Jak znaleźć to, czego się szuka w Evernote?

4 listopada 2015

6

Zakładam, że WASZ osobisty system organizacji pracy w Evernote zaczyna działać i nabiera rumieńców. 😉 Część z was, z pewnością dochodzi do perfekcji w tworzeniu notatników, zbiera notatki, przypina im różne znaczniki.

Dzisiaj chciałbym wam pokazać prostą funkcjonalność, dzięki której Evernote jest prawdziwą torpedą produktywności.

Wyszukiwanie. Dopiero, jak uda wam się opanować tę umiejętność, zobaczycie na czym polega prawdziwa frajda w pracy z tym narzędziem.

Jak szybko znaleźć to, czego potrzebujesz w Evernote?

Są trzy sposoby. Pierwszy z nich jest dość oczywisty. Wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszecie to, czego szukacie. To wszystko. Sprawdźcie sami.

A ja poczekam i podelektuję się moją kawą… 😉

Działa? Zakładam, że tak. To jest opcja najprostsza. Nie ma też w niej niczego zaskakującego. Jeżeli, na co dzień, korzystacie tylko z niewielkiej liczby notatek, ten prosty sposób wyszukiwania może wam w zupełności wystarczyć.

Są jednak osoby, ja na przykład jestem jedną z nich, które korzystają z setek, jeśli nie tysięcy notatek w Evernote. Jak znaleźć notatkę, której w danym momencie akurat potrzebują?

Są dwa sposoby. Tutaj zaczną się prawdziwe „czary-mary” tego narzędzia.

Sposób 1.

Zapisz opcje wyszukiwania, z których najczęściej korzystasz

Każdy efekt swoich poszukiwań w Evernote możesz zapisać. I skorzystać z niego przy najbliższej, możliwej okazji. Jeżeli w swojej codziennej pracy musicie ogarniać mnóstwo notatek, bardzo szybko ten sposób docenicie.

To jest prawdziwy lifesaver.

Jak wyszukuję swoje notatki w Evernote?

Na początku lista moich „gotowych” wyszukiwań trochę „pływała”. Czasem było ich więcej. Czasem mniej. Ale, w końcu moja lista przestała się zmieniać i zaczęła wyglądać tak, jak na ekranie poniżej.

zapisane wyszukiwania-evernote-produktywność-zarządzanie

Jak zapisać swoje wyszukiwanie?

Wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Chociaż, w zależności od urządzenia z którego korzystacie (komputer, telefon, web itd.), robi się to trochę inaczej.

Ale bez obaw. Ta funkcjonalność działa dość intuicyjnie.

Wszystko, co musicie zrobić, to znaleźć w Evernote opcję „zapisz wyszukiwanie”.

W aplikacjach mobilnych jest to najczęściej taka mała lupka z plusem („+”), widoczna w prawym górnym rogu aplikacji. Użytkownicy Windowsa z kolei, mogą to zrobić, klikając w pole wyszukiwania. A fani Maca, wchodząc do menu „Edycja” i wybierając opcję „Szukaj”.

Jaką nazwę wybrać?

W momencie zapisywania opcji wyszukiwania, będziecie musieli podać jakąś nazwę dla swojego „zapisu”.

Ja używam do tego nazw znaczników, bo tak jest mi najwygodniej.

Wy możecie sobie opracować zupełnie nowy system zapisywania. Nie traćcie jednak na to zbyt wiele czasu. Nazwy zawsze można później zmienić.

Z mojego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że na początku dobrze jest trochę siebie poobserwować. Zobaczyć, jakie notatki najczęściej wyszukujecie, jakiego znacznika dotyczą. Z czasem, zacznie wam się wszystko układać.

Synchronizacja „szukajek” między urządzeniami

Jak tylko zapiszecie sobie jakąś „szukajkę”, Evernote automatycznie zsynchronizuje ją ze wszystkimi urządzeniami, z których korzystacie. Jeżeli więc zapiszecie sobie wynik swojego wyszukiwania na Windowsie, będzie on także dostępny na waszym telefonie i tablecie.

Wygodne, prawda?

Przeszukuje obrazki!

To jest bardzo fajna funkcjonalność. Prawdziwa wisienka na torcie. Evernote umożliwia wam przeszukiwanie tekstów, umieszczonych na obrazkach.

Jest to możliwe dzięki systemowi OCR (ang. Optical Character Recognition), z którego korzysta Evernote.

wyszukiwanie obrazków-zapisane wyszukiwania-evernote-produktywność-zarządzanie

2. Sposób

Używaj operatorów

To jest trochę bardziej zaawansowany sposób korzystania z wyszukiwania w Evernote.

Czym w ogóle są operatory?

