MP 139: Zarządzanie różnorodnością w Zespołach Agile

Cykl: Podcast
28 września 2020
Menedżer Plus Podcast

4

Zwinne zespoły są interdyscyplinarne, a więc posiadają wszystkie niezbędne kompetencje, które są im potrzebne do wytwarzania i dostarczania innowacyjnych produktów. Praca w takich zespołach opiera się na samoorganizacji. Ich członkowie sami podejmują decyzje; sami zarządzają i organizują swoje codzienne zadania.

Jak dobierać ludzi do takich zespołów? Jak je budować, żeby były efektywne? Jak skutecznie rozpoznać mocne i słabe strony ich członków? Jak odkryć, co ich inspiruje i napędza? Czy jest jakaś sprawdzona recepta na rozwój takich zespołów?

Sporo możemy nauczyć się od kredek. Niektóre są dobrze zatemperowane, inne tępe. Są kredki ładne i te, po które nie lubimy sięgać. Kolorowe i te, które mają dziwne nazwy. Ale wszystkie potrafią żyć w jednym pudełku

ROBERT FULGHUM

Sporo liderów, kompletując zwinne zespoły, szuka osób podobnych do siebie. Takich które wierzą w te same wartości i kierują się podobnymi zasadami. To daje im poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Oczywiście, takie podejście ma sporo zalet. Ludzie, którzy są do siebie podobni – łatwiej się ze sobą dogadują. Stronią od konfliktów i szybciej rozwiązują problemy. Bo łączy ich „wspólnota dusz”.

Niestety, taka konfiguracja nie jest optymalna. Wyobraźmy sobie zespół, który jest bardzo otwarty na nowe inicjatywy i pomysły. Jego członkowie z ochotą podejmują się ambitnych wyzwań. Co z tego, jeżeli nie są w stanie zrealizować żadnego celu sprintu. W takich zespołach nie powstają działające przyrosty produktów, bo brakuje im determinacji i ambicji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i doprowadzić je do końca.

W dzisiejszych turbulentnych czasach, żeby osiągać sukcesy, musimy pracować w zespołach, których członkowie nie są do siebie podobni. Różnorodność, o czym zapomina wielu współczesnych liderów – jest siłą napędową pracy zespołowej i zwinności.

Materiały do audycji:

Studia Podyplomowe „Agile Leadership”

Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?

Studia podyplomowe Agile Leadesrhip

Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Agile Leadershipna Uniwersytecie SWPS. Studia adresowane są do liderów i menedżerów, którzy pragną zredefiniować swoje role i umiejętności przywódcze oraz doskonalić kompetencje w prowadzeniu interdyscyplinarnych, samo-organizujących się zespołów, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, działających w warunkach permanentnej zmiany i niepewności.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat kierunku są dostępne na stronie AGILE LEADERSHIP – STUDIA PODYPLOMOWE

TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ: 17 Października 2020

Aplikuj Teraz

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.