MP 102: 7 najczęstszych błędów związanych z zadawaniem pytań – poradnik lidera

Cykl: Podcast
8 kwietnia 2019
Menedżer Plus Podcast

3

Kiedy myślimy sobie o tym, jak wygląda codzienna praca lidera, menedżera – pierwsze słowo, które pojawia się w naszych głowach to „odpowiedź”. Od liderów oczekujemy przede wszystkim odpowiedzi. Taka kultura jest wciąż obecna w wielu naszych organizacjach. Lider jest po to, żeby udzielać odpowiedzi. Tego też oczekują od niego pracownicy.

Co więcej, pytania są postrzegane jako oznaka słabości. Tego, że ktoś czegoś nie wie, waha się, ma wątpliwości. Osoba, która zarządza firmą, zespołem ma przecież szybko podejmować decyzje. A nie pytać. Takie podejście pokutuje w wielu naszych organizacjach i zespołach, które w nich pracują. A liderzy bardzo łatwo przyzwyczajają się do takiej sytuacji i mają gotową odpowiedź w zasadzie na każdy temat.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut. Kto nie pyta pozostaje nim na zawsze.

Przysłowie chińskie

Takiego podejście do zarządzania ludźmi powinniśmy unikać. Bo jeżeli mamy gotową odpowiedź na wszystko, to raczej osłabiamy, a nie wzmacniamy zespół. Uzależniamy ludzi od siebie, którzy z kolei bardzo szybko odpłacają nam „wyuczoną bezradnością”.

Ale to nie wszystko. Unikanie stawiania pytań powoduje też, że sami – jako liderzy – się nie rozwijamy. Nie tylko tracimy szansę na wzmacnianie dobrej energii w zespole, ale też rezygnujemy z możliwości własnego rozwoju.

W dzisiejszym odcinku zmierzymy się właśnie z tematem dobrego stawiania pytań. Do podcastu zaprosiłem dwóch doświadczonych coachów – Olę Chrapko i Anię Raimann z TeamHakerki.pl. Rozmawiamy o tym, jakich błędów w zadawaniu pytań każdy lider powinien unikać. Czeka Was duża dawka mega przydatnej wiedzy!

Gorąco zapraszam przed głośniki! 😊🎧🚀

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania czekają na Was dwie SUPER NAGRODY – dwie bezpłatne wejściówki na szkolenie Coaching w Scrumie oraz Zwinny Lider. Wszystkie opisy szkoleń i szczegółowy program znajdziecie na stronie [zwinneszkolenia.pl] lub po kliknięciu w poniższe obrazki 😊

coaching w scrumie
Na tym szkoleniu otrzymasz sprawdzone i konkretne rozwiązania oraz propozycje działań, które pomogą Ci szybko wznieść poziom Twoich umiejętności Scrum Mastera, Agile Coacha na zupełnie nowy poziom. Przygotuj się na same praktyczne wskazówki i porady!

zwinny lider-zwinneszkolenia.pl
Szkolenie zostało przygotowane z myślą o liderach zespołów, bez względu na to na jakim szczeblu organizacji pracują. Po szkoleniu będziesz mieć gotowy „koszyk” narzędzi i pomysłów, które możesz od razu wykorzystać w swojej codziennej pracy z zespołem. Szkolenie zostało przygotowane w formie warsztatów aktywizujących uczestników.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

Na które szkolenie chciałbyś się wybrać i dlaczego?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy dwie najciekawsze odpowiedzi, których autorzy otrzymają nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekamy na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

odcinkowe freebie-model grow

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.