7 narzędzi do prowadzenia zdalnych retrospektyw w zespole

Cykl: Kreatywni
25 lutego 2016

4

Praca w zespołach rozproszonych powoli zaczyna być dla nas codziennością. Od kilku ostatnich lat, praktycznie w każdej firmie, z którą miałem okazję współpracować, miałem do czynienia z zespołami rozproszonymi.

Dzisiaj przygotowałem dla was listę kilku narzędzi, które mogą wam ułatwić prowadzenie zdalnych retrospektyw. Na rynku jest ich całkiem sporo. Ja wybrałem te, z których najczęściej korzystam.

  1. Retrium. To numer jeden na mojej liście. Ma wszystko, czego potrzeba, żeby przeprowadzić retrospektywę na odległość. Bardzo przydatne w tym narzędziu jest to, że w momencie zakładania spotkania, możecie skorzystać z kilku proponowanych technik, które mogą ułatwić wam jego prowadzenie(typowa Start, Stop, Continue, 4Ls, Mad, Sad, Glad, niebawem będzie także dostępna Lean Coffee™). Dzięki Retrium, każdy z uczestników spotkania może indywidualnie zgłaszać pomysły na różnego rodzaju usprawnienia w sprincie. Możecie je wspólnie grupować i głosować na te, które mają dla was największe znaczenie. W Retrium możecie sobie także stworzyć konkretny plan działania, który umożliwi wam śledzenie zamykania akcji między retrospektywami.
  2. Agile Cockpit. To narzędzie jest bardzo rozbudowane. Tak naprawdę jest to wypasiony kombajn do zarządzania zwinnymi projektami w firmie. Co prawda, twórcy tej aplikacji, bardzo mocno inspirowali się frameworkiem SAFe, ale wcale nie musicie mieć SAFe’a, żeby z tego narzędzia korzystać. Agile Cockpit, to zbiór różnych funkcjonalności (nazywanych „aplikacjami”)”, które możecie sobie dowolnie dodawać i konfigurować. Jedna z tych aplikacji służy właśnie do przeprowadzania retrospektyw. Swoją drogą, Agile Cockpit to bardzo ciekawa alternatywa dla popularnej i wszechobecnej JIRY. 😉
  3. GroupMap. To narzędzie sprawdza się nie tylko w przypadku retrospektyw. Można go wykorzystać do prowadzenia wszelkiej maści sesji grupowych: burzy mózgów, spotkań planistycznych, analiz SWOT, analiz ryzyk itp. Dużym plusem tego narzędzia są wbudowane szablony. Jest tam ich około czterdziestu. Macie więc z czego wybierać. 😉
  4. Sococo. O tym narzędziu wspominałem już kiedyś w podcastcie i na fejsbuku. To też nie jest narzędzie, które służy tylko do „obsługi” zdalnych retrospektyw. Dzięki Sococo możecie sobie zaprojektować wirtualną firmę. Każdy pracownik zasiedla swój pokój, może nadać mu nazwę. I zdecydować, czy pracuje przy otwartych, czy zamkniętych drzwiach. Jeśli wasze drzwi są otwarte, każda osoba z zespołu może do waszego pokoju wejść i pozawracać wam głowę. Wasz wybór. 🙂 Oprócz prywatnych pokoi, znajdziecie tam również wirtualne salki konferencyjne, które możecie wykorzystać na przykład do zorganizowania zdalnej retrospektywy, czy innego spotkania w projekcie. Jest też specjalne miejsca na „stand-upy”. Wystarczy, że klikniecie w odpowiednią salkę, a reszta już dzieje się sama. 🙂 Dzięki kamerkom i mikrofonom, możecie zobaczyć i usłyszeć koleżanki i kolegów, którzy siedzą w innej lokalizacji. Jest też opcja wielokrotnego współdzielenia ekranu.
  5. Scrumblr. To jest narzędzie, od którego właściwie zaczynałem prowadzenie zdalnych retrospektyw. I wciąż darzę go ogromną sympatią. Bo jest mega proste i nic nie kosztuje. Scrumblr, to wielka, elektroniczna tablica, która do złudzenia przypomina tablicę z zadaniami w sprincie. Są tam kolumny, samoprzylepne karteczki, które możecie dowolnie przesuwać. Każda tablica ma też swój dedykowany adres URL, którym możecie podzielić się z uczestnikami spotkani. Jeżeli jednak chcielibyście spróbować, czegoś bardziej zaawansowanego, mam dwie alternatywy. Równie przyjazne. 🙂 Pierwsza to WebWhiteboard – narzędzie, które stworzył Hernik Kniberg. W WebWhiteboard, oprócz opcji tworzenia i wieszania samoprzylepnych karteczek, macie również możliwość pisania i rysowania, co bardzo się przydaje do prowadzenia zdalnych spotkań w ogóle. Nie tylko retrospektyw. Druga alternatywa to Ideaboardz. Ma bardzo podobne funkcjonalności do dwóch pozostałych narzędzi, jednak w odróżnieniu od Scrumblr i WebWhiteboard, Ideaboardz, ma kilka wbudowanych szablonów spotkań. Co, zwłaszcza na początku, może być przydatne.
  6. Niko Niko. „Nikoniko” w języku japońskim oznacza „uśmiech”. Dzięki temu narzędziu możecie zmierzyć nastroje, które panowały w zespole w trakcie realizacji sprintu. Ale nie tylko to. Niko Niko może się również bardzo przydać menedżerom, żeby zmierzyć na przykład poziom zadowolenia pracowników w firmie. Oprócz kilku gotowych szablonów takich ankiet(np. dotyczących badania poziomu stresu, czy produktywność), możecie również tworzyć własne ankiety i analizować ich wyniki.
  7. Appear.in. To jest chyba najprostsza aplikacja do robienia wideokonferencji, jaką znam. Oprócz tego, że jakość dźwięku jest naprawdę fantastyczna (używam jej do nagrywania podcastów z udziałem gości), to korzystanie z tego narzędzia jest dziecinnie proste. W ogóle nie musicie się logować! W aplikacji możecie prowadzić wideorozmowy, czat, a także udostępniać swój pulpit. Warto dodać, że ta aplikacja została zbudowana za pomocą standardu WebRTC, co w praktyce oznacza, że w ogóle nie musicie instalować w swojej przeglądarce żadnej wtyczki, żeby z tej aplikacji korzystać.

Ta lista ciągle się zmienia. I, wcale nie wykluczam, że za czas jakiś będzie wyglądać zupełnie inaczej. 🙂 Gdy to się stanie, na pewno was o tym poinformuję.

A Wy, jakich narzędzi do zdalnych retrospektyw używacie? Czego zabrakło na mojej liście? Koniecznie dajcie znać!

 

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.