MP 014: Okiem świeżo upieczonego Scrum Mastera | Katarzyna Zięba

Cykl: Podcast
24 lipca 2015
Menedżer Plus Podcast

3

Jak widzicie, temat Scrum Mastera w podcaście „Menedżer Plus” wraca jak bumerang. Jak może pamiętacie, w jedenastym odcinku, rozmawiałem z Adamem Kwietniem, który, co by tu nie mówić jest Scrum Masterem z przebiegiem.

A dzisiaj, do studia zaprosiłem kogoś, kto dopiero debiutuje w tej roli.

Moim i Waszym gościem jest Kasia Ziemba, która od niedawna, bo od maja br. rozpoczęła pracę jako Scrum Master w firmie Sabre Corporation

Muszę się wam przyznać, że pomysł na ten wywiad uknuliśmy sobie z Kasią jeszcze w kwietniu, zanim zaczęła pracę w nowej firmie. Ustaliliśmy, że od pierwszego dnia będzie robić notatki, zbierać swoje uwagi i spostrzeżenia po to, żeby później się nimi z wami podzielić, właśnie na falach tej internetowej rozgłośni.

W dzisiejszym odcinku dowiecie się jak to jest być początkującym Scrum Masterem, jakie wyzwania wiążą się z pełnieniem tej roli i jak się do niej przygotować.

Życzę miłego słuchowiska! 😉

Poradnikowo:

Ponieważ, w dzisiejszej audycji bierzemy na tapetę rolę Scrum Mastera, chciałem Wam podrzucić dwie bardzo fajne stronki, z których sam na co dzień często korzystam, a które, w kontekście pracy Scrum Mastera mogą się okazać szczególnie przydatne.

Pierwsza z nich to tastycupcakes.org Znajdziecie tam mnóstwo gier, symulacji, związanych z różnymi tematami, dotyczącymi metod agile, ale nie tylko. Są tam na przykład ćwiczenia dotyczące komunikacji w projekcie, dynamiki zespołów, zarządzania produktem, wymaganiami… Prawdziwa kopalnia materiałów dla każdego Scrum Mastera, trenera, czy agile coacha.

Dodatkowo, jako uzupełnienie tej strony, chciałem wam polecić książkę Doni Tamblyn i Sharyn Weiss pod tytułem Zbiór zabawnych gier szkoleniowych. Wprawdzie ta książka nie została napisana z myślą o zespołach pracujących w agile, ale sporo ćwiczeń możecie spokojnie wykorzystać. Jak na przykład te, które dotyczą rozwijania inteligencji emocjonalnej, ułatwiają współpracę, akceptację zmian, poprawiają atmosferę w zespole. Jest też kilka całkiem fajnych icebreakerów.

Druga stronka, o której chciałem wspomnieć to Retromat Tutaj z kolei, znajdziecie ćwiczenia i techniki, które pomogą wam przygotować dobrą retrospektywę na zakończenie sprintu, czy projektu. Bardzo przydatne jest to, że macie tam gotowe scenariusze spotkania, z odpowiednimi ćwiczeniami do każdej fazy.

Jako książkowe uzupełnienie do tematu retrospektyw, dołożę jeszcze dwie książki:

Mam nadzieję, że się przyda.

Materiały, o których wspomnieliśmy podczas audycji:

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.