Dwie wejściówki do wygrania na „Agile w Biznesie”

Cykl: Zwinna Firma
5 września 2014

6

Ostatnie dwa tygodnie na moim blogu, w całości, były poświęcone tematowi holakracji. Nadszedł wreszcie czas na wcześniej zapowiadany konkurs, w ramach którego będziecie mieli szansę wygrania jednej z dwóch wejściówek na tegoroczną edycję konferencji „Agile w Biznesie”, której organizatorem jest magazyn Computerworld. Wejściówka to pakiet full, obejmuje zarówno pierwszy dzień konferencji, jak i warsztat: „Holakracja – Taster Workshop”, który prowadzę ja 🙂

A konferencja zapowiada się naprawdę nieźle. Wśród zaproszonych gości jest między innymi Ruben Timmerman, który opowie o tym, jak wyglądało wdrożenie holakracji w jego firmie Springest. Nie ukrywam, że zaproszenie Rubena było trochę moim pomysłem. Poznałem go osobiście w Amsterdamie. Organizował wtedy małe demo „holakracji w pratkyce” dla uczestników szkolenia Holacracy Practitioner. Zapewniam was, że Ruben jest fajnym mówcą i na pewno się nie zawiedziecie. Z innych wystąpień, ciekawie zapowiada się prelekcja Ludmiły Pisiewicz i Tomka Chmielewskiego z ING Banku Śląskiego, którzy opowiedzą o wyzwaniach dojrzałej transformacji. Jest to wystąpienie o tyle ciekawe, że minęło już blisko dwa lata od kiedy ING Bank Śląski uruchomił inicjatywę agile. A dwa lata to już całkiem sporo, żeby powiedzieć coś o efektach tej zmiany. I jeszcze jedna rekomendacja. W żadnym wypadku nie możecie przegapić wystąpienia Artura Białousa i Adama Kwietnia z Orange Polska. Ciekawy jest podtytuł ich prelekcji: „O błędach, z których jesteśmy dumni i błędach, które nadal popełniamy”. Szczegółowy program konferencji znajdziecie tutaj.

Co zrobić, żeby wygrać?

Na adres me@mariuszchrapko.com wysyłacie zgłoszenie będące odpowiedzią na pytanie: – Dlaczego akurat TY powinieneś wygrać wejściówkę na konferencję „Agile w Biznesie”. Z nadesłanych propozycji, jury w składzie: Aleksandra Zygarska (Computerworld) i Mariusz Chrapko, czyli JA 😉 wybierze dwie osoby, które wygrają wejściówkę na „Agile w Biznesie”.

Konkurs potrwa do poniedziałku, 8 września, do północy. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na blogu w środę, 10 września.

Nie ma przegranych

Nawet jeżeli nie uda wam się wygrać wejściówki, każda z osób biorących udział w zabawie, dostanie 20% zniżki na konferencję i mój warsztat.

Trzymam mocno kciuki i widzimy się na Agile w Biznesie! 🙂

A poniżej obiecany „Kącik Kujona”, który dla was przygotowałem. Jest to zbiór książek i linków, które pozwolą wam jeszcze bardziej zgłębić temat holakracji i wprowadzać zwinność do waszych organizacji.

KĄCIK KUJONA

Na początek zacznijmy od informacji zupełnie podstawowych: – Strona holacracy.org To oficjalne źródło wiedzy w tym temacie. Tutaj możecie pobrać konstytucję, poczytać ciekawe wpisy na firmowym blogu.

Ze sprawdzonych artykułów o holakracji, polecam wam następujące teksty:

 • Wszystko, co uda wam się wykopać na tym blogu. Oprócz tego, że jestem absolutnym fanem Medium (prostota tego projektu jest urzekająca), jest to także firma, która wdrożyła holakrację.
 • Steve Dennig, Making Sense Of Zappos And Holacracy
 • Olivier Compagne, Holacracy Is Not What You Think. Jest to odpowiedź na przytoczony wcześniej tekst Steve’a Denninga. Dlaczego odpowiada akurat on? Olivier Compagne jest pracownikiem HolacracyOne i jedną z jego ról w tej organizacji jest śledzenie wszystkich możliwych artykułów, związanych z tym tematem i udzielanie ewentualnych sprostowań. Ten tekst jest jednym z nich.
 • Ponieważ pytaliście w mailach o listę firm, które wdrożyły holakrację, tutaj jest spis, który na swojej stronie aktualizuje firma „Structure & Process”
 • No i koniecznie musicie obejrzeć video o doświadczeniach, związanych z wdrożeniem holakracji w połączeniu ze Scrumem (TAK!)

