7
No i stało się. Podcast Menedżer Plus przekroczył pięćdziesiątkę! 🙂 Pamiętam, jak nagrywałem swój pierwszy odcinek. Miałem wtedy taką cichą nadzieję, że może uda mi się dociągnąć do dziesiątego, a potem, to już zobaczymy, jak będzie. A teraz? Piszę do Was, że pięćdziesiąty odcinek za nami. Kto by pomyślał, prawda?!
Podoba mi się wizja, że głos może gdzieś wejść nieproszony i zawisnąć jak brudna myśl na czystym niebie. A może brudna myśl jest jak wirus? Może potrafi zabić wszystkie zdrowe myśli dookoła i objąć władzę?
Cytat z filmu Pump Up the Volume
Ponieważ mamy jubileusz, dzisiejszy odcinek też będzie wyjątkowy. Nie może być inaczej. Przede wszystkim poznacie Asię Damasiewicz, która tym razem będzie gospodarzem tej audycji.
Asia, to bardzo ważna osoba w moim zespole. Odpowiada za koordynację wszystkich prac związanych z realizacją odcinków Menedżera Plus. Umawia gości, spina harmonogram, przygotowuje materiały do wywiadu, planuje konkursy i odpowiada za przepływ komunikacji w naszym zespole. Dwoi się i troi, żebyście co dwa tygodnie, o dziesiątej mogli posłuchać czegoś wartościowego.
Ten odcinek jest najdłuższy w historii mojego podcastu! Przygotujcie się na 2 godziny szczerej rozmowy o kulisach podcastowania. Dowiecie się, jak przygotowuję się do audycji, co jest dla mnie najtrudniejsze, gdzie szukam gości, jak wspominam swój pierwszy odcinek i, czy z podcastowania da się żyć.
Na koniec, rolę się odwrócą i znów będzie jak dawniej 🙂 Będę przepytywał Asię, która opowie Wam jak wygląda nasz system pracy – począwszy od umawiania gości, aż po wypuszczenie pojedynczego odcinka.
Zapraszam przed głośniki, bo czeka Was dużo wartościowej i praktycznej wiedzy! 🙂
Ale to nie wszystko. Ponieważ często pytacie w mailach, jakiego sprzętu używam, jak wygląda proces produkcji poszczególnych odcinków, gdzie szukam muzyki do podcastu i o wiele innych, tym podobnych rzeczy – nagrałem specjalny odcinek na ten temat. Żeby zachować pewną ciągłość tematu, odcinek 52. będziecie mogli sobie pobrać już za tydzień, w poniedziałek o 10.00.
Dziękuję, że mnie słuchacie!
Minęło prawie 2 lata, odkąd zacząłem podcastowanie. Pamiętam jak dziś, był 8 marca, siadłem przed biurkiem i zobaczyłem mikrofon. Będę mówił do gąbki… – pomyślałem.
Od tego pierwszego odcinka, minęło całkiem sporo czasu. I, pierwsza myśl, która świdruje mi głowę to – WDZIĘCZNOŚĆ.
Dziękuję za 50 odcinków wierności! Mam nadzieję, że starczy mi sił i wewnętrznej motywacji, żeby dalej ciągnąć ten projekt.
Życzę Wam, żeby podcast Menedżer Plus zawsze miał znak najwyższej jakości…
Statystyki podcastu
Liczba odsłuchań podcastu Menedżer Plus, z odcinka na odcinek szybuje w górę. Jak zaczynałem, w marcu 2015, to było zaledwie 21 pobrań. Dzisiaj ta liczba wynosi aż 120.275. Rzeczywistość zdecydowanie przerosła moje najśmielsze oczekiwania.
Dla mnie to ogromny dowód na to, że warto to robić, a podcasting ma przed sobą świetlaną przysłość.
Odcinki, których najczęściej słuchacie
Poniżej przedstawiam Wan listę TOP10 odcinków, które były przez Was najczęściej słuchane. Przyznam, że dość dużym zaskoczeniem był dla mnie pierwszy odcinek podcastu, który znalazł się na 9 miejscu popularności. Łał! 🙂
- MP-047: 10 kroków do maksymalnej produktywności
- MP-041: Pełna Moc Możliwości. Rozmawiam z Jackiem Walkiewiczem
- MP 002: Kopciuszek idzie na bal, czyli od czego zacząć wdrożenie agile w firmie
- MP-007: 5 nawyków, które zwiększyły moją produktywność
- MP-046: Jak budować markę osobistą? Rozmowa z Joanną Malinowską-Parzydło
- MP-043: Design Thinking – nowe podejście do biznesu
- MP-036: Głaskologia, czyli jak motywować pracowników
- MP-012: Co zrobić, żeby mieć więcej czasu – 5 sposobów
- MP-001: Rozgrzewka, czyli dlaczego zdecydowałem się nagrywać podcasty
- MP-033: Jak ograć nawyki? Rozmawiam z Jadwigą Korzeniewską
Zarządzanie podcastami w Trello
Do koordynacji wszystkich działań związanych z umawianiem gości do audycji używamy Trello.
