MP 020: Zarządzanie po polsku

Cykl: Podcast
19 października 2015
Menedżer Plus Podcast

3

Dzisiaj w audycji będziemy rozmawiali o „Zarządzaniu po polsku”. Czy jest w ogóle coś takiego jak polski styl zarządzania? A jeżeli tak, to czym się charakteryzuje?

Jak by nie było, minęło 25 lat od transformacji gospodarczej i społecznej, która miała miejsce w 89 roku. Od tego czasu powstało wiele firm, które mogły stworzyć polską szkołę zarządzania. Czy tak faktycznie się stało?

Nie ukrywam, że pretekstem do nagrania dzisiejszego odcinka jest raport Zarządzanie po polsku, który ukazał się kilka tygodni temu. Jego autorem jest Puls Biznesu, przy współpracy firmy doradczej Boston Consulting Group.

W badaniu wzięło udział kilkudziesięciu polskich menedżerów, przestudiowano dane makroekonomiczne z ostatnich 15 lat, przeprowadzono warsztaty, w czasie których menedżerowie dyskutowali o wyzwaniach z jakimi muszą się mierzyć, zebrano także ankiety wśród firm o różnej wielkości.

A wyniki badania są bardzo ciekawe i o nich sobie dzisiaj porozmawiamy.

Zapraszam przed głośniki! 😉

Poradnikowo:

Na początek, chciałem wam bardzo podziękować za to, że słuchacie moich audycji, że jest was coraz więcej. Pierwsza podcast opublikowałem 8 marca tego roku, a więc dobrych kilka miesięcy temu. Menedżer Plus ma w tym momencie aż 22.076 pobrań!

Bardzo, bardzo OGROMNIASTE dzięki!

Ale to nie wszystko. Po audycji, wyślę Wam specjalną kartkę tzw. Kudos. A zrobię to za pomocą narzędzia, o którym chciałem wam dzisiaj w Poradnikowie opowiedzieć.

William James, jeden z czołowych amerykańskich psychologów, powiedział kiedyś, że:

(…) najgłębszą ludzką potrzebą, jest potrzeba doceniania.

Zastanawialiście się, ile razy ostatnio podziękowaliście komuś za dobrze wykonaną robotę? To znaczy, ile razy powiedziałeś „DZIĘKUJĘ!”?

Moim zdaniem, to powinien być jeden z podstawowych wskaźników mierzonych w projekcie, jeden z podstawowych KPI-ów. Ile razy lider powiedział dziękuję? Powinniśmy to kontrolować, liczyć.

Narzędzie Kudobox może wam w tym pomóc. Można powiedzieć, że jest to taka elektroniczna wersja pudełka, do którego każdy można wrzucać różnego rodzaj podziękowania – kolegom, koleżankom z zespołu projektowego, pracownikom – za dobrze wykonaną pracę.

Słowo „kudos” jest używane w języku angielskim na wyrażenie uznania. A tak naprawdę jest słowem greckim, które oznacza chwałę, sławę.

Jedynym minusem tego narzędzia jest to, że Kudobox jest zintegrowane tylko z Twitterem, co oznacza, że wasz adresat musi mieć tam założone konto, żeby go zobaczyć.

Ale, z drugiej strony, popularność Twittera w naszym kraju ciągle rośnie. Coraz więcej osób ćwierka. Więc, przynajmniej, dla części z was nie powinno to stanowić problemu 😉

A na deser, w Poradnikowie, chciałem Wam polecić jeszcze książkę Jurgena Appelo pt. Management 3.0 Workout, która jest bardzo dobrym uzupełnieniem tematu doceniania pracowników, i nie tylko. Znajdziecie tam wiele ciekawych praktyk, narzędzi, pomysłów które możecie wykorzystać do tego, żeby lepiej zarządzać sobą i biznesem.

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.


Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

mariuszchrapko.com

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.