MP 162: Nadlogiczność – o potrzebie sprzeczności w przywództwie

Cykl: Podcast
6 grudnia 2021
Menedżer Plus Podcast

3

Do niedawna w zarządzaniu bardzo mocno koncentrowaliśmy się na myśleniu logicznym.

Nie ma w tym nic dziwnego. Nasz świat, do niedawna, był dość przewidywalny. I taki kontekst wymagał od nas logicznego myślenia. Czuliśmy się wtedy po prostu bezpieczni. Bo logika to przecież racjonalność, prawda?

Tak było do tej pory w zarządzaniu. Logika była czymś niezbędnym w pracy menedżerów i liderów. Bo jak układać budżety, planować projekty, pisać WBS-y, rozwiązywać problemy, jeżeli nie potrafimy logiczne myśleć? Nie da się.

Dzisiaj nasz świat zarządzania wygląda zupełnie inaczej. Żyjemy w innym paradygmacie.

Lider nie jest już menedżerem, który przydziela zadania ludziom w zespole, ale jest PARTNEREM. Jako partner szuka potencjału u innych i pomaga im ten potencjał rozwijać.

Współczesne przywództwo – jak nigdy dotąd w historii – jest przywództwem osadzonym na matrycy relacji.

W takim przywództwie – radykalne sądy logiczne, myślenie konwergencyjne to za mało. To „skrajność”, na którą powinniśmy uważać.

Gościem dzisiejszego odcinka jest prof. Ryszard Praszkier (Instytut Studiów Społecznych, Uniwersytet Warszawski), z którym rozmawiam o roli paradoksów w myśleniu współczesnych liderów.

Ciągle wszakże jeszcze nie idzie nam osiąganie nieosiągalnego. Nie jesteśmy liderami w kreowaniu nowych rozwiązań czy nowych pomysłów dla świata. Opanowaliśmy do perfekcji wnętrze „niewidzialnej kopuły”, ale nie umiemy jej przebić.

Prof. Ryszard Praszkier

Materiały do audycji:

Agile Leadership Tribe

Interesuje Cię temat zwinnego przywództwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Masz już wiedzę, lecz brakuje Ci mobilizacji, żeby regularnie pracować nad swoim liderskim rozwojem? Całkiem możliwe, że masz już dość szkoleń i szukasz konkretnego, długofalowego programu rozwoju oraz ludzi, od których możesz się uczyć i wymieniać się z nimi doświadczeniem?

🔥 Stworzyliśmy miejsce, którego szukasz.

agile leaderhsip tribe-menedżer plus

Agile Leadership Tribe – to platforma online, która jest miejscem wymiany doświadczeń, rozwoju i budowania relacji. To szczególny program rozwoju dla liderów, którym zależy na świadomym kształtowaniu swojego przywództwa.

Dołącz do naszej społeczności i korzystaj z MOCY korzyści, które dla Ciebie przygotowaliśmy – bazy wiedzy, forum dyskusyjnego, webinarów, klubu czytelniczego, cyklu miesięcznych wyzwań oraz konkretnych planów rozwojowych i systemu informacji zwrotnej.

Zapraszamy liderów, menedżerów, agile coachów, Scrum Masterów, Product Ownerów, liderów zmian oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się zarządzać w sytuacjach, kiedy nie mają władzy i nie mogą sprawować kontroli.

Nie możemy spowodować transformacji – to byłoby po prostu manipulacją. Ale możemy tworzyć środowisko, dzięki któremu transformacja będzie mogła się wydarzyć.

🙌 DOŁĄCZ DO NAS!

mariuszchrapko.com

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”