4
Ile razy obiecywaliście sobie: „Zmienię się!”? Schudnę, zacznę biegać, przestanę tyle przesiadywać na Facebook, nie będę tak często sprawdzał maili na komórce albo rzucę palenie…
Tych pomysłów jest całe mnóstwo. Gorzej z realizacją, prawda? Każdego pierwszego dnia stycznia robimy sobie listę noworocznych postanowień… Potem mija kilka miesięcy… I kompletna flauta, jak by to powiedział żeglarz. Nie dzieje się nic! Najczęściej już w lutym zapominamy o naszych noworocznych postanowieniach. Później, w kolejnym roku robimy sobie listę tych samych postanowień, o których tak samo szybko zapominamy.
Nie realizujemy naszych celów, bo cały ten proces „zmiany osobistej” dużo nas kosztuje. Zmiana wiąże się z wyrzeczeniami i dyscypliną. Wymaga czasu i determinacji. To wszystko nas trochę przerasta. W efekcie, boimy się zmian. Omijamy je szerokim łukiem.
Do dzisiejszej audycji zaprosiłem Jadwigę Korzeniewską – socjologa, trenera i głównodowodzącą Laboratorium Zmieniacza, która pokaże wam jak ograć codzienne nawyki i wprowadzać skuteczne zmiany w życiu.
Poradnikowo
Są takie aplikacje, w których już po pierwszym logowaniu wiecie, że to jest coś wyjątkowego.
Dla mnie, na pewno, taką aplikacją jest WorkFlowy, o której chciałem wam dzisiaj opowiedzieć w Poradnikowie, i którą na pewno warto mieć.
WorkFlowy to absolutnie minimalistyczne, a przez to rewolucyjne narzędzie do przechowywania różnego rodzaju informacji, z którymi na co dzień macie do czynienia. To mogą być artykuły na bloga, projekty i związane z nimi zadania, listy zakupów, pomysły biznesowe. Co wam tylko przyjdzie do głowy. Narzędzie trochę przypomina Evernote czy One Note, ale to są prawdziwe kombajny do zarządzania informacjami. Natomiast ogromną zaletą WorkFlowy jest jego prostota.
Po zalogowaniu się do tego narzędzia, zobaczycie pustą kartkę i migający kursor. Każdy tekst, który wprowadzicie, automatycznie zamieni się w punkt na waszej checkliście. Wystarczy wcisnąć „Enter”, żeby dodać kolejny. Z kolei klawisz „Tab” umożliwia szybkie dodawanie podpunktów.
I tutaj pojawia się pierwsza, duża zaleta WorkFlowy – listy mogą być zagnieżdżane w nieskończoność. To w praktyce oznacza, że każdy punkt może mieć dowolnie wiele podpunktów, a te podpunkty mogą mieć kolejne i kolejne.
Każdą listę można też w łatwy sposób wysłać za pomocą zwykłego linku (bez konieczności logowania się do aplikacji) na przykład do członków zespołu projektowego, z którym pracujecie.
Na koniec, wspomnę o jeszcze jednej przydatnej rzeczy, w którą jest wyposażone WorkFlowy. Możecie używać tagów. Robi się to dokładnie tak samo jak na Twitterze, korzystając z symbolu „#” lub „@”. Tagi bardzo ułatwiają wyszukiwanie, bo możecie sobie na przykład wyświetlić obok siebie podpunkty, które pochodzą z zupełnie różnych list, a które dotyczą tego samego tematu.
WorkFlowy jest dostępne w dwóch wersjach: „darmowej” i „pro”. Korzystanie z wersji darmowej w zasadzie jest bezbolesne, ale ma pewne ograniczenia. Najważniejsze chyba polega na tym, że w wersji darmowej możecie utworzyć maksymalnie 500 nowych punktów w miesiącu, ale każdy z punktów może zawierać dowolną ilość tekstu. Cena wersji „pro” to $4,99 na miesiąc, albo $49 na rok.
Konkurs w podcaście
Do wygrania jest książka gościa dzisiejszej audycji – Jadwigi Korzeniewskiej, Ograć nawyki. Jak stosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:
JAKI NAWYK CHCIAŁBYŚ/ CHCIAŁABYŚ OGRAĆ?
Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku (14 kwietnia) 2016 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!
Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi! 😉
Materiały, o których wspominałem podczas audycji:
- Laboratorium Zmieniacza
- Laboratorium Zmieniacza na Facebooku
- Jadwiga Korzeniewska, Ograć nawyki. Jak stosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej
- Charles Duhigg, Siła nawyku. Dlaczego Robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
- Karry Patterson, Joseph Grenny i inni, Zmień wszystko, co chcesz! Przełomowa strategia sukcesu osobistego
- Podcast MP-023, w którym rozmawiam z Krzyśkiem Przybylskim o gamifikacji
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- Tom La Meche, 5 mai à 17h
- Boom Boom Beeckett, Balzi Mossi (Mozambiguo)
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.
Jedna odpowiedź na “MP 033: Jak ograć nawyki? | Jadwiga Korzeniewska”
Nowości i zmiany w Laboratorium Zmieniacza - Laboratorium Zmieniacza
[…] osób, które wciąż się wahają, czy użyć mechanizmów gier w swoim procesie zmiany – „Jak ograć nawyki? Rozmawiam z Jadwigą Korzeniewską” – wywiad, którego udzieliłam Mariuszowi Chrapko. To mój podcastowy debiut, z którego możesz […]