MP 017: Najpierw zarządzaj sobą, a potem firmą. O stoicyzmie w biznesie rozmawiam z Tomaszem Mazurem

Cykl: Podcast
21 września 2015
Menedżer Plus Podcast

3

Peter Drucker, ojciec współczesnego zarządzania, powiedział kiedyś, że:

(…) zarządzanie nie zaczyna się od fabryki ani biura. Zaczyna się od siebie.

W dzisiejszej audycji będziemy rozmawiali właśnie na ten temat – na temat zarządzania sobą oraz jak mogą nam się w tym przydać praktyki starożytnej szkoły filozoficznej – stoicyzmu.

Większość książek o zarządzaniu skupia się na zarządzaniu ludźmi. Menedżer jednak nie możne dobrze zarządzać innymi, jeżeli nie potrafi zarządzać sobą.

Dzisiaj, podstawową rzeczą, o jakiej trzeba mówić w zarządzaniu jest rozwój. Każdy lider powinien najpierw zadbać o siebie, o swój własny rozwój, zanim wyjdzie na zewnątrz – do ludzi.

Rozwój zależy od tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie wykorzystać tak naprawdę jedyny środek, nad którym każdy z nas posiada prawdziwą władzę – a mianowicie – siebie samego.

Poradnikowo

Dzisiaj w Poradnikowie, chciałem Wam polecić aplikację, która wiąże się trochę z tym, o czym będziemy mówić w audycji – o samorozwoju i pracy nad sobą.

Aplikacja nazywa się coach.me i możecie ją wykorzystać do pracy nad zmianą nawyków lub realizacją swoich osobistych celów.

Jak zwykle jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Jest dostępna w wersji webowej, na iOSa i Androida.

Jak działa coach.me?

Najpierw wybieracie sobie cel lub nawyk, nad którym chcecie popracować. Może to być coś zupełnie indywidualnego lub jeden z listy celów, które są zdefiniowane w narzędziu. To jakbyście kompletnie nie mieli pomysłu na siebie i na to, nad czym chcecie pracować.

Lista pre-definiowanych celów jest całkiem spora. Jest też podzielona na kategorie, co dodatkowo ułatwia poszukiwania. Np. Chcecie się rozwijać w obszarze produktywność, wchodzicie do kategorii „Be Productive”, a tam czeka już na was lista gotowych propozycji, nad którymi możecie pracować. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Fajne jest też to, że wokół tych ogólnie dostępnych celów w bazie coach.me są potworzone grupy osób, które nad danym celem pracują. Jeżeli więc zapiszecie się na przykład do grupy osób, które postanowiły sobie, że będą biegać 3 razy w tygodniu, możecie wymieniać się z nimi swoimi doświadczeniami, zadawać pytania i liczyć na wzajemne wsparcie.

Co jak macie już zdefiniowany cel?

Jeżeli zdefiniujecie już sobie cel, aplikacja pomaga wam przygotować plan działania. Szczegółowo określacie, ile dni w tygodniu będziecie pracować nad realizacją danego celu oraz czy aplikacja ma wam wysyłać przypominajki. Jeżeli tego byłoby wam mało, możecie zatrudnić sobie coacha, który będzie wam pomagał w realizacji celu. Ale to już jest usługa za którą trzeba zapłacić.

Jak macie przygotowany plan działania, nie pozostaje już nic innego jak praca nad sobą. Powodzenia! 😉

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.