MP 059: Komunikacja bez przemocy – nie tylko w biznesie | Marta Kułaga

Cykl: Podcast
20 marca 2017
Menedżer Plus Podcast

4

Pamiętam czasy, kiedy w naszych firmach nie mówiło się o zwinnym zarządzaniu i organizacjach turkusowych.

Tak było jeszcze na początku roku 2000. Wtedy firmy prześcigały się w zdobywaniu różnego rodzaju certyfikatów jakości. Bardzo popularne były na przykład standardy ISO, czy model CMMI, który dzisiaj już praktycznie odszedł do lamusa.

I, co ciekawe, te wszystkie standardy były zbudowane na bardzo specyficznym paradygmacie zarządzania: jeżeli w swojej firmie będziesz miał dobrze zdefiniowane procesy to, tak naprawdę, o więcej nie musisz się martwić. Dobrze zdefiniowane procesy były kluczem do sukcesu organizacji.

Potem nastąpił prawdziwy przełom w zarządzaniu. Nagle zobaczyliśmy, że procesy, owszem, są ważne, ale, koniec końców, to ludzie się liczą. Bez nich nie ma firmy. Nie wystarczy tylko nająć rąk do pracy. Za nimi stoi realny człowiek.

Wiele współczesnych firm już to sobie uświadomiło i teraz szuka lepszych sposobów, praktyk, technik zarządzania, które by im ułatwiły kontakt z pracownikami. Pozwoliły jakoś do nich dotrzeć.

I jednym z takich narzędzi we współczesnym zarządzaniu, chyba najważniejszym jest komunikacja.

Tradycyjna komunikacja, z jaką mamy do czynienia w większości naszych firm, zazwyczaj opiera się na wydawaniu poleceń, krytyce, a w skrajnych sytuacjach przybiera nawet postać mobbingu.

W naszych codziennych rozmowach używamy języka trochę tak, jakbyśmy używali narzędzia władzy. I oczywiście dostajemy to, co chcemy, ale najczęściej odbywa się to kosztem innych osób.

W dzisiejszej audycji opowiemy wam o zupełnie innym podejściu do komunikacji. Podejściu, które opiera się na współpracy i zaufaniu.

Porozumienie bez przemocy (ang. nonviolent communication), bo tak nazywa się ta metoda – jest narzędziem, które możecie wykorzystać wszędzie. Nie tylko w firmie, ale także w domu, w rodzinie, w rozmowach z żoną, mężem, partnerem czy dziećmi.

Bardzo ciekawa rzecz, dlatego tym bardziej zapraszam przed głośniki! 😉

Konkurs

Dawno nie było konkursu w podcaście i musimy to szybko nadrobić! 🙂

A więc… W dzisiejszej audycji do wygrania jest książka dwóch certyfikowanych trenerek Porozumienia bez Przemocy: Gabriele Lindemann & Very Heim – Komunikacja Konstruktywna w Biznesie.

komunikacja_konstruktywna_w_biznesie

Jest to książka dla tych, którzy szukają narzędzi by dokonać zmian w swoim środowisku pracy… i w sobie. Znajdziecie w niej wskazówki jak formułować wypowiedzi, aby zostać usłyszanym i zadbać o swoje potrzeby, jednocześnie biorąc pod uwagę potrzeby rozmówców.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:

Jakie słowa Was uskrzydlają?

ibis-bird-red-animals-158471

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (23 marca) 2017 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam z niecierpliwością na Wasze odpowiedzi!

Poradnikowo

Dzisiaj publikujemy ostatnią już część naszego mini-cyklu o produktywności, którego autorem jest Dominik Juszczyk – bloger i twórca podcastu Z pasją o mocnych stronach.

npp-podcast-e1472916404421

Dominik był gościem 30. odcinka podcastu Menedżer Plus, w którym rozmawialiśmy o Strengthsfinder 2.0 i skupianiu się na swoich mocnych stronach.

Dzisiaj opowie Wam o czwartym elemencie swojego systemu produktywności, który sam na co dzień stosuje.

Filar 4 – Wybierz zadania priorytetowe

Priorytety

Ile zadań macie na swojej liście? Jeżeli jest ich za dużo, to skąd wiecie od czego zacząć? Jak nadajecie im priorytety?

W dzisiejszym odcinku Poradnikowa opowiadam o tym, że warto mieć jasno zdefiniowany, klarowny i łatwy do użycia sposób priorytetyzacji zadań. Oczywiście, nie ma jednego jednego słusznego sposobu jak to zrobić.

Poniżej podaję kilka wskazówek, które ułatwią wam stworzenie własnego systemu:

  • Ustalcie, w co jesteście najbardziej zaangażowani (np. projekt, inicjatywa) i wybierajcie te zadania, które pomagają w realizacji tego obszaru.
  • Wybierajcie zadania, które pomagają zrealizować cele krótkoterminowe, które pomagają osiągnąć cele długoterminowe, które z kolei przybliżają Was do osiągnięcia życiowej wizji. Ta wskazówka oczywiście ma sens, jeżeli taką wizję posiadacie 😉
  • Zajmujcie się zadaniami, które przynoszą największy zysk.

Dzięki dobremu systemowi priorytetyzacji zadań, gdy pojawi się ich zbyt wiele na Waszej liście, będziecie mogli szybko wybrać zadania, które są najważniejsze. I nad nimi pracować. Powodzenia! 😉

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.