, role mogą się często zmieniać. „Ofiara” staje się „Prześladowcą”, który później zamienia się w „Ofiarę”. I tak w kółko.

Dzisiaj, dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że role „Prześladowcy”, „Ofiary”, czy „Ratownika” nie są domeną tylko i wyłącznie osób uzależnionych. Wchodzi w nie każdy człowiek. Mamy z nimi do czynienia także w pracy – w zespole, w relacjach lidera z pracownikami.

Gościem dzisiejszego odcinka jest Ola Chrapko – coach zespołowy i trener biznesu. Specjalizuje się w zarządzaniu relacjami. Pracuje w oparciu o narzędzia analizy transakcyjnej.

Bardzo zapraszam przed głośniki! 🎧🎤🙃

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Do wygrania jest bezpłatna wejściówka na szkolenie „Agile Leadership – MAPA zwinnego przywództwa”, które prowadzę wspólnie z Gościem dzisiejszego odcinka – Olą Chrapko.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka:

Opiszcie sytuację, w której odegrała się zamiana ról trójkąta dramatycznego, w której braliście udział.

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (31 października) 2019 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

trójkąt dramatyczny-pytania

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.