Na co masz wpływ?

14 stycznia 2021

1

Dzisiaj, chciałbym Cię zachęcić do przeczytania mądrego cytatu, którego autorem jest Epiktet. Cytat opisuje jedną z najważniejszych praktyk filozofii stoickiej – odróżnienie tego, na co mamy wpływ od rzeczy, na które wpływu nie mamy:

„Podstawowe zadanie w życiu polega na tym, żeby identyfikować i odpowiednio dzielić sprawy na zewnętrzne, nad którymi nie mamy kontroli oraz na te, związane z naszymi wyborami. Gdzie więc należy szukać dobra i zła? Nie w pozostających poza naszą kontrolą rzeczach zewnętrznych, ale w sobie, w wyborach, które do nas należą (…)”. – EPIKTET, DIATRYBY, 2.5.4-5

Pomyśl przez chwilę… Na co jako lider masz wpływ? Pomyśl o każdym przedsięwzięciu, w które się angażujesz? Co jest od Ciebie zależne, a co nie?

Jeżeli planujesz swój dzień, czy koncentrujesz się na rzeczach, na które masz realny wpływ? Czy może Twoją uwagę pochłaniają tylko dodatki, które tylko niepotrzebnie zajmują Twój czas? Jak to u Ciebie wygląda?

Masz ważne spotkanie projektowe? Możesz się do niego solidnie przygotować. Skoncentruj się. Bądź kompetentny. Jaki będzie efekt spotkania? Czy klient „kupi” to, co masz mu do powiedzenia? Jak się zachowa Tomek z Twojego zespołu, który na wszystkie Twoje pomysły reaguje oporem? To są rzeczy, na które nie masz wpływu. Nie skupiaj na nich swojej uwagi, bo staniesz się niewolnicą lub niewolnikiem okoliczności. Po prostu – rób swoje, czyli to, na co masz realny wpływ.