MP 098: Jak zarządzać konfliktem w zespole? – cz. 2

Cykl: Podcast
4 lutego 2019
Menedżer Plus Podcast

4

Konflikt to prowadzenie otwartej, pełnej pasji dyskusji na tematy, które są ważne dla zespołu. Każdy zespół, który chce być bardziej efektywny, musi się tego nauczyć.

Zapraszam do wysłuchania 2. odcinka mojej serii na temat zwiększania efektywności zespołu. Dzisiaj zmierzymy się z tematem kolejnej dysfunkcji pracy zespołowej – unikaniem konfliktu. Wiem, jak absurdalnie to brzmi. Konflikt jest przecież najczęściej postrzegany jako negatywne zjawisko w zespole – takie, którego ze wszystkich sił powinniśmy unikać.

A, jednak. Jeżeli zespół cały czas będzie zamiatał problemy pod dywan; jeżeli będzie okopywał się w swojej emocjonalnej strefie komfortu nigdy nie podejmie decyzji, które bedą dla niego najbardziej optymalne.

Konstruktywny konflikt, bo do takiego konfliktu będę Was w dzisiejszej audycji zachęcał, to potężne narzędzie w pracy nad efektywnością zespołu. Jeżeli ludzie w Waszym zespole sobie ufają, nie boją się rozmawiać na trudne tematy, nie zgadzać się z innymi, dyskutować, wymieniać się argumentami. Wszystko po to, żeby wspólnie wypracować jak najlepsze dla waszego zespołu rozwiązania i podjąć najlepszą decyzję z możliwych.
Zapraszam przed głośniki! 🎧🎤🚀

O cyklu

Cykl „Jak zwiększyć efektywność zespołu?” składa się z 5. odcinków. Każdy z nich poświęcony jest eliminowaniu jednej konkretnej dysfunkcji pracy zespołowej, która pomoże wam usprawnić codzienną pracę w waszych zespołach, i dzięki temu zwiększyć ich efektywność.

Program cyklu, w całości opiera się na modelu Patricka Lencioniego, którego osobiście jestem wielkim fanem i stosuję go w mojej codziennej pracy z zespołami i liderami w organizacjach.

W przygotowaniu tego kursu, bardzo mocno pomagały mi Ola i Ania z TeamHakerki.pl, z którymi na co dzień pracuję przy projektach zwinnych transformacji. Dziewczyny zajmują się team coachingiem i wspierają proces budowania i rozwoju zwinnych zespołów w firmach.

teamhakerki.pl

Cykl nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla zespołów agile’owych. Wiedza, którą tutaj usłyszycie jest bardzo uniwersalna i na pewno przyda się w każdym zespole projektowym, nie tylko tym, który pracuje z użyciem metod zwinnych, takich jak np. Scrum.

WSZYSTKIE ODCINKI CYKLU

Materiały do audycji:

Szkolenie Coaching w Scrumie

Szkolenie Coaching w Scrumie to 2 dni intensywnej nauki i ćwiczeń, które przeniosą Twoje umiejętności Scrum Mastera na zupełnie NOWY POZIOM.

Co zrobić, żeby jeszcze lepiej współpracować z zespołem i pomóc mu w jego dalszym rozwoju? Czego Scrum Master może nauczyć się od coacha? Jak wykorzystać narzędzia coachingowe w konkretnym sprincie?

Jeżeli Ty również, pracując jako Scrum Master, zadajesz sobie podobne pytanie, to dobrze trafiłeś. Bo właśnie dla takich osób stworzyliśmy ten kurs. Osób, które znają teorię i reguły Scruma, ale chcą się dowiedzieć jak zrobić krok dalej i wykorzystać ją w praktyce.

coaching w scrumie

Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe

Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.

  • Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.

  • Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.

Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.