MP 136: Siła ograniczeń

Cykl: Podcast
31 sierpnia 2020
Menedżer Plus Podcast

5

Przez ostatnich kilka tygodni pracuję dość intensywnie nad moim nowym produktem, o którym mam nadzieję, że Ci wkrótce opowiem 🙂 To będzie jeden z większych projektów rozwojowych skupionych wokół społeczności mojego bloga i podcastu „Menedżer Plus”, w którym również Ty będziesz mógł uczestniczyć.

Ale nie chciałem przecież mówić o tym projekcie, tylko o pewnej refleksji, która pojawiła się w mojej głowie przy jego powstawaniu. A, teraz rezonuje tak mocno, że postanowiłem się nią, czym prędzej podzielić.

Jeżeli regularnie słuchasz moich podcastów to pewne wiesz, że jestem osobą, którą napędza driver: bądź doskonały! Lubię cyzelować różnego rodzaju pomysły i rozwiązania. Dbam o szczegóły czasami tak bardzo, że nieraz całe dni, a nawet tygodnie potrafię dopieszczać coś, co dla odbiorcy – użytkownika, klienta, jest mało widoczne, a w wielu wypadkach nawet wcale.

Podobnie było przy tym projekcie. Prace nad mało znaczącymi detalami zaczęły pochłaniać mnie tak bardzo, że powoli zacząłem tracić rachubę czasu i pieniędzy, bo zespół z którym pracowałem – bez zająknięcia realizował moje „wizjonerskie” pomysły. Ale, na szczęście jest Ola (dla niewtajemniczonych – żona), która – jeśli chodzi o podejście do realizacji zadań – jest moim przeciwległym biegunem.

Dzięki rozmowie i analizie konkretnych sytuacji, w końcu uświadomiłem sobie, że więcej nie zawsze znaczy lepiej i moje obsesyjne dążenie do najwyższej jakości nie może wychodzić poza ramy zdrowego rozsądku. Także, w kontekście innych aktywności, które prowadzę – pisanie ofert, artykułów na bloga, przygotowywanie się do rozmów w podcaście, czy chociażby nagrywanie tego podcastu 🙂

Problem z wyznaczaniem granic

Myślę, że każdy z nas ma świadomość granic w zarządzaniu, tylko nie zawsze potrafi je dostrzec. Wielu liderów ma z tym duży problem. Jak wyznaczyć sensowne granice i przekazać je ludziom z którymi pracujemy? Jak powiedzieć pracownikom, że mają się mniej starać lub mniej dążyć do doskonałości?

Wiele ograniczeń projektowych nie zawsze pochodzi z wnętrza naszych organizacji. Bardzo często narzucają nam je procesy zewnętrze – terminy, zmiany prawne, zmienność otoczenia biznesowego, dostępność zasobów. Z tymi ograniczeniami najczęściej niewiele możemy zrobić.

Ale ograniczenia wewnętrzne – ograniczenia, które sami sobie narzucamy – tu mamy duże pole do manewru. Jeżeli wprowadzisz je umiejętnie, mogą przyczynić się do gigantycznego wzrostu produktywności – Twojej i zespołu. Dlaczego? Są dwa główne powody, dlaczego ograniczenia zwiększają efektywność:

  1. Ograniczenia sprzyjają kreatywności zespołu. Dzięki ograniczeniom, zespół jest „zmuszony” do przemyślenia sposobu w jaki wykonuje swoją pracę. Zespół wie, że nie może zrobić wszystkiego.
  2. Ograniczenia sprzyjają „kontroli apetytu”. Wiele zespołów projektowych myśli, że jak wyda więcej, to odniesie sukces. Jeżeli nie wprowadzisz ograniczeń, ludzie zawsze znajdą jakieś wytłumaczenie dla kolejnych inwestycji.

Jak to zrobić?

Jak więc pokazać zespołowi, że są pewne granice w naszym projekcie? Wprowadź proste narzędzia, które to Ci ułatwią. Przez „proste” rozumiem naprawdę proste narzędzia 🙂

W książce „Kreatywność S.A.”, którą zawsze namiętnie wszystkim polecam, Ed Catmull (prezes studia Pixar) – opisał system, który wprowadzono przy pracy nad filmem „Iniemamocni”. Wymyślił go producent John Walker razem z kierowniczką działu Laurą Reynolds.

Kiedy startował projekt, na dużej tablicy, za pomocą taśmy samoprzylepnej, John poprzyczepiał patyczki po lodach. Każdy patyczek reprezentował 1 osobo-tydzień. Była to podstawowa jednostka pracy używana w projektach Pixara i oznaczała ilość pracy, którą jeden animator był wstanie wykonać w ciągu jednego tygodnia.

Tak więc, przy każdej postaci filmu umieszczano określoną liczbę patyczków. Wystarczył szybki rzut oka na tablicę, żeby zobaczyć jakie mamy ograniczenia. Kiedy Brad Bird – szef przedsięwzięcia przychodził do Johna i mówił, że musimy zrobić coś dzisiaj – John, odpowiadał, wskazując palcem na tablicę: „W takim razie potrzebujