
5
W powietrzu coraz bardziej pachnie jesień. Wakacje się skończyły. Nie tak dawno rozpoczął się nowy rok szkolny…
Dzisiaj w audycji mam dla Was bardzo ciekawy temat, związany z edukacją właśnie. Będziemy rozmawiali o nauce programowania dla dzieci. W Polsce coraz więcej można usłyszeć na ten temat. Powstają ośrodki szkoleniowe, startują ciekawe inicjatywy. MEN uruchomiło nawet program pilotażowy – nauka kodowania w szkołach. Słowem, dzieje się!
Mówi się, że software „zjada” świat. Programiści są aktualnie jednymi z najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy i też najlepiej opłacanych. Według różnych szacunków w Polsce brakuje aktualnie około 50 tysięcy specjalistów z tego działu, w Europie nawet 300 tysięcy.
Nauka programowania to na pewno inwestycja w przyszłość naszych milusińskich. Ale to też nauka logicznego myślenia i lepszego rozumienia świata. Bill Gates powiedział kiedyś, że:
Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.
Do dzisiejszej audycji zaprosiłem bardzo interesujących gości, którymi są: Joanna Zaremba, założycielka WOW School, Marcin Joka CEO Photon Entertainment i Paweł Stempniak autor bloga geektata.pl oraz szef agencji WhiteBits.
Zapraszam przed głośniki! 😉
Poradnikowo
Nie wiem, jak to wygląda teraz, ale za moich czasów (fuj, jak to brzmi :)) bardzo popularne były różnego rodzaju streszczenia i opracowania lektur. Zamiast czytać Panią Bovary, można było zajrzeć sobie do ściągi i mniej więcej wiedzieć, o czym szacowany pan Flaubert pisał.
Blinkist to pomysł, który działa bardzo podobnie. Znajdziecie tam opracowania ponad 1000 książek – poradników, publikacji popularno-naukowych i wszelkiej maści gatunków związanych z fikcją literacką.
Warto dodać, że baza książek systematycznie się rozrasta. W każdym miesiącu do Blinkista trafia ok. 40 nowych pozycji.
Każde takie streszczenie zawiera kilka tysięcy znaków, które możemy przeczytać lub odsłuchać (bo jest też wersja audio) w kilka minut.
Tematyka książek jest bardzo szeroka. Znajdziecie tam książki z zakresu ekonomii, psychologii, polityki, a także zagadnień, które poruszamy w naszym podcaście Menedżer Plus: zarządzanie, przywództwo, przedsiębiorczość, osobista produktywność, zarządzanie czasem. Publikacje podzielone są na aż na 16 kategorii.
Oczywiście nie zachęcam was do tego, żeby to narzędzie w ogóle zastąpiło wam czytanie książek. Nie taki był też zamysł twórców tej aplikacji, co zresztą sami podkreślają.
Ja używam Blinkista głównie do tego, żeby zorientować się i wybrać te książki, którym faktycznie warto poświęcić czas. Oprócz tego, Blinkist jest dla mnie miejscem, gdzie czasem szukam inspiracji – do wpisów na bloga, pomysłów na audycje.
Mam nadzieję, że narzędzie wam się spodoba i nie przestaniecie czytać książek.
Materiały do audycji:
- Blog geektata.pl
- Artykuł: Jak uczyć dzieci programowania?
- Artykuł: Jak nauczyć dziecko programowania robota? Bez komputera. I bez robota!
- GeegTata na Facebooku
- WOW SCHOOL – szkoła programowania dla dzieci
- WOW SCHOOL na Facebooku
- Spokane z Photonem w WOW School
- WOW SCHOOL Demo Day Lato 2016
- Język programowania SCRATCH
- Przykładowe projekty napisane w języku SCRATCH
- meetphoton.com
- Photon na kickstarterze
- Photon na Facebooku
- mistrzowiekodowania.pl
- megamisja.pl
- MP-031: Crowdfunding, czyli jak zdobyć pieniądze na realizację własnych pomysłów
- MP-040: Ekonomia dzielenia się – nowy trend w biznesie
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- ARNAUD MARTIN JAZABANA, havanavalse
- CELINA DA PIEDADE, Calimero e a Pêra Verde
Muzyczny SURPRISE!
Ci z Was, którzy słuchają mojego podcastu od deski deski wiedzą, że na końcu jest zawsze jakiś muzyczny utwór „wyłowiony” z JAMENDO – serwisu z darmową muzyką, udostępnianą przez twórców na licencji creative commons.
Dzisiaj będzie inaczej 😉
Dosłownie tydzień temu wróciłem z urlopu w Portugalii. Na ten wyjazd namówił mnie dobry przyjaciel. Mówił „zobaczysz, to jest miejsce dla Ciebie”. No i faktycznie, tak było.
Portugalia to jest miejsce, które żyje muzyką. Zwłaszcza Lizbona, w której zakochałem się po uszy. Tam króluje oczywiście fado.
Ale dzisiaj nie puszczę Wam fado. Będzie coś zupełnie innego. Usłyszycie dziewczynę, którą odkryłem na jednym z koncertów w miejscowości Ericeira, gdzie mieszkaliśmy przez pierwszych kilkanaście dni.
Jest nią Celina da Piedade. Bardzo utalentowana dziewczyna! Z ogromną charyzmą i pięknym portugalskim głosem. Koncert był bardzo kameralny. Pamiętam jak stałem zahipnotyzowany przed sceną, oparty o jednego ze starych platanów, które porastały mały ryneczek, na którym była przygotowana scena.
Po powrocie do Polski napisałem do Celiny maila, z zapytaniem, czy nie miałaby nic przeciwko, gdybym, puścił jeden z jej utworów słuchaczom podcastu Menedżer Plus. Odpowiedź pojawiła się bardzo szybko, a jej efektem jest ten utwór. Życzę miłych muzycznych wrażeń! 😉
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.