No dobra, a teraz książki. Póki co, nikt jeszcze „oficjalnej” książki o holakracji nie napisał. Ale się pisze… Brian Robertson, pomysłodawca systemu, zapowiedział, że książka zostanie wydana na wiosnę 2015 roku. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać. Niemniej jednak, chciałem wam zaproponować kilka lektur, które stanowią bardzo fajne wprowadzenie do holakracji.

holakracja-holacracy-zwinna firma-mariuszchrapko-agile

 1. Peter Senge, Piąta Dyscyplina. To jest absolutna klasyka gatunku. Wyjaśnia, na czym polega myślenie systemowe i organizacja ucząca się. Jest to książka, do której często wracam. Peter Senge uświadomił mi wiele mechanizmów, z którymi na co dzień wielu z nas boryka się przy wdrażaniu zwinności w organizacji. A koncepcja „napięć” jest kluczową zasadą, na której zbudowana jest holakracja. Jeżeli uporacie się z „Piątą Dyscypliną”, kolejną książką, którą musicie przeczytać tego autora jest The Dance of Change. Sporo tematów powtarza się z „Piątej Dyscypliny”, jednak są pokazane w zupełnie nowym świetle.
 2. Elliot Jaques, Requisite Organization. Ta książka miała bardzo duży wpływ na wiele elementów holakracji. Nie jest to jednak lektura łatwa. Musicie mieć do niej odpowiednie podejście, inaczej szybko ją odstawicie na półkę.Każdy rozdział składa się z punktów i podpunktów, definicji, założeń. Całość przypomina trochę Summę Teologiczną św. Tomasza. Ale dzięki temu też łatwo się tę wiedzę przyswaja, bo każdy rozdział przypomina trochę konspekt. Nigdy nie czytałem tego typu branżowej książki. Jeżeli jednak uda wam się z nią z mierzyć, polecam również Executive Leadership, o przywództwie właśnie i złożoności.
 3. Ken Wilber, Integralna Teoria Wszystkiego. Nie wiem, czy powinienem was zachęcać do lektury tej książki. Nie, nie czytajcie jej. Nie czytajcie jej teraz, kiedy dopiero zaczynacie swoją przygodę z holakracją. Polecam ją tylko dlatego, że w niej, po raz pierwszy, w sposób usystematyzowany pojawiła się koncepcja holanów i holarchii. Stanowi oś integralnej teorii postrzegania rzeczywistości, którą opracował Wilber.
 4. Frederick Laloux, Reinventing Organizations. Tę książkę bardzo wam polecam. Połknąłem ją w kilka dni. Autora udało mi się poznać osobiście, na wspomnianym już szkoleniu z holakracji. Jest bardzo wesołym człowiekiem. Napisał książkę o tym, jak rozwijają się zwinne organizacje. Wykorzystał przy tym sporo elementów, które są obecne w holakracji. Książkę możecie pobrać tutaj, za darmo. To znaczy w teori za darmo. Bo za miesiąc Frederick napisze do was maila i zapyta, ile waszym zdaniem książka jest warta 😉 Niezły pomysł, prawda?
 5. Dave Gray i Thomas Vander Wal, The Connected Company. To moja ukochana książką, do której baaardzo często zaglądam i wciąż znajduję w niej sporo inspiracji. To książka o każdej współczesnej firmie, która chce być agile. Zawiera wiele elementów, które na co dzień wykorzystuję do wdrażania zwinności w organizacjach. To świetna prologomena do zmierzenia się z tematem holakracji w firmie.
 6. John P. Kotter, Accelerate: Building Strategic Agility for a Faster-Moving WorldA to książka, która była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Na co dzień wykorzystuję 8 kroków zarządzania zmianą, opisanych przez Kottera, przy prowadzeniu programów zwinnych transformacji, a tu masz. Pan od zmiany napisał książkę, która jest streszczeniem pomysłów zawartych w holakracji. Kotter pisze o nowym systemie operacyjnym firmy, który ma naturę dualną, hierachiczno-sieciową (holarchiczną?). Książka Kottera, podobnie jak „The Connected Company”, jest bardzo dobrym uzupełnieniem tego wszystkiego, co znajdziecie w holakracji.

Wszystkie odcinki cyklu: