Nie myl palca z księżycem

12 sierpnia 2022

1

Jest taka stara buddyjska mądrość, która mówi, że:

Doktryna jest jak palec, który wskazuje księżyc, ale trzeba uważać, by nie pomylić palca z księżycem.

Ja bardzo długo skupiałem się na palcu właśnie – konkretnych metodach (Scrum, Kanban, XP, FDD…), wdrożeniach, zwinnych transformacjach i kompletnie zapominałem o tym, co w tym wszystkim jest naprawdę ważne.Bo, koniec końców, to nasz „mindset” – sposób myślenia, założenia i przekonania, które siedzą w naszych głowach ma decydujący wpływ na nasze liderskie działania.

Mylenie palca z księżycem bardzo często widzę w rozczarowaniu wielu organizacji, które dosłownie rzuciły się na wdrażanie zwinnych metod pracy (bo są modne!) a potem narzekają na brak efektów. „Niby mamy tego Scruma, ale nie jesteśmy zwinni”.

Bo granice rozwoju lidera wyznaczają granice rozwoju organizacji i zespołów, które w nich pracują. Mając liderów z odpowiednio ustawioną głową i sercem, zobaczysz, że metody organizacji pracy zespołów są naprawdę wtórne.

Tymczasem, wielu liderów wciąż używa „starych” algorytmów mentalnych do pracy w zwinnym świecie. Zresztą pytania, od których zacząłem ten wpis są tego najlepszym przykładem.

Niestety te algorytmy, w tym konkretnym kontekście, w którym przyszło nam żyć – po prostu się nie sprawdzają.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Subskrypcja altribe.pl
Kup dostęp
Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto na Altribe.pl
Komentarze są zamknięte.