4
Dwa lata temu brałem udział w tygodniowych warsztatach, które dotyczyły tematu [holakracji].
O holakracji pisałem już kilka razy na blogu, nagrałem też jeden odcinek podcastu na ten temat, wszystko oczywiście podlinkuję w materiałach do dzisiejszej audycji.
Warsztaty miały na celu wtajemniczyć nas w rolę facylitatora holakracji. Jest to jedna z kilku ról, która wspiera prowadzenie spotkań governance i spotkań taktycznych w tym modelu. Rola bardzo ważna, bo wiąże się z facylitacją procesu. Trzeba zachować pewną neutralność, zimną krew, nie wtrącać się w pracę grupy, nie narzucać ludziom swoich rozwiązań. To wszystko właśnie na tych warsztatach ćwiczyliśmy.
Przez kilka dni siedziałem w grupie z bardzo sympatycznym Belgiem Frederickiem Laloux, który był niesamowicie bezpośredni, miły, uśmiechnięty. Pamiętam, że co chwila zarządzał: „Time for Hugs” 😉
Muszę powiedzieć, że jak sam jestem uczestnikiem jakiegoś warsztatu czy szkolenia, to najczęściej mam duży poziom samokrytyki. Wszystko analizuję, co mi wyszło, co nie, co można by zrobić lepiej. Nie inaczej było tutaj. Ale Frederick, jak udzielał mi informacji zwrotnej, zawsze powtarzał: „Myślę, że przesadzasz z tą samokrytyką”. „Mariusz, daj spokój. Nie było tak źle”.
Z Frederickiem kojarzy mi się jeszcze jedna rzecz… Książka z niebieskimi motylami na okładce, która już pierwszego dnia krążyła po naszym stoliku. Książka miała tytuł Reinventing Organizations i, jak się okazało, jej autorem był właśnie Frederick.
Wieczorem, w hotelu, załadowałem już ją na Kindla, no i zacząłem czytać. Był to bardzo kiepski pomysł, bo przychodziłem na zajęcia bardzo mocno niewyspany.
Książka została przetłumaczona również na język polski. Pracować inaczej – taki jest polski tytuł. Tutaj duże ukłony w stronę tłumacza pana Marka Konieczniaka, który zrobił to naprawdę świetnie.
Laloux w swojej książce opisał 12 firm i instytucji, które są zarządzane w sposób, o którym nie śniło się wielu menedżerom.
To są firmy w stanie ciągłej zmiany, w których zespoły same zarządzają swoją pracą. Takie organizacje nie mają kierowników projektów czy spotkań dyrektorskich, a zarządzanie tymi firmami zostało drastycznie uproszczone.
Nie istnieją plany i budżety, jest pełna przejrzystość informacji, i nawet wynagrodzenia są ustalane przez pracowników.
W jaki sposób działają firmy, opisane przez Laloux? Jakie są korzyści z tego typu organizacji? Co opisane w „Pracować inaczej” firmy mają wspólnego z kolorami?
O tym właśnie będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji.
Konkurs
W dzisiejszej audycji mamy dla Was kolejny konkurs. Tym razem, do wygrania jest książka prof. Adndrzeja Bliklego Doktyna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu.
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:
Które trzy cechy firmy turkusowej uważasz za najważniejsze?
Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku (9 czerwca) 2016 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!
Powodzenia! 🙂
Poradnikowo
Do efektywnej pracy potrzebujesz energii i jasnego umysłu a Twoim paliwem jest to co codziennie spożywasz.
O tym, jak w dzisiejszych zabieganych czasach menedżer może zadbać o zdrowe odżywianie opowie Michał Jaworski z bloga WiecejNizZdroweOdzywianie.pl i autor podcastu Więcej Niż Zdrowe Odżywianie.
Wiem, że część z Was namiętnie słucha jego podcastu. Dlatego tym bardziej zapraszam do wysłuchania tego materiału 🙂
Linki i artykuły:
- 7 zdrowych śniadań, które napełnią Cię energią
- Jak jeść zdrowo i tanio?
- Ulubione zupy:
- Zupa jaglana
- Prosty krupnik
- Zupa ze słodkiej kapusty
Materiały, o których wspominaliśmy podczas audycji:
- moznainaczej.pl
- Cykl artykułów Zarządzanie w XXI wieku
- Cykl artykułów na temat holakracji
- Podcast MP-004: Holakracja, czyli nowy sposób na zwinną firmę
- reinventingorganizations.com
- Beyond Budgeting Institute
- Artykuł Bez budżetów kontraktowych
- Książki:
- A. Blikle, Doktryna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu
- F. Laloux, Pracować inaczej
- J. Hope, R. Fraser, Beyond Budgeting: How Managers Can Break Free from the Annual Performance Trap
- Kapitan Michael D. Abrashoff, Ty tu dowodzisz. Najskuteczniejsze metody kierowania załogą
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- Jazz Friends, La palaza by Gustavo Crochenci
- Blue Canoe Records, Donna
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.