MP 045: Szefologika, czyli czego o zarządzaniu można nauczyć się od wojska? | Roman Polko i Paulina Polka

Cykl: Podcast
26 września 2016
Menedżer Plus Podcast

3

No, właśnie. Czego o zarządzaniu można nauczyć się od wojska? Jak się okazuje bardzo dużo. Wojsko i biznes mają ze sobą wiele wspólnego.

Napoleon Bonaparte przez 10 lat swoich rządów stworzył imperium, które rozciągało się na całą Europę. Był bez wątpienia generałem, który do perfekcji opanował zarządzanie dużą grupą ludzi. Zwykł mawiać, że:

Morale mają się do sił fizycznych, jak trzy do jednego.

A więc, innymi słowy, duch walki żołnierzy jest kluczowy dla przebiegu bitwy. Ze zmotywowaną armią był w stanie dokonywać cudów. Mógł na przykład bez problemu pokonać trzykrotnie liczniejszego przeciwnika.

Dzisiaj do programu zaprosiłem bardzo wyjątkowych gości: generała Romana Polko, który jako lider sprawdzał się od momentu, gdy jeszcze w szkole oficerskiej został dowódcą dziesięcioosobowej drużyny podchorążych. Ma bogate doświadczenie bojowe (b. Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan). Szkolił się w najlepszych armiach świata. Dwukrotnie dowodził elitarną jednostką specjalną GROM.

Drugim gościem jest Paulina Polka, kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wcześniej dziennikarz, urzędnik, analityk w Kancelarii Prezydenta RP i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Będziemy rozmawiali o tym, czego współczesny lider, szef mogą nauczyć się od wojska.

Konkurs

W dzisiejszej audycji mamy dla Was mały konkurs. Do wygrania jest książka Romana i Pauliny Polko, Szefologika, czyli logika szefowania

Szefologika

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:

Jakie cechy powinien mieć szef?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (29 września) 2016 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi! 😉

Poradnikowo

2/3 Polaków w ostatnich latach dość mocno odczuło przyspieszenie tempa życia u siebie i swoich bliskich – jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Odpuść FOMO”. Jednym ze skutków tej zmiany jest uzależnienie od informacji.

FOMO (ang. fear of missing out) jest lękiem przed tym, że coś nas ominie, że ominą nas jakieś ważne wiadomości, informacje dotyczące wydarzeń, w których możemy wziąć udział, czy innych okazji, z których powinniśmy skorzystać.

Efekt jest taki, że ciągle zerkamy na smartfona, czy ktoś do nas nie napisał, sprawdzamy wszystkie możliwe powiadomienia, wchodzimy na portale społecznościowe. Chcemy być ze wszystkim na bieżąco. Jest to jedno ze współczesnych uzależnień, którego sam doświadczyłem, o czym zresztą kilka razy opowiadałem w tej audycji.

Dzisiaj w Poradnikowie chciałem wam polecić dwie aplikacje, które pomogą wam skutecznie walczyć z FOMO. Pierwsza z nich nazywa się Escape. Jest całkowicie darmowa. Dzięki niej zobaczycie, jak często rozpraszacie się podczas wykonywanej pracy – otwieracie skrzynkę mailową, zaglądacie na Facebooka.

Druga aplikacja to SelfControl – pozwala na blokowanie określonych stron internetowych, które przeszkadzają wam w pracy (Facebook, Twitter, inne).

Obie aplikacje są niestety dostępne tylko w wersji na Maca. Jeśli chodzi o Windowsa, polecam najbardziej chyba popularną w tym temacie aplikację Freedomlub Cold Turkey.

  • Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
  • LUC BARTOLI, Nostalgia

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google