MP 040: Ekonomia dzielenia się – nowy trend w biznesie

Cykl: Podcast
18 lipca 2016
Menedżer Plus Podcast

2

Zamiast kupować samochód, pożycz go od sąsiada. Zamiast szukać hostelu w Rzymie, wynajmij pokój od jakiegoś mieszkańca. Zamiast wzywać taksówkę, skorzystaj z podwózki kogoś, kto ma wolne miejsce w aucie.

Wszystko to stało się dzisiaj dziecinnie proste. Nadchodzi era „sharing economy” – ekonomii dzielenia się i współpracy.

Z badań Komisji Europejskiej i TNS Polska wynika, że w ten sposób żyje już 28% mieszkańców Unii Europejskiej. W Polsce to także coraz popularniejsze zjawisko, które dotarło do 20% rodzimych internautów.

Czym jest ekonomia dzielenia się? Czym ta ekonomia różni się od tradycyjnej ekonomii? Dlaczego jest taka popularna? I czy tak właśnie będzie wyglądała przyszłość biznesu?

O tym wszystkim będziemy dzisiaj rozmawiać. Jak zwykle, zaprosiłem bardzo ciekawych gości 🙂

Poradnikowo

Praca w zespołach rozproszonych to dzisiaj normalka. Większość firm pracuje w ten sposób. Takie są czasy. Świat stał się globalną wioską i nic na to nie poradzimy. Ale też nie musimy, bo to jest w wielu wypadkach po prostu nie da się inaczej.

Dzisiaj w Poradnikowie chciałem wam polecić bardzo prostą i darmową wtyczkę do Google Chrome, które niesamowicie ułatwia życie i pracę w zespołach rozproszonych.

Wtyczka nazywa się Figure It Out i jest naprawdę nieoceniona, jeżeli członkowie waszego zespołu pracują w różnych strefach czasowych. Używa też różnych kolorów, na oznaczenie różnych pór dnia.

Wtyczka automatycznie namierza waszą lokalizację, grupuje miejsca o tej samej strefie czasowej, pokazuje święta narodowe. Figure It Out jest mega wygodna zwłaszcza, jeżeli w pracy, macie do czynienia z kilkoma strefami czasowymi.

Oczywiście, zamiast wtyczki możecie używać [stron z różnymi zegarami świata] albo zegarów i kalendarzy w waszych komórkach, na komputerze. Przerabiałem to wiele razy, ale jest to po prostu mało wygodne.

Polecam spróbować! 🙂

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania