2
Ostatnio w moich spotkaniach z zespołami coraz częściej pojawia się temat otwartości. Co zrobić, żeby ludzie nie bali się uczciwie przyznać do popełnionych błędów? Żeby nie bali się poprosić o pomoc, jak poczują się w czymś słabsi? Żeby potrafili szczerze powiedzieć „nie wiem”, „nie jestem pewien”. Żeby potrafili powiedzieć „przepraszam, dałem ciała”.
Zaufanie jest jak smar. Redukuje tarcia i tworzy środowisko, w którym znacznie łatwiej poprawić wyniki.
Simon Sinek
Jednym z narzędzi, które ma dużą moc w kontekście budowania otwartości w zespole jest ćwiczenie, które roboczo nazywam „drzewem zespołu”.
Jest to ćwiczenie, które pomaga nam lepiej zrozumieć nasze miejsce w zespole, uświadomić sobie relacje w jakie wchodzimy, to jak postrzegamy hierarchię, możliwe zagrożenia. Dzięki temu ćwiczeniu, również inne osoby mogą lepiej poznać nasz punkt widzenia, naszą konkretną sytuację i wartości, którymi się kierujemy.
Jakie są cele ćwiczenia?
- Budowanie otwartej komunikacji w zespole
- Analiza własnej roli i funkcji w zespole
- Wsparcie zespołu w budowaniu wzajemnego zrozumienia i metod pracy
- Zacieśnienie relacji pomiędzy członkami zespołu
Jak go przeprowadzić?
Podziel zespół na mniejsze grupy (nie więcej niż cztery osoby w każdej, mogą też być pary). Rozdaj członkom zespołu obrazki, które możesz pobrać korzystając z linku poniżej.
Dodam tylko, że autorem tej zjawiskowej grafiki jest Ola Bułhak – przygotowywała wszystkie ilustracje do mojej scrumowej książki, a także okładki do podcastu – Menedżera Plus. A to drzewo jest po prostu… bombowe 😊
Poproś, aby każdy z uczestników znalazł sobie postać na rysunku, która najlepiej odzwierciedla jego miejsce w zespole. Zachęć podgrupy, aby przez chwilę (ok 5 minut na osobę) porozmawiali o tych pozycjach.
Osoby w podgrupach mogą sobie pomóc następującymi pytaniami:
- Określ swoje miejsce na rysunku. Gdzie się widzisz?
- Jak się czujesz w tym miejscu?
- Gdzie chciałbyś być?
- Co sprawia, że jesteś tutaj?
- W jaki sposób wybrana postać cię przypomina? Co ją charakteryzuje?
Następnie poproś wszystkich, aby usiedli razem – cały zespół. Zachęć ich do podzielenia się przemyśleniami po ćwiczeniu.
Możesz skorzystać z następujących pytań:
- Co ci dał udział w tym ćwiczeniu?
- Jak się czujesz po takiej analizie?
- Czego się dowiedziałeś o sobie/ o innych?
- Czego oczekujesz od innych?
- Czego potrzebujesz od innych, żeby zmienić swoją pozycję?
- Czego potrzebujesz od innych, żeby osiągnąć to czego chcesz?
- Czego potrzebujesz od innych, żeby lepiej czuć się tu gdzie jesteś?
Pamiętaj!
Bardzo ważne przy tym ćwiczeniu jest stworzenie uczestnikom odpowiedniego klimatu zaufania i otwartości. Dlatego zadbaj o to, żeby ludzie nie oceniali siebie wzajemnie. Zachęcaj ich do wypowiedzi, ale pozostaw też przestrzeń dla tych, którzy nie chcą nic mówić.
Mam nadzieję, że wykonanie tego ćwiczenia nie tylko pomoże waszemu zespołowi w budowaniu wzajemnego zrozumienia i otwartości, ale też dostarczy wam mnóstwo frajdy. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak wam poszło.