MP 158: Czy Scrum Master musi być techniczny?

Cykl: Podcast
4 października 2021
Menedżer Plus Podcast

3

Scrum Master to jedna z trzech ról, która występuje w Scrumie. Odpowiada za to, żeby Scrum był rozumiany i stosowany. Dba o efektywność zespołu. Jest servant liderem. Usuwa przeszkody. Robi wszystko, żeby ludzie w jego otoczeniu stawali się zdrowsi, mądrzejsi, bardziej autonomiczni. Jego działania i cele obejmują zespół, interesariuszy i klientów, a także organizację i świat.

Dyskusja na temat tego, czy powinna to być osoba techniczna, czy nie – toczy się od lat. Temat wraca jak bumerang na różnych meetupach, konferencjach, dyskusjach internetowych. Ja sam dostaję mnóstwo maili od słuchaczy, którzy pytają mnie, jakie powinno być właściwe stanowisko w tej sprawie.

W dzisiejszym odcinku postanowiłem zmierzyć się z tym tematem. Do programu zaprosiłem Ewę Wiktorowską, która od kilku lat jest „nietechnicznym” Scrum Masterem.

Jestem głęboko przekonany, że jej „świadectwo” pomoże wielu osobom „nietechnicznym” właśnie, którym marzy się praca Scrum Mastera, ale mają obawy, że nie sprostają technicznym wymaganiom, które się z nią wiążą.

mariuszchrapko.com

Materiały, o których wspominaliśmy:

Kurs online „Scrum Assistance”

W teorii Scrum nie ma przed Tobą tajemnic, lecz gdy przychodzi do praktycznego wykorzystania wiedzy, pojawiają się wątpliwości. Kolejne książki, które czytasz, zostawiają Cię z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Wiesz, że przyjdzie Ci jeszcze mierzyć się z niejednym skomplikowanym problemem, o którym nie przeczytasz w żadnej z nich. Zdaje się, że mogę Ci pomóc…

Już za chwilę rusza kolejna edycja SCRUM ASSISTANCE – kursu, który pomoże Ci podejść do niejednego zawiłego problemu związanego ze stosowaniem Scrumu w praktyce! W 25 dni przeprowadzę cię przez 25 problemów, które napotkałem przy wdrażaniu Scruma w ponad 60 organizacjach.

scrum assistance-ad-www

Wewnątrz kursu znajdziesz:

  • 25 lekcji, dostępnych w formie audio i wideo,
  • 5 modułów tematycznych: Product Backlog, Planowanie i Szacowanie, Sprint, Spotkania, Praca w Zespole,
  • specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń, które przygotują Cię do praktycznego zastosowania wiedzy.
  • karty z transkrypcjami każdej lekcji.

Zostaw teorię teoretykom. Naucz się działać w praktyce! Pomogę Ci w tym.

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.