MP 099: Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole? – cz. 3

Cykl: Podcast
25 lutego 2019
Menedżer Plus Podcast

5

Zaangażowanie oznacza, że grupa inteligentnych ludzi podejmuje decyzje, z którymi część z nich może się nie zgadzać, a mimo to angażują się w ich realizację. Bo prawdziwe zaangażowanie jest przeciwieństwem konsensusu.

Zauważcie, że budowanie tak rozumianego zaangażowania w zespole dość mocno zależy od dwóch poprzednich elementów – otwartości i umiejętności prowadzenia konstruktywnych sporów.

Bo tylko wtedy możemy szczerze i otwarcie się komunikować. I tylko wtedy jest szansa, że opinie, czy argumenty wszystkich członków zespołu zostaną wysłuchane.

Dlatego, budowanie zaangażowania w zespole wymaga bardzo konkretnego podłoża, klimatu. Chodzi o to, żeby każda osoba miała komfort przedstawiania swoich pomysłów, punktów widzenia i opinii. Żeby w sytuacji, kiedy musicie podjąć wspólną decyzję – każdy mógł się wypowiedzieć.

Wtedy rodzi się zaangażowanie zespołu. Nawet jeżeli wspólnie podjęta decyzja jest sprzeczna z moim punktem widzenia, z moimi przekonaniami – to ja się z nią utożsamiam. Bo to jest decyzja zespołu, którego JA jestem częścią.

Zapraszam przed głośniki! 🎧🎤🚀

Konkurs

W dzisiejszej audycji do wygrania (po raz pierwszy w historii tego podcastu) jest moja książka Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami (będzie autograf autora! ✍️💥😉)

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

Jaki jest Twój sposób na zwiększanie zaangażowania w zespole?

Z nadesłanych propozycji wybiorę jedną najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki! Już się nie mogę doczekać Waszych odpowiedzi. Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

O cyklu

Cykl „Jak zwiększyć efektywność zespołu?” składa się z 5. odcinków. Każdy z nich poświęcony jest eliminowaniu jednej konkretnej dysfunkcji pracy zespołowej, która pomoże wam usprawnić codzienną pracę w waszych zespołach, i dzięki temu zwiększyć ich efektywność.

Program cyklu, w całości opiera się na modelu Patricka Lencioniego, którego osobiście jestem wielkim fanem i stosuję go w mojej codziennej pracy z zespołami i liderami w organizacjach.

W przygotowaniu tego kursu, bardzo mocno pomagały mi Ola i Ania z TeamHakerki.pl, z którymi na co dzień pracuję przy projektach zwinnych transformacji. Dziewczyny zajmują się team coachingiem i wspierają proces budowania i rozwoju zwinnych zespołów w firmach.

teamhakerki.pl

Cykl nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla zespołów agile’owych. Wiedza, którą tutaj usłyszycie jest bardzo uniwersalna i na pewno przyda się w każdym zespole projektowym, nie tylko tym, który pracuje z użyciem metod zwinnych, takich jak np. Scrum.

WSZYSTKIE ODCINKI CYKLU

Materiały do audycji:

zaangażowanie

Szkolenie Scrum dla Zielonych

Szkolenie Scrum dla Zielonych to jeden dzień intensywnej nauki i ćwiczeń, które pomogą Ci lepiej ORGANIZOWAĆ PRACĘ w swoich projektach.

Nie wiesz, czym jest Scrum? Jakie zasady nim rządzą? Do czego możesz go wykorzystać w swojej firmie? W jaki sposób wpłynie na sukces Twojego zespołu i prowadzonych projektów?

Jeżeli zadajesz sobie podobne pytania, to dobrze trafiłeś. Bo właśnie dla takich osób stworzyłem ten kurs. Osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w Scrumie i chcą poznać jak wykorzystać tę metodę w praktyce.

Zagadnienia, które zostaną zaprezentowane w trakcie szkolenia przydadzą się wszystkim członkom zespołów projektowych, niezależnie od branży!

zaangażowanie

Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe

Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.

  • Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.

  • Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.

Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.