MP 030: StrengthsFinder 2.0, czyli dlaczego warto skupiać się na swoich mocnych stronach?

Cykl: Podcast
29 lutego 2016
Menedżer Plus Podcast

3

Marcus Buckingham i Donald O. Clifton, autorzy bestsellera Wykorzystaj swoje silne strony”, obserwując menedżerów dużych organizacji, zauważyli, że niektórzy z nich odnosili sukcesy niezmiennie – bez względu na rodzaj wykonywanych zadań. Czym to było spowodowane? Z jakich umiejętności korzystali?

Ich obserwacje dość jednoznacznie wskazywały, że raczej nie chodziło tu o charyzmę czy ­jakiś wypracowany sposób działania. Ich sukcesy brały się z czegoś zupełnie innego. Mieli do tego po prostu talent. 🙂

Słowo „talent” kojarzy nam się najczęściej z posiadaniem jakichś specjalnych uzdolnień i predyspozycji do robienia czegoś. Mówi się na przykład, że ktoś ma talent do języków. Albo pięknie śpiewa, czy świetnie gra na fortepianie. Ma jakiś dar! Tak, jak na przykład Szymon Nehring, którego zapewne kojarzycie z ostatniego konkursu chopinowskiego.

I wielu ludziom „talent” kojarzy się właśnie z jakimś DAREM, który jest zarezerwowany tylko dla bardzo wąskiej grupy wybrańców. Bo „takie rzeczy mogą robić tylko ludzie utalentowani, a nie ja, zwykły śmiertelnik”.

Bardzo często zakładamy, że jesteśmy raczej umiarkowanie utalentowani. Coś tam niby potrafimy, coś nam „wychodzi”… Ale, żeby tak od razu mieć talent? „Talent to dar, którego ja nie mam”.

A co by było, gdyby tak przyjąć, że każdy ma jakiś talent? Że każdy jest w czymś dobry? Czy da się w ogóle to jakoś sprawdzić? A jeżeli tak, to co z tą wiedzą możemy zrobić?

Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania.

Zapraszam do mojego słuchowiska! 😉

Poradnikowo:

Badania pokazują, że istnieje ścisły związek pomiędzy zadowolonym pracownikiem i zadowolonym klientem. Innymi słowy, szczęśliwy pracownik, to również szczęśliwy klient.

Dzisiaj chciałem wam opowiedzieć o bardzo nietypowym narzędziu, które możecie wykorzystać właśnie do pomiaru nastrojów panujących w waszym zespole.

Narzędzie nazywa się Niko Niko. „Nikoniko” w języku japońskim oznacza „uśmiech”.

Jak to działa? Ustalacie sobie listę pytań, które chcecie zadać ludziom w waszym zespole. Może być ich kilka, to zależy od tego, jak często chcecie przeprowadzać pomiary. Jeżeli codziennie, nie może być ich za dużo (3, góra 5).

Jeżeli pracujecie w zespołach rozproszonych i stosujecie metody agile, Niko niko może wam pomóc zmierzyć tzw. „Hapiness Index” – czyli poziom zadowolenia zespołu w sprincie.

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.