Bezpłatny eBook „Zwinny kapelusz. O definiowaniu ról w projektach agile”

Cykl: Zwinna Firma
5 stycznia 2015

2

Na Nowy Rok 2015 dla wszystkich subskrybentów mojego newslettera przygotowałem wyjątkowy prezent – bezpłatny eBook, w którym zamieszczam sporo praktycznych informacji o tym, jak dobrze przygotować i zdefiniować role w projektach agile, a także jak mogą takie przykładowe opisy wyglądać. Znajdziecie tam gotowe i sprawdzone techniki, które możecie wykorzystać od zaraz, w swoich projektach!

Jak pobrać eBooka?

To proste. Wystarczy zapisać się na mój newsletter, korzystając z formularza poniżej, a link do książki dostaniecie mailem. Wprawdzie, publikacja jest chroniona moimi prawami autorskimi, ale możecie ją dowolnie udostępniać w niezmienionej postaci innym osobom.

Dlaczego eBook?

eBook jest rozszerzeniem tematyki, z którą zmierzyłem się w moim ostatnim wpisie: „Czy Project Manager może być Scrum Masterem?”. Jeżeli jeszcze do niego nie dotarliście, to zachęcam. Oprócz odpowiedzi na tytułowe pytanie, znajdziecie w nim informacje o tym, dlaczego w Scrumie nie pojawia się rola Project Managera oraz w jakich projektach agile PM jest potrzebny. 

Skąd temat?

W Scrumie są trzy role: Właściciel Produktu, Scrum Master i Zespół Deweloperski. O ile, jest to wystarczające dla małych  projektów – takich, które liczą do 30 osób, o tyle przy dużych przedsięwzięciach, w których zaangażowanych jest nawet do 600 osób, zaczynają się schody. Przede wszystkim mamy wówczas do czynienia z naprawdę dużym Backlogiem Produktu, który jest rozwijany przez dziesiątki zespołów scrumowych. Dodatkowo, pojawia się sporo zależności – inne zespoły, dostawcy zewnętrzni, otoczenia zewnętrzne (projekty, programy). To wszystko wymaga dodatkowych punktów koordynacji. Bardzo szybko okazuje się, że jeden Product Owner nie wystarcza; że potrzebny jest na przykład Agile PM, który będzie koordynował przebieg prowadzonych projektów i programów, a także Architekt Korporacyjny, który zadba o spójność wprowadzanych rozwiązań.

Czytelne zdefiniowanie tego, kto co robi w projektach agile jest jedną z częściej pomijanych praktyk przy wdrożeniach. Firmy zazwyczaj skupiają się tylko na trzech rolach, określonych w Scrumie, a o reszcie ról w organizacji w ogóle się nie dyskutuje. Cz zmienił się ich dotychczasowy zakres obowiązków? Które role są potrzebne, a które nie? Jak się ze sobą komunikują?

W tym eBooku dzielę się z wami gotowymi i sprawdzonymi technikami, które pokażą wam jak zabrać się za definiowanie ról w projektach agile, a także na co zwrócić uwagę. Informacje, które tam znajdziecie są wynikiem mojego doświadczenia w prowadzeniu projektów wdrożeniowych u klientów. Mam nadzieję, że również dla was okażą się przydatne.