3
Kiedy myślimy sobie o tym, jak wygląda codzienna praca lidera, menedżera – pierwsze słowo, które pojawia się w naszych głowach to „odpowiedź”. Od liderów oczekujemy przede wszystkim odpowiedzi. Taka kultura jest wciąż obecna w wielu naszych organizacjach. Lider jest po to, żeby udzielać odpowiedzi. Tego też oczekują od niego pracownicy.
Co więcej, pytania są postrzegane jako oznaka słabości. Tego, że ktoś czegoś nie wie, waha się, ma wątpliwości. Osoba, która zarządza firmą, zespołem ma przecież szybko podejmować decyzje. A nie pytać. Takie podejście pokutuje w wielu naszych organizacjach i zespołach, które w nich pracują. A liderzy bardzo łatwo przyzwyczajają się do takiej sytuacji i mają gotową odpowiedź w zasadzie na każdy temat.
Kto pyta jest głupcem przez pięć minut. Kto nie pyta pozostaje nim na zawsze.
Przysłowie chińskie
Takiego podejście do zarządzania ludźmi powinniśmy unikać. Bo jeżeli mamy gotową odpowiedź na wszystko, to raczej osłabiamy, a nie wzmacniamy zespół. Uzależniamy ludzi od siebie, którzy z kolei bardzo szybko odpłacają nam „wyuczoną bezradnością”.
Ale to nie wszystko. Unikanie stawiania pytań powoduje też, że sami – jako liderzy – się nie rozwijamy. Nie tylko tracimy szansę na wzmacnianie dobrej energii w zespole, ale też rezygnujemy z możliwości własnego rozwoju.
W dzisiejszym odcinku zmierzymy się właśnie z tematem dobrego stawiania pytań. Do podcastu zaprosiłem dwóch doświadczonych coachów – Olę Chrapko i Anię Raimann z TeamHakerki.pl. Rozmawiamy o tym, jakich błędów w zadawaniu pytań każdy lider powinien unikać. Czeka Was duża dawka megaprzydatnej wiedzy!
Gorąco zapraszam przed głośniki! 😊🎧🚀
Konkurs
W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania czekają na Was dwie SUPER NAGRODY – dwie bezpłatne wejściówki na szkolenie Coaching w Scrumie oraz Zwinny Lider. Wszystkie opisy szkoleń i szczegółowy program znajdziecie na stronie [zwinneszkolenia.pl] lub po kliknięciu w poniższe obrazki 😊
Na tym szkoleniu otrzymasz sprawdzone i konkretne rozwiązania oraz propozycje działań, które pomogą Ci szybko wznieść poziom Twoich umiejętności Scrum Mastera, Agile Coacha na zupełnie nowy poziom. Przygotuj się na same praktyczne wskazówki i porady!
Szkolenie zostało przygotowane z myślą o liderach zespołów, bez względu na to na jakim szczeblu organizacji pracują. Po szkoleniu będziesz mieć gotowy „koszyk” narzędzi i pomysłów, które możesz od razu wykorzystać w swojej codziennej pracy z zespołem. Szkolenie zostało przygotowane w formie warsztatów aktywizujących uczestników.
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:
Na które szkolenie chciałbyś się wybrać i dlaczego?
Z nadesłanych propozycji wybierzemy dwie najciekawsze odpowiedzi, których autorzy otrzymają nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!
Trzymamy kciuki i czekamy na Wasze odpowiedzi!
Materiały do audycji:
- Marilee Adams, Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie
- MP-093: 10 mitów na temat coachingu
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
MAGIKSTUDIO, Last Chance Swing (2018)
Oceń podcast
Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.
Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).
Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪
Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌
Porozmawiajmy!
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.