
3
Gdyby zrobić uliczną ankietę i zapytać ludzi, czym jest lub z czym kojarzy im się „prezentacja”, wiele osób zapewne rzuciłoby hasło: PowerPoint lub slajdy.
A jednak nie jest to słowo, które weszło do języka polskiego wraz z nastaniem ery rzutników czy projektorów obecnych podczas niemal każdego wystąpienia. Pojawiło się dużo wcześniej.
Oczywiście, czasy się zmieniają i zmienia się też znaczenie słów, które używamy. Trudno też jest wyobrazić sobie miejsce, w którym nie byłoby jakiegoś pokazu slajdów. Bez znaczenia, czy będzie to uczelnia, szkoła, przedsiębiorstwo czy spotkanie grupy misyjnej, każdy chciałby uatrakcyjnić to, co ma do powiedzenia, jakimś tłem wizualnym.
I nie ma w tym nic złego. Warto się jednak zastanowić, co tak naprawdę chcemy ludziom przekazać. Jaką rolę ma do odegrania mówca, a jaką jego slajdy. A dopiero na końcu zasiąść do programu i zacząć tworzyć wystąpienie, które dopiero w całości będzie można określić mianem „prezentacji”.
Poradnikowo
Dzisiaj w Poradnikowie chciałem wam polecić narzędzie, które bardzo mocno wiąże się z tematem robienia prezentacji. Narzędzie, które pomoże wam lepiej komunikować swoje pomysły klientom, członkom zespołu projektowego i opowiadać niezwykłe historie – w wersji cyfrowej.
Adobe Express to aplikacja, za pomocą której, bez żadnej fachowej wiedzy, możecie stworzyć naprawdę świetne wideoprezentacje, które uatrakcyjnią wasz przekaz.
Jak działa Adobe Express?
Najpierw wybieracie sobie odpowiedni szablon historii, którą chcecie opowiedzieć. Może to być na przykład promocja jakiegoś pomysłu, produktu, historia, którą kiedyś przeżyliście. Możecie także skorzystać z szablonów edukacyjnych, a także takich, dzięki którym będziecie mogli kogoś zaprosić na jakieś wydarzenie, które na przykład organizujecie.
Jeżeli macie już wybrany odpowiedni szablon, Adobe Express krok po kroku pomoże wam opowiedzieć historię i sprawić, żeby wyglądała naprawdę świetnie.
Mogą wam w tym pomóc gotowe ikony, zdjęcia a także wysokiej jakości animacje. Do każdego fragmentu prezentacji możecie dograć swój własny głos, a także podłożyć profesjonalną ścieżkę dźwiękową.
Na koniec, wspomnę jeszcze o jednej rzeczy. Adobe Express to także możliwość tworzenia profesjonalnych grafik, które później możecie wykorzystać w swoich kanałach społecznościowych lub na stronie internetowej.
Mógłbym jeszcze długo opowiadać o tym narzędziu, ale chyba najlepiej będzie, jak sami go wypróbujecie 🙂
Materiały, o których wspominałem podczas audycji:
- Piotr Bucki:
- wytyczne dla prelegentów TEDx
- Kelly McGonigal: How to make stress your friend
- Amy Cuddy: Your Body Language Shapes Who You Are
- Darmowe zdjęcia do prezentacji:
- Darmowe czcionki do prezentacji:
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.
Oceń podcast
Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.
Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).
Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪
Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌
Porozmawiajmy!
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.