
5
Zaangażowanie oznacza, że grupa inteligentnych ludzi podejmuje decyzje, z którymi część z nich może się nie zgadzać, a mimo to angażują się w ich realizację. Bo prawdziwe zaangażowanie jest przeciwieństwem konsensusu.
Zauważcie, że budowanie tak rozumianego zaangażowania w zespole dość mocno zależy od dwóch poprzednich elementów – otwartości i umiejętności prowadzenia konstruktywnych sporów.
Bo tylko wtedy możemy szczerze i otwarcie się komunikować. I tylko wtedy jest szansa, że opinie czy argumenty wszystkich członków zespołu zostaną wysłuchane.
Dlatego, budowanie zaangażowania w zespole wymaga bardzo konkretnego podłoża, klimatu. Chodzi o to, żeby każda osoba miała komfort przedstawiania swoich pomysłów, punktów widzenia i opinii. Żeby w sytuacji, kiedy musicie podjąć wspólną decyzję – każdy mógł się wypowiedzieć.
Wtedy rodzi się zaangażowanie zespołu. Nawet jeżeli wspólnie podjęta decyzja jest sprzeczna z moim punktem widzenia, z moimi przekonaniami – to ja się z nią utożsamiam. Bo to jest decyzja zespołu, którego JA jestem częścią.
Zapraszam przed głośniki! 🎧🎤🚀
Konkurs
W dzisiejszej audycji do wygrania (po raz pierwszy w historii tego podcastu) jest moja książka Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami (będzie autograf autora! ✍️💥😉)
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:
Jaki jest Twój sposób na zwiększanie zaangażowania w zespole?
Z nadesłanych propozycji wybiorę jedną najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki! Już się nie mogę doczekać Waszych odpowiedzi. Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!
O cyklu
Cykl „Jak zwiększyć efektywność zespołu?” składa się z 5. odcinków. Każdy z nich poświęcony jest eliminowaniu jednej konkretnej dysfunkcji pracy zespołowej, która pomoże wam usprawnić codzienną pracę w waszych zespołach, i dzięki temu zwiększyć ich efektywność.
Program cyklu, w całości opiera się na modelu Patricka Lencioniego, którego osobiście jestem wielkim fanem i stosuję go w mojej codziennej pracy z zespołami i liderami w organizacjach.
Cykl nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla zespołów agile’owych. Wiedza, którą tutaj usłyszycie jest bardzo uniwersalna i na pewno przyda się w każdym zespole projektowym, nie tylko tym, który pracuje z użyciem metod zwinnych, takich jak np. Scrum.
WSZYSTKIE ODCINKI CYKLU
- Odcinek 1 – Jak budować zaufanie w zespole?
- Odcinek 2 – Jak zarządzać konfliktem w zespole?
- Odcinek 3 – Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole?
- Odcinek 4 – Jak zwiększyć odpowiedzialność w zespole?
- Odcinek 5 – Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki?
Materiały do audycji:
- Podcasty:
- MP-074: Jak budować skuteczne zespoły?
- MP-079: Jak Scrum wpływa na efektywność zespołu?
- MP-091: Co gryzie współczesnych PM-ów?
- MP-093: 10 mitów na temat coachingu
- Książki:
- Patrick Lencioni, Pięć dysfunkcji pracy zespołowej
- Patrick Lencioni, Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej
- M. Chrapko, Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami
- J. Dudek, P. Habrat, Pod presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać
- Simone Sinek, Zaczynaj od dlaczego
- W. Bennewicz, Coaching i mentoring w praktyce
- M. B. Stanier, Nawyk coachingu. Mów mniej, pytaj więcej i stań się lepszym liderem
- B. Capodagli, L. Jackson, Metoda Disneya
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- DRDJEKILL, J’m’imaginais (version brésilienne)
Agile Leadership Tribe
Interesuje Cię temat zwinnego przywództwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Masz już wiedzę, lecz brakuje Ci mobilizacji, żeby regularnie pracować nad swoim liderskim rozwojem? Całkiem możliwe, że masz już dość szkoleń i szukasz konkretnego, długofalowego programu rozwoju oraz ludzi, od których możesz się uczyć i wymieniać się z nimi doświadczeniem?
🔥 Stworzyliśmy miejsce, którego szukasz.
Agile Leadership Tribe – to platforma online, która jest miejscem wymiany doświadczeń, rozwoju i budowania relacji. To szczególny program rozwoju dla liderów, którym zależy na świadomym kształtowaniu swojego przywództwa.
Dołącz do naszej społeczności i korzystaj z MOCY korzyści, które dla Ciebie przygotowaliśmy – bazy wiedzy, forum dyskusyjnego, webinarów, klubu czytelniczego, cyklu miesięcznych wyzwań oraz konkretnych planów rozwojowych i systemu informacji zwrotnej.
Zapraszamy liderów, menedżerów, agile coachów, Scrum Masterów, Product Ownerów, liderów zmian oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się zarządzać w sytuacjach, kiedy nie mają władzy i nie mogą sprawować kontroli.
Nie możemy spowodować transformacji – to byłoby po prostu manipulacją. Ale możemy tworzyć środowisko, dzięki któremu transformacja będzie mogła się wydarzyć.
Oceń podcast
Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.
Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).
Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪
Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌
Porozmawiajmy!
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.