
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Subscribe: Apple Podcasts | Android | RSS
5
Prawdziwą miarą efektywności zespołu jest to, czy udało mu się osiągnąć zamierzone wyniki. A to, wcale nie jest takie łatwe. Po drodze czyhają na niego różnego rodzaju „rozpraszacze”, które skutecznie utrudniają mu myślenie o wynikach. To mogą być bardzo różne rzeczy, z których chyba najtrudniejszą przeszkodą do pokonania jest nasze ego.
W każdym z nas siedzi mocno zakorzeniona tendencja, żeby chętniej myśleć o własnych interesach, a nie o potrzebach innych. Niby pracujemy w zespole, ale myślimy o sobie i próbujemy się na różne sposoby zabezpieczać.
(…) zespół składa się z ludzi, którzy z definicji są niedoskonali.
Patrick Lencioni
Tymczasem zespół, który faktycznie pracuje na wynik – musi odłożyć na bok swoje indywidualne interesy i skupić się na celach ogółu. Bo w pracy zespołowej, liczy się właśnie WSPÓLNY CEL. Cel, który jest „współzależny”. I ten cel wymusza na zespole współpracę, przekraczanie własnych specjalizacji – po to, żeby wyeliminować wszystkie „wąskie gardła”, które utrudniają mu jego efektywną pracę.
W dzisiejszym odcinku opowiem wam, co robić, żeby osiągnąć w zespole taki stan.
Zapraszam przed głośniki! 🎧🎤😊
O cyklu
Cykl „Jak zwiększyć efektywność zespołu?” składa się z 5. odcinków. Każdy z nich poświęcony jest eliminowaniu jednej konkretnej dysfunkcji pracy zespołowej, która pomoże wam usprawnić codzienną pracę w waszych zespołach, i dzięki temu zwiększyć ich efektywność.
Program cyklu, w całości opiera się na modelu Patricka Lencioniego, którego osobiście jestem wielkim fanem i stosuję go w mojej codziennej pracy z zespołami i liderami w organizacjach.
W przygotowaniu tego kursu, bardzo mocno pomagały mi Ola i Ania z TeamHakerki.pl, z którymi na co dzień pracuję przy projektach zwinnych transformacji. Dziewczyny zajmują się team coachingiem i wspierają proces budowania i rozwoju zwinnych zespołów w firmach.
Cykl nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla zespołów agile’owych. Wiedza, którą tutaj usłyszycie jest bardzo uniwersalna i na pewno przyda się w każdym zespole projektowym, nie tylko tym, który pracuje z użyciem metod zwinnych, takich jak np. Scrum.
WSZYSTKIE ODCINKI CYKLU
- Odcinek 1 – Jak budować zaufanie w zespole?
- Odcinek 2 – Jak zarządzać konfliktem w zespole?
- Odcinek 3 – Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole?
- Odcinek 4 – Jak zwiększyć odpowiedzialność w zespole?
- Odcinek 5 – Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki?
Konkurs
Dzisiaj mam dla Was baaardzo praktyczną książkę do wygrania: Kanban. Zobacz jak skutecznie zarządzać pracą!, której autorami są Marcus Hammarberg i Joakim Sunden. A sponsorem nagrody tym razem jest Wydawnictwo Helion, które od początku istnienia podcastu „Menedżera Plus” skutecznie wspiera moje akcje konkursowe.
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:
Do czego wykorzystacie metodę Kanban w waszym zespole?
Z nadesłanych propozycji wybiorę najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki!
Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!
Materiały do audycji:
- TeamHakerki.pl
- Książki:
- Patrick Lencioni, Pięć dysfunkcji pracy zespołowej
- Patrick Lencioni, Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej
- Jeffrey K. Liker, Droga Toyoty. 14 zasad zarządzania wiodącej firmy produkcyjnej świata
- J. Janlén (tłum. I. Szwedziński), Narzędzia dla Agile Coacha – 96 przykładów wizualizacji
- Ścianka kudosów:
- Artykuły na blogu:
- Podcasty:
- Objectives and Key Results (OKR)
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- ANGUS & FRIENDS, About Me (2014)
Szkolenie Coaching w Scrumie
Szkolenie Coaching w Scrumie to 2 dni intensywnej nauki i ćwiczeń, które przeniosą Twoje umiejętności Scrum Mastera na zupełnie NOWY POZIOM.
Co zrobić, żeby jeszcze lepiej współpracować z zespołem i pomóc mu w jego dalszym rozwoju? Czego Scrum Master może nauczyć się od coacha? Jak wykorzystać narzędzia coachingowe w konkretnym sprincie?
Jeżeli Ty również, pracując jako Scrum Master, zadajesz sobie podobne pytanie, to dobrze trafiłeś. Bo właśnie dla takich osób stworzyliśmy ten kurs. Osób, które znają teorię i reguły Scruma, ale chcą się dowiedzieć jak zrobić krok dalej i wykorzystać ją w praktyce.
Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe
Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.
- Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.
-
Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.
Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:
- Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
- W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
- Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
- Kliknij w link „Napisz recenzję”
Jeżeli korzystasz ze Stitchera:
- Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
- Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
- Kliknij „Write a review”
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.