MP 101: Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki? – cz. 5

Cykl: Podcast
25 marca 2019
Menedżer Plus Podcast

5

Prawdziwą miarą efektywności zespołu jest to, czy udało mu się osiągnąć zamierzone wyniki. A to, wcale nie jest takie łatwe. Po drodze czyhają na niego różnego rodzaju „rozpraszacze”, które skutecznie utrudniają mu myślenie o wynikach. To mogą być bardzo różne rzeczy, z których chyba najtrudniejszą przeszkodą do pokonania jest nasze ego.

W każdym z nas siedzi mocno zakorzeniona tendencja, żeby chętniej myśleć o własnych interesach, a nie o potrzebach innych. Niby pracujemy w zespole, ale myślimy o sobie i próbujemy się na różne sposoby zabezpieczać.

(…) zespół składa się z ludzi, którzy z definicji są niedoskonali.

Patrick Lencioni

Tymczasem zespół, który faktycznie pracuje na wynik – musi odłożyć na bok swoje indywidualne interesy i skupić się na celach ogółu. Bo w pracy zespołowej, liczy się właśnie WSPÓLNY CEL. Cel, który jest „współzależny”. I ten cel wymusza na zespole współpracę, przekraczanie własnych specjalizacji – po to, żeby wyeliminować wszystkie „wąskie gardła”, które utrudniają mu jego efektywną pracę.

W dzisiejszym odcinku opowiem wam, co robić, żeby osiągnąć w zespole taki stan.

Zapraszam przed głośniki! 🎧🎤😊

O cyklu

Cykl „Jak zwiększyć efektywność zespołu?” składa się z 5. odcinków. Każdy z nich poświęcony jest eliminowaniu jednej konkretnej dysfunkcji pracy zespołowej, która pomoże wam usprawnić codzienną pracę w waszych zespołach, i dzięki temu zwiększyć ich efektywność.

Program cyklu, w całości opiera się na modelu Patricka Lencioniego, którego osobiście jestem wielkim fanem i stosuję go w mojej codziennej pracy z zespołami i liderami w organizacjach.

W przygotowaniu tego kursu, bardzo mocno pomagały mi Ola i Ania z TeamHakerki.pl, z którymi na co dzień pracuję przy projektach zwinnych transformacji. Dziewczyny zajmują się team coachingiem i wspierają proces budowania i rozwoju zwinnych zespołów w firmach.

teamhakerki.pl

Cykl nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla zespołów agile’owych. Wiedza, którą tutaj usłyszycie jest bardzo uniwersalna i na pewno przyda się w każdym zespole projektowym, nie tylko tym, który pracuje z użyciem metod zwinnych, takich jak np. Scrum.

WSZYSTKIE ODCINKI CYKLU

Konkurs

Dzisiaj mam dla Was baaardzo praktyczną książkę do wygrania: Kanban. Zobacz jak skutecznie zarządzać pracą!, której autorami są Marcus Hammarberg i Joakim Sunden. A sponsorem nagrody tym razem jest Wydawnictwo Helion, które od początku istnienia podcastu „Menedżera Plus” skutecznie wspiera moje akcje konkursowe.

menedżer plus

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

Do czego wykorzystacie metodę Kanban w waszym zespole?

Z nadesłanych propozycji wybiorę najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

menedżer plus

Szkolenie Coaching w Scrumie

Szkolenie Coaching w Scrumie to 2 dni intensywnej nauki i ćwiczeń, które przeniosą Twoje umiejętności Scrum Mastera na zupełnie NOWY POZIOM.

Co zrobić, żeby jeszcze lepiej współpracować z zespołem i pomóc mu w jego dalszym rozwoju? Czego Scrum Master może nauczyć się od coacha? Jak wykorzystać narzędzia coachingowe w konkretnym sprincie?

Jeżeli Ty również, pracując jako Scrum Master, zadajesz sobie podobne pytanie, to dobrze trafiłeś. Bo właśnie dla takich osób stworzyliśmy ten kurs. Osób, które znają teorię i reguły Scruma, ale chcą się dowiedzieć jak zrobić krok dalej i wykorzystać ją w praktyce.

coaching w scrumie

Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe

Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.

  • Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.

  • Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.

Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.