MP 125: Zmień kurs przywództwa! | Sławek Błaszczak

Cykl: Podcast
27 kwietnia 2020
Menedżer Plus Podcast

4

Nikt tak dobrze nie rozumie pojęcia „samotności lidera” jak kapitan atomowej łodzi podwodnej, który wypływa na misję na nieznanych, wrogich wodach. Współcześni liderzy działają w świecie, który określa się dziś skrótem VUCA od słów: volatility (zmienność), uncertainty (niepewność), complexity (złożoność) i ambiguity (niejednoznaczność). Termin ten został wymyślony na określenie specyfiki działań w realiach wojennych.

Świat VUCA to także świat zarządzania – rzeczywistość pracy wielu współczesnych liderów. Liderów, którzy mają poczucie, że znaleźli się właśnie na takiej „głębi”, a ich organizacje może uratować tylko nowy typ przywództwa – taki, w którym każdy z podwładnych przejmuje zachowania i postawy lidera. Jak to zrobić?

Kapitan amerykańskiego okrętu podwodnego USS Santa Fe David Marquet znalazł na to sposób i dokonał rzeczy niebywałej. Dzięki metodom zarządzania opartym na zaangażowaniu, pracy samozarządzających się zespołów i nawykach współpracy – przekształcił najgorszą w armii łódź w jednostkę z najlepszymi wynikami. Swoje podejście opisał w książce pt. Turn the Ship Around!, która od niedawna jest dostępna także w polskim tłumaczeniu.

David Marquet, przełożył swoje doświadczenie na listę praktycznych wskazówek, z których mogą korzystać liderzy na całym świecie. Powstała również symulacja współpracy załogi łodzi podwodnej o nazwie The VR Dive.

Sednem modelu lider-lider jest dawanie pracownikom kontroli nad wykonywaną pracą oraz sposobem jej wykonania. W praktyce oznacza to pozwolenie im na podejmowanie istotnych decyzji.

David L. Marquet

Gościem dzisiejszego odcinka jest Sławek Błaszczak – Współwłaściciel i Partner Zarządzający 4Results – firmy, która jest pionierem w Polsce wdrażania i stosowania metodykę rozwoju przywództwa opartą o kulturę Dive In.

Zapraszam przed głośniki! 😊🎧🎤

mariuszchrapko.com

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Do wygrania są 4 książki:

zmień kurs przywództwa-marquet

zmień kurs przywództwa-konkurs 2

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

Jaki nawyk może tworzyć kulturę lider-lider w Waszej organizacji?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (30 kwietnia) 2020 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

AGILE LEADERSHIP – SZKOLENIE ONLINE

Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?

agile leadership-online

Szkolenie „Agile Leadership” dedykowane jest dla liderów i menedżerów, którzy chcą nauczyć się zarządzać w sytuacjach, kiedy nie mają władzy i nie mogą sprawować kontroli – w świecie interdyscyplinarnych i samoorganizujących się zespołów.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj

Daj znać, jeżeli chcesz się z nami „warsztatować” w wirtualnym świecie.

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.