2
Scrum jest metodą organizacji pracy zespołu, który pracuje nad rozwojem określonego produktu. Wspiera go w tej pracy Scrum Master, który nie jest szefem zespołu.
I nie jest to tylko kwestia semantyki.
Scrum Master nie jest kierownikiem zespołu
Scrum Master, w odróżnieniu od roli typowego kierownika zespołu nie ma żadnej władzy podejmowania decyzji w zespole.
Nie jest też odpowiedzialny za efekty pracy zespołu. Nie ustawia ludziom żadnych finansowych celów. Nie może stosować sankcji. Nie dostaje też żadnych premii za dobre wyniki pracy zespołu.
Scrum Master nie ma żadnej hierarchicznej władzy.
Jak opowiadam o tej roli na szkoleniach, ludzie, przyzwyczajeni do myślenia hierarchicznego, przecierają oczy ze zdumienia. – Jak to? To, co to za rola, która nic nie może?
No właśnie 🙂
Kluczowa rola w zespole
Rola Scrum Mastera jest kluczowa w zespole. Zespół scrumowy dostaje w swoje ręce ogromną władzę i odpowiedzialność.
W tradycyjnych organizacjach był szef, który za wszystko odpowiadał. I, jak coś poszło nie tak, to on dostawał wciry i był rozliczany przez wyższe kierownictwo za niezrealizowane cele.
W Scrumie, to zespół jest odpowiedzialny. Staje się taką małą firmą, która liczy od 3 do 9 osób. A z rolą Product Ownera i Scrum Mastera maksymalnie 11. Zespół w Scrumie – paradoksalnie – staje się szefem samego siebie.
To, wymaga ogromnej zmiany mentalnej. Ludzie muszą nauczyć się SAMI sobą zarządzać. Wcześniej był szef, który mówił im, co mają robić. W Scrumie tak nie jest. Zespół musi stawić czoła bardzo stromej krzywej uczenia się.
A to nie jest takie proste. Samoorganizacja, to bardzo modne i chwytliwe hasło. Ale niezwykle trudne we wdrożeniu. Ludzie muszą nauczyć się zarządzać interpersonalną dynamiką grupy – bez zwierzchnika, który powie im, co mają robić i nimi pokieruje.
I tutaj właśnie Scrum Master jest nieoceniony.
Scrum Master = lustro zespołu
Scrum Master ma wiele wiele obowiązków. Jednym z nich jest zadawanie wnikliwych pytań, które pomagają zespołowi odkryć sposób rozwiązania konkretnego problemu.
Bardzo lubię porównywać Scrum Mastera do lustra, które odbija w sobie niewłaściwe zachowanie zespołu.
Jeżeli coś idzie nie tak, Scrum Master ma prawo zasugerować zespołowi, żeby zatrzymał się i zajął rozwiązaniem powstałego problemu.
Musi też umieć pozwolić zespołowi na dokonywanie swoich własnych wyborów. Nawet wtedy, kiedy jest przekonany, że zna lepsze rozwiązanie.
Ile zespołów powinien wspierać Scrum Master?
Są różne strategie. Jedni twierdzą, że Scrum Master powinien być częścią tylko jednego zespołu i pracować wyłącznie dla niego. Inni, że może „mieć” kilka zespołów – dwa, trzy.
Każdy z tych scenariuszy przećwiczyłem na własnej skórze. I drugie rozwiązanie na pewno lepiej się sprawdza. Głównie ze względu na wspieranie trudnego procesu samoorganizacji zespołu.
Tak naprawdę, Scrum Master nie powinien mieć za dużo wolnego czasu. Bo wtedy istnieje ryzyko, że będzie się za bardzo angażował w prace zespołu. Zacznie go niańczyć.
A w ten sposób zmniejsza jego autonomię.
Zespoły w Scrumie mają nieprawdopodobną swobodę w wypracowywaniu własnych rozwiązań. Samoorganizacja to ogromna siła, którą Scrum Master powinien wzmacniać.