MP 048: Ludzie odchodzą od ludzi, a nie od firmy

Cykl: Podcast
7 listopada 2016
Menedżer Plus Podcast

4

Dzisiaj jest bardzo szczególny odcinek. Bo pierwszy raz, od dłuższego czasu nie zaprosiłem żadnego gościa. Będę tylko ja 🙂 A wybrałem temat, który dotyka bardzo istotnej rzeczy – odchodzenia ludzi z pracy.

Dlaczego ludzi odchodzą z pracy? Ktoś z was może powiedzieć, że najlepiej jest zapytać o to, ich samych. To prawda, możemy tak zrobić. Problem w tym, że ludzie rzadko szczerze podają swoim szefom faktyczne powody ich odejścia. Najczęściej mówią, że dostali lepszą propozycję od konkurencji z lepszym wynagrodzeniem lub dodatkami.

Niestety, w większości wypadków, to nie jest prawdziwy powód, dla którego decydują się na zmianę. Odchodzą z powodów szefów.

Siłą są ludzie. To prawdziwy motor każdego biznesu. Dobrzy ludzie nie tylko są kluczowi dla firmy, oni są firmą!

Richard Branson

Są takie badania, które przeprowadził Instytutu Saratoga, które pokazują, że przytłaczająca większość (89%) menedżerów myśli, że ich pracownicy odchodzą dla lepszych pieniędzy, a tylko 11% uważa, że pracownicy odchodzą z innych powodów.

Co ciekawe, dokładnie takie same badania przeprowadzone wśród pracowników pokazują już, że ze względów finansowych odchodzi zaledwie 12% pracowników, a 88% – z innych przyczyn.

Niestety, w większości wypadków, to nie konkurencja podbiera nam nam najlepszych pracowników, ale firmy i ludzie, którzy w nich pracują.

W dzisiejszym odcinku opowiem wam o 4 rodzajach szefów, od których pracownicy uciekają. Podam też kilka praktycznych rad, jak sobie z tym radzić.

Zapraszam przed głośniki! 😉

Poradnikowo

Ostatnio robiłem remont sypialni. Remont polegał na odmalowaniu całego pokoju, co wbrew pozorom, wcale nie było takie proste. Wcześniej sypialnia była brązowo-pomarańczowa. A teraz jest tylko biała 🙂

Ale to nie wszystko. Stare meble – łóżko, komodę i dwa nocne stoliki, też musieliśmy wymienić. Bo, jak się okazało, kolorystycznie do niczego nie pasowały.

No i co? Udałem się do znanego szwedzkiego producenta, zakupiłem białą sypialnię, no i później trzeba było to wszystko poskręcać. Zajęło mi to, bagatela – całą sobotę.

Ale wiecie, co? Jak sobie siadłem wieczorem i popatrzyłem na swoje piękne dzieło – satysfakcja, którą miałem, była ogromna. Niby zwykłe meble, ale czułem się tak, jakbym stworzył prawdziwe dzieło sztuki.

Pewnie nie miałbym takiej radochy ze skręcania mebli z IKEI, gdybym gdybym zamówił ekipę, która by za mnie wszystko zrobiła.

Jak się okazuje:

Im więcej w coś wkładamy wysiłku, tym bardziej to doceniamy.

To jest coś, co naukowcy nazywają właśnie: efektem IKEA.

Badania pokazały, że im bardziej ktoś nam pomaga i wtrąca się w to co robimy, tym mniejszą wartość ma dla nas efekt końcowy naszej pracy.

Efekt Ikea ma kolosalne znaczenie dla zarządzania i pracy zespołów projektowych. Jeżeli członek danego zespołu zajmuje się tylko małym fragmentem projektu (np. analizą albo programowaniem) nigdy nie będzie tak samo zaangażowany jak osoba, która uczestniczy w każdej fazie projektu, od początku do końca.

Wsparcie menedżera w wielu wypadkach jest bardzo potrzebne, a czasem wręcz niezbędne. Ale jeśli chcemy kogoś naprawdę zmotywować, to najlepiej jest mu dać wolną rękę w tym co robi.

I to jest moja rada na dziś. Jeżeli jesteście menedżerami, nie mówcie ludziom jak mają wykonywać swoją pracę, bo oni wiedzą to najlepiej. Każde trzy grosze, które wtrącicie w ich działania spowoduje, że praca będzie miała dla nich dużo mniejsze znaczenie.

Materiały do audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.