Rozpoczynanie projektu zakłada, że chcesz go skończyć

28 grudnia 2013

1

„Było ich dwudziestu” – pisze w swojej książce „Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj” Tomek Tomczyk, znany powszechnie jako „Kominek”.  Chodzi o blogerów, którzy 20 grudnia 2012 roku odpowiedzieli na jego wezwanie, zamieszczone na Kominek.in:

Poprosiłem ich, by przysłali mi na maila adresy do swoich blogów, jeśli chcą się dowiedzieć, co powinni zmienić, aby się wybić, zarabiać i mieć dużo cukierków.

I tak też się stało. Blogerzy podesłali linki do swoich blogów, ale Tomek, najzwyczajniej w świecie ich olał. I bynajmniej nie była to kwestia arogancji z jego strony. Wszystkie linki zostały zarchiwizowane i trafiły do wspólnego katalogu. Kominek zajrzał do niego po niespełna pół roku od wspomnianej akcji. I wiecie co? Na dwudziestu blogerów, aż piętnastu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie opublikowało absolutnie żadnego tekstu lub mniej niż sześć.

Z badań robionych przed paroma laty na platformie Blox.pl – pisze Tomek, okazało się, że 98% założonych blogów to blogi nieaktualizowane, mające tylko jeden – powitalny – tekst.

Bo prawda jest taka, że możesz się w firmie wyróżniać. Naprawdę możesz. W życiu też. Twoja głowa może kipieć od pomysłów. Możesz brylować podczas burzy mózgów i różnych spotkań projektowych. Ludzie mogą kucać przed twoją kreatywnością. Wszystko to psu na budę, jeżeli nie będziesz umiał doprowadzić swoich pomysłów do końca. Jeżeli nikogo nie przekonasz do ich realizacji, poniesiesz osobistą porażkę.

Rozpoczynanie nie jest tylko startem. Zakłada początek i koniec. To Alfa i Omega wszelkiej pracy nad projektem. Tak to widzę.

Jeżeli zaczynasz pracę nad realizacją jakiegoś pomysłu, a nie potrafisz go skończyć, jesteś zwykłym bufonem, który żyje z przechwałek. To zwykłe marnotrawstwo czasu. Stagnacja. Brak postępu.

Nie traktuj swoich pomysłów jak wierszy pisanych do szuflady. Zacznij je realizować. Teraz!