Operatory, to pewne specyficzne słowa, które można dodać do wyszukiwania, żeby zawęzić jego wynik.

Jeżeli na przykład w polu wyszukiwania wpiszecie „tag: zdjęcia z wakacji”, Evernote wyszuka wam wszystkie notatki, które mają znacznik „zdjęcia z wakacji”.

Zauważcie, że użyłem słowa „tag”, zamiast „znacznik”. Jeżeli chcielibyście wpisać polskie słowo „znacznik”, którego w tym cyklu używam – Evernote nie zareaguje.

Większość operatorów działa w podobny sposób. I, wbrew pozorom, ich stosowanie nie jest wcale, aż tak bardzo skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać.

Jeżeli szukacie notatek, które mają określone atrybuty, używacie odpowiedniego operatora („operator:”), który pomaga wam je znaleźć.

Ot, cała wiedza tajemna.

Przejdźmy teraz do przykładów. Wybrałem dla was kilka najbardziej przydatnych operatorów, które mogą wam się przydać.

Zacznijmy, od rzeczy zupełnie podstawowej. Załóżmy, że w polu wyszukiwania wpisaliście takie wyrazy:

jazz smooth ambient

Evernote, bez wpisywania jakiegokolwiek operatora, wyświetli wam wszystkie notatki, które zawierają te trzy słowa: jazz, smooth i ambient.

any

Jeżeli jednak dodacie do trzech wyrazów operator „any:”, Evernote zamieni domyślny operator „AND” (i) na „OR” (lub).

W ten sposób, Evernote dostanie od was czytelny sygnał, że chcecie znaleźć wszystkie notatki, które zawierają jedno z trzech słów: jazz, smooth lub ambient.

any:jazz smooth ambient

tag

Stosując ten operator, będziecie mogli szybko wyszukiwać notatki, które posiadają (lub nie posiadają) określony znacznik. Na przykład:

tag:ciasta

Ten operator pozwoli wam wyszukać wszystkie notatki ze znacznikiem „ciasta”. Załóżmy, że jesteście początkującym użytkownikiem Evernote’a i kolekcja waszych notatek z przepisami kuchennymi nie jest jeszcze aż tak bardzo zaawansowana. W swoim notatniku macie zaledwie kilkanaście przepisów. Wtedy zastosowanie takiego operatora może się przydać.

Może być też tak:

-tag:ciasta

Wtedy Evernote wyświetli wam wszystkie notatki, pozbawione znacznika „ciasta”.

No dobrze. Co, jeżeli do wyszukiwania chcielibyście użyć dwóch znaczników, przedzielonych spacją? Wtedy mechanizm wyszukiwania działa dokładnie tak samo jak w poprzednich przykładch. Trzeb tylko pamiętać o tym, żeby po operatorze „tag:” wziąć wyszukiwane słowa w cudzysłów.

tag:”ciasta czekolada”

W tym wypadku, Evernote znajdzie wam wszystkie notatki, które zawierają przepisy na ciasto z czekoladą (mniam!). 😉

Żeby bardziej doprecyzować wasze wyszukiwania, możecie też użyć kilku operatorów.

tag:czekolada tag:przepisy

Co teraz zrobi Evernote? Wyświetli wam wszystkie notatki z przepisami, do których potrzebna jest czekolada. Wśród nich mogą znaleźć się na przykład przepisy na lody czekoladowe, ciasto czekoladowe, czy co tam jeszcze się robi z czekoladą.

Nie zapominajcie, że przy łączeniu operatorów, możecie także dowolnie stosować znaczek „-” i operator „any:”. Ich działanie jest dokładnie takie samo, jak pokazywałem poprzednio.

any: tag:”ciasto czekolada” tag:pieczeń

Evernote wyszuka wam wszystkie przepisy na ciasto czekoladowe lub pieczeń.

Dzisiaj, pokazałem wam tylko kilka, najbardziej podstawowych operatorów, których możecie użyć. Ich lista jest dużo bardziej rozbudowana i zachęcam do tego, żebyście się z nią zapoznali.

Jak zwykle jednak, zachęcam do zachowania dużej dozy zdrowego rozsądku. Ćwiczcie powoli i małymi krokami.

A dla bardziej dociekliwych mam jeszcze dokumentację deweloperską, za którą już pewnie mnie znienawidzicie. 😉

Jestem bardzo ciekawy jak wam idą poszukiwania. Podzielcie się w komentarzach.

 

Poprzednie odcinki:

  • Odcinek 1 Jak skonfigurować Evernote w mniej niż 30 minut?
  • Odcinek 2 Jak organizuję swoje notatki w Evernote. Mój sekretny przepis.