MP 012: Co zrobić, żeby mieć więcej czasu – 5 sposobów

Cykl: Podcast
27 czerwca 2015
Menedżer Plus Podcast

4

Każdy z nas chce mieć więcej czasu. Więcej czasu na pracę, dla rodziny, na rozrywkę, na odpoczynek…

Ciągle gonimy za tym czasem i ciągle go nam nie starcza. W rzeczywistości jednak każdy z nas ma go więcej niż mu się wydaje, tylko nie umie odpowiednio nim zarządzać.

Co w takim razie zrobić, żeby mieć go więcej? W dzisiejszej audycji spróbuję odpowiedzieć wam na to pytanie.

Zapraszam do mojego słuchowiska!

Poradnikowo:

Dzisiaj mam dla was absolutnie genialną rzecz. Serwis, który pomoże wam lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.

Cudo, które chciałem wam polecić nazywa się „focus@will”. To proste narzędzi to nic innego jak streaming odpowiednio dobranych piosenek w sieci. Focus@will działa trochę tak jak Spotify. Różnica polega jednak na tym, że tutaj nie macie wpływu na to, jakiej muzyki słuchacie.

Playlisty zostały przygotowane przez różnego rodzaju speców, którzy przy ich tworzeniu wzięli pod uwagę badania i prace naukowców, którzy specjalizują się w działaniu naszego mózgu, koncentracji i tzw. biofeedbacku.

Utwory zostały odpowiednio zremasterowane tak, żeby wyeliminować z nich dźwięki, które pobudzają te obszary w naszym mózgu, które odpowiadają za wyzwalanie emocji.

Dodatkowo, także cykl odtwarzanych utworów został odpowiednio dobrany. Jeżeli tylko wasz mózg traci koncentrację, zostaje odtwarzana muzyka, której celem jest zwiększenie waszego skupienia. W ten sposób wydłuża się wasz tzw. attention span, czyli czas utrzymania wysokiej koncentracji.

Twórcy serwisu powołują się na badania, które pozwoliły ten czas wydłużyć nawet o 400%. Podobno też nie da się wydłużyć tego czasu powyżej 100 minut.

Utwory w serwisie zostały podzielone na kilkanaście kategorii, część z nich znajduje się jeszcze w fazie eksperymentalnej.

Ja najczęściej korzystam z trzech: alpha chill, barokowe utwory fortepianowe i trzecia – zestaw akustyczny (przeważnie gitara). Ale są też inne: muzyka klasyczna, filmowa, ambient, szybsza, wolniejsza… Każdy znajdzie coś dla siebie…

Jeżeli wam się jakiś utwór nie spodoba, możecie go łatwo przeskoczyć, i przejść do kolejnego.

Jest jeszcze jedna fajna rzecz. Jeżeli pracujecie w określonych interwałach czasowych, używacie np. techniki pomidora, czy jakiejkolwiek innej(ja np. lubię pracować w setach 90-minutowych), możecie sobie ustawić minutnik, który jest dodatkową funkcjonalnością w serwisie. Wtedy, po upływie określonego czasu muzyka się wyłączy.

Po zakończeniu każdej sesji flocus@will poprosi was o ocenę waszej produktywności w trakcie słuchania muzyki (25%, 50%, więcej, mniej). Dzięki temu na wykresie (tzw. productivity tracker) będziecie mogli zobaczyć jaki był poziom waszej produktywności w danym czasie.

Muszę przyznać, że na początku byłem baaaardzo sceptyczny do tego narzędzia, ale… odpaliłem i… naprawdę działa. Muzyka, która powoli zaczęła się sączyć z głośników naprawdę pozwoliła mi oderwać się od rzeczywistości. Zostawić wszystko gdzieś z tyłu i skupić się na wykonywanej pracy.

Tym bardziej, że, akurat w moim przypadku, nigdy mi się wcześniej dobrze przy muzyce nie pracowało. Myślę tutaj głównie o pracy koncepcyjnej – pisaniu tekstów na bloga, książki, sklejaniu slajdów do prezentacji. Wcześniej robiłem to w absolutnej ciszy. Teraz zauważyłem, że odruchowo odpalam focusa i zaczynam stukać w klawiaturę.

Jeżeli pracujecie koncepcyjnie, polecam spróbować. Przez miesiąc usługa darmowa. Potem, każdy miesiąc abonamentu kosztuje $5,99. Jeżeli wykupicie abonament roczny zapłacicie już tylko $4,99/miesiąc.

Link do aplikacji: focus@will

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google