Przeglądy siebie. Jak to robić?

28 stycznia 2023

1

Kilka dni temu zastanawiałem się, o czym by tu napisać do Czytelników mojego Zwinnego Newslettera.

Opisałem praktykę, która była dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy, które zrobiłem (sobie!) w 2022 roku. Przeglądy siebie!

Dziś robię „przedruk” tego tekstu, bo uważam, że jest to bardzo dobre narzędzie dla wszystkich liderów – do ćwiczenia i pogłębiania swojej refleksyjności.

Czym są „przeglądy siebie”?

To starożytna praktyka stoicka, którą kiedyś jako filozof omijałem szerokim łukiem. 😊 Jakoś nie mogłem się do niej przekonać. Myślałem, że to nie dla mnie. Powodów było wiele, ale nie chcę Ci nimi teraz zaprzątać głowy.

W końcu przyszedł taki moment, w którym zacząłem to robić. Byłem na mocnym życiowym zakręcie. Dużo trudnych spraw zwaliło mi się na głowę. Pomyślałem sobie – spróbuję!

Po co?

Przegląd siebie – jak sama nazwa na to wskazuje – ma na celu poprzyglądanie się sobie. Dosłownie. Zatrzymanie się na chwilę w codziennej krzątaninie i nabranie dystansu.

Po to, żeby zakorzenić się w sobie, „spotkać się”ze swoimi myślami i wartościami. Żeby pomyśleć o planie działania; zwłaszcza, kiedy jesteśmy przytłoczeni różnymi sprawami i nie mamy już siły, żeby coś z tym zrobić.
Jest taki fragment Rozmyślań Marka Aureliusza, który bardzo dobrze oddaje, ideę codziennych przeglądów:

Gdy tylko ciężar okoliczności przymusi cię do popadnięcia w zamęt, szybko wróć do samego siebie, i nie odchodź bardziej niż to konieczne od płynności rytmu. Lepiej będziesz panował nad zestrojeniem, ciągle do niego powracając. /VI, 11.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Subskrypcja altribe.pl
Kup dostęp
Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto na Altribe.pl
Komentarze są zamknięte.