4
Jak tworzyć innowacyjne produkty i usługi? Zamiast zakładać, że wiemy, czego chce od nas klient, lepiej najpierw zapytać go o zdanie. A potem zrobić prototyp. Inaczej nasz produkt może okazać się totalnym niewypałem.
Tak wygląda mniej więcej proces rozumowania w metodzie, o której będziemy dzisiaj rozmawiać.
Design Thinking to nowe podejście do tworzenia innowacyjnych produktów, usług, strategii i modeli biznesowych. Podstawowym założeniem tej metody jest dobre wczucie się w faktyczne potrzeby i problemy końcowych użytkowników. Od tego, tak naprawdę, zależy cały proces projektowania.
Ale Design Thinking to nie tylko konkretne narzędzia i działania, ale także konkretny sposób myślenia, który opiera się na takich wartościach jak: kreatywność, bycie otwartym, empatia i efektywna współpraca z ludźmi, którzy mają różne doświadczenia i poziom wiedzy.
Do dzisiejszego odcinka zaprosiłem Joannę Zabawę, która jest nie tylko ewangelizatorem tej metody w naszym kraju, ale jest także praktykiem.
Odcinek jest dość długi, ale na pewno nie będziecie się nudzić. Bo, wspólnie z Joasią wypełniliśmy go maksymalnie treścią 🙂 Usłyszycie nie tylko o tym, skąd wzięła się ta metoda i na czym polega, ale także opowiemy wam jak wdrożyć ją w firmie, na co uważać, jakich błędów unikać oraz czy da się ją „pożenić” z metodami agile.
Zapraszam przed głośniki! 😉
Poradnikowo
Nozbe – to ostatnio moja nowa miłość, którą chciałbym się z wami podzielić. Przez kilka ostatnich tygodni ostro testowałem to narzędzie, a kilka dni temu, ostatecznie podjąłem decyzję, żeby się na to narzędzie całkowicie „przesiąść”.
Czym jest Nozbe? W dużym skrócie, to aplikacja do zarządzania codzienną pracą – zadaniami i projektami, które realizujemy. Na rynku jest dostępnych sporo tego typu narzędzi, ale – uwaga! – to jest nasz rodzimy, 100% polski produkt.
Nozbe, opiera się na metodzie Getting Things Done Davida Allena, która, w dużym skrócie składa się z pięciu etapów.
Najpierw gromadzimy nasze zadania w jednym miejscu. Później zastanawiamy się, które z nich jesteśmy w stanie zrobić sami, a które możemy przekazać innym osobom. W kolejnym kroku, próbujemy je uporządkować tak, żeby w dowolnej chwili mieć do nich łatwy dostęp. Czwarty krok, to regularne (najlepiej cotygodniowe) przeglądy zadań i projektów, nad którymi pracujemy. I ostatni, piąty – to ich realizacja.
Wcześniej, przez ponad 3 lata korzystałem z bardzo podobnej aplikacji OmniFocus i po wielu poszukiwaniach, wydawało mi się, że to jest narzędzie, którego szukam.
Ale, zmieniłem zdanie. I, tak jak mówiłem, od kilku dni, przerzuciłem się na Nozbe. Zrobiłem to głównie z trzech powodów. Przede wszystkim Nozbe daje możliwość współdzielenia projektów z innymi członkami zespołu. To jest niesamowita wartość dodana tego narzędzia. Dzięki temu, w łatwy sposób mogę pracować z innymi osobami nad moim projektami, na przykład z Asią, która zajmuje się planowaniem i koordynacją projektu pod nazwą „podcast”. Kiedyś może zrobimy oddzielny odcinek na ten temat 🙂
Druga rzecz, to zarządzanie priorytetami. W OmniFocus wykorzystywałem do tego flagi, które było trochę toporne. W Nozbe zarządzanie priorytetami jest dziecinnie proste, czyli dokładnie takie, jak powinno być. Do każdego zadania możecie sobie przypiąć gwiazdkę, która automatycznie powoduje, że dane zadanie ląduje na liście zadań z najwyższym priorytetem. Dodatkowo, za pomocą funkcji „drag & drop” możecie również dowolnie porządkować zadania między sobą. Nie tylko te priorytetowe.
Ostatnia rzecz, która mnie urzekła, to bardzo intuicyjny i ładny interfejs, na co, jak wiecie, zawsze zwracam uwagę.
Bardzo was zachęcam do wypróbowanie Nozbe w praktyce. Aplikacja jest dostępna na wszystkich platformach. Możecie wybierać pomiędzy wersją BEZPŁATNĄ, PRO i BUSINESS. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie 🙂
Materiały do audycji:
- www.ideo.com
- Blog Tima Browna
- d.school: Institute of Design at Stanford
- Lista szkoleń d.school
- www.brandedinteractions.com
- think moto
- Maker Space Kraków
- www.designthinking.pl
- Wyzwanie – Projekt wózka sklepowego IDEO
- Narzędzia do prototypowania:
- UXPin
- InVision
- Axure RP
- Książki:
- Tim Brown, Zmiana przez design
- Tom Kelley, The Art of Innovation
- Tom Kelley, Creative Confidence
- Marco Spies, Branded Interactions: Creating the Digital Experience
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- ANGUS & FRIENDS, Fly Dance
- MIGALA, Bicicletta
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.