Poniżej, pierwsza część tablicy, na której, krok po kroku możecie zobaczyć, jak wygląda ten proces – od pomysłu, aż do ustalenia daty wywiadu.
Druga część tablicy – przygotowanie materiałów do wywiadu i publikacja.
Wszystkie pozostałe zadania organizacyjne trafiają do odpowiedniego projektu w Nozbe.
Koordynacja wywiadów
W dzisiejszej audycji, wspólnie z Asią, opowiadamy jak wygląda nasz system pracy – począwszy od umawiania gości, aż do wypuszczenia konkretnego odcinka.
Poniżej checklista, która gwarantuje, że nie zapominamy o różnych bardzo ważnych drobiazgach, związanych z tym procesem.
Scenariusz audycji
Kiedy zabieram się za przygotowanie konkretnej rozmowy, zawsze korzystam ze specjalnego szablonu w aplikacji Evernote, który bardzo ułatwia mi pracę.
Zaproszenie do audycji
Jak pewnie zdążyliście zauważyć, wywiady w moim podcaście pojawiły się dopiero po 10. nagranych odcinkach. To była moja świadoma i zamierzona strategia. Na początku chciałem się oswoić z mikrofonem, ze sprzętem nagraniowym, poczuć się bardziej pewnie.
Kiedy byłem gotowy, pierwszą rzeczą, z którą musiałem się zmierzyć było – zaproszenie gościa. Chciałem wysłać go mailem, ale kompletnie nie wiedziałem jak. Czy mail powinien być długi, czy raczej krótki. Czy od razu wrzucać szczegóły, dotyczące nagrania, czy raczej wysłać je w następnym mailu. Normalnie się nad tym nigdy nie zastanawiam, ale tutaj, to co innego. Bardzo mi zależało, żeby ten „ktoś” przyjął moje zaproszenie. Więc kombinowałem, jak to zrobić, żeby było dobrze.
Poniżej znajdziecie szablon zaproszenia do podcastu, który obecnie używamy. Mam nadzieję, że Wam się przyda.
Informacja o podcaście – załącznik do zaproszenia
Od jakiegoś czasu, a konkretnie wtedy, kiedy zapraszani goście, zaczęli nas pytać o statystyki, o tematy, które poruszamy, o grupę odbiorców – przygotowałem krótką prezentację, która kawę na ławę wyjaśnia, z czym przyjdzie im się mierzyć 🙂
Oto ona:
Materiały, o których wspominaliśmy w audycji:
- Film Pump Up The Volume
- Książki:
- Mariusz Chrapko, Scrum o zwinnym zarządzaniu projektami
- Kelly McGonigal, Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
- Moje ulubione odcinki:
- MP 046: Jak budować markę osobistą? Rozmowa z Joanną Malinowską-Parzydło
- MP 036: Głaskologia, czyli jak motywować pracowników
- Podcasty i audycje radiowe, których słucham:
- Michael Hyatt, This Is Your Life™
- Carrie Kish, Leadership Unleashed
- Pat Flynn, The Smart Passive Income Podcast
- Amy Porterfield Podcast
- Chris Ducker, YOUPRENEUR
- The Fizzle Show
- Michał Szafrański, Więcej niż oszczędzanie pieniędzy
- Mała Wielka Firma
- Marek Niedźwiecki, Markomania
- Marcin Kydryński, Siesta
- Piotr Kaczkowski, Minimax
-
Darmowe i płatne kursy online, z których korzystałem:
- Cliff, Ravenscraft, Learn How To Podcast
- Cliff Ravenscraft, Equipment Options For Any Budget & Audio Mixer Basics
- Cliff Ravenscraft, Adobe Audition 101 Tutorial
- Cliff Ravenscraft, Roland R-05 Digital Audio Recorder Tutorial
- Pat Flynn, How to start a podcast: Pat’s Ccomplete Step-By-Step Podcasting Tutorial
-
Pat Flynn, How to Start a Podcast: A Step-By-Step Podcasting Tutorial
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- ANGUS, Libero Suono
- Grace Kelly, Falling
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.