
3
Peter Drucker, ojciec współczesnego zarządzania, powiedział kiedyś, że:
(…) zarządzanie nie zaczyna się od fabryki ani biura. Zaczyna się od siebie.
W dzisiejszej audycji będziemy rozmawiali właśnie na ten temat – na temat zarządzania sobą oraz jak mogą nam się w tym przydać praktyki starożytnej szkoły filozoficznej – stoicyzmu.
Większość książek o zarządzaniu skupia się na zarządzaniu ludźmi. Menedżer jednak nie możne dobrze zarządzać innymi, jeżeli nie potrafi zarządzać sobą.
Dzisiaj, podstawową rzeczą, o jakiej trzeba mówić w zarządzaniu jest rozwój. Każdy lider powinien najpierw zadbać o siebie, o swój własny rozwój, zanim wyjdzie na zewnątrz – do ludzi.
Rozwój zależy od tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie wykorzystać tak naprawdę jedyny środek, nad którym każdy z nas posiada prawdziwą władzę – a mianowicie – siebie samego.
Poradnikowo
Dzisiaj w Poradnikowie, chciałem Wam polecić aplikację, która wiąże się trochę z tym, o czym będziemy mówić w audycji – o samorozwoju i pracy nad sobą.
Aplikacja nazywa się coach.me i możecie ją wykorzystać do pracy nad zmianą nawyków lub realizacją swoich osobistych celów.
Jak zwykle jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Jest dostępna w wersji webowej, na iOSa i Androida.
Jak działa coach.me?
Najpierw wybieracie sobie cel lub nawyk, nad którym chcecie popracować. Może to być coś zupełnie indywidualnego lub jeden z listy celów, które są zdefiniowane w narzędziu. To jakbyście kompletnie nie mieli pomysłu na siebie i na to, nad czym chcecie pracować.
Lista pre-definiowanych celów jest całkiem spora. Jest też podzielona na kategorie, co dodatkowo ułatwia poszukiwania. Np. Chcecie się rozwijać w obszarze produktywność, wchodzicie do kategorii „Be Productive”, a tam czeka już na was lista gotowych propozycji, nad którymi możecie pracować. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Fajne jest też to, że wokół tych ogólnie dostępnych celów w bazie coach.me są potworzone grupy osób, które nad danym celem pracują. Jeżeli więc zapiszecie się na przykład do grupy osób, które postanowiły sobie, że będą biegać 3 razy w tygodniu, możecie wymieniać się z nimi swoimi doświadczeniami, zadawać pytania i liczyć na wzajemne wsparcie.
Co jak macie już zdefiniowany cel?
Jeżeli zdefiniujecie już sobie cel, aplikacja pomaga wam przygotować plan działania. Szczegółowo określacie, ile dni w tygodniu będziecie pracować nad realizacją danego celu oraz czy aplikacja ma wam wysyłać przypominajki. Jeżeli tego byłoby wam mało, możecie zatrudnić sobie coacha, który będzie wam pomagał w realizacji celu. Ale to już jest usługa za którą trzeba zapłacić.
Jak macie przygotowany plan działania, nie pozostaje już nic innego jak praca nad sobą. Powodzenia! 😉
Materiały, o których wspominałem podczas audycji:
- Książki:
- Tomasz Mazur, Fiasko: Podręcznik nieudanej egzystencji
- Tomasz Mazur, O stawaniu się stoikiem
- Piotr Stankiewicz, Sztuka życia według stoików
- Epiktet, Diatryby
- Marek Aureliusz, Rozmyślania do siebie samego
- Seneka, Listy moralne do Lucyliusza
- Seneka, Myśli
- Stephen R. Covey, Siedem nawyków skutecznego działania
- Artykuły:
- Wpis na blogu: Przedśmiertna sekcja projektu
- Strony:
- Centrum Praktyki Stoickiej (CPS)
- Grupa CPS na Facebooku
- Strona domowa Tomasza Mazura
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji: Artysta: Akh-Point, Mind Talk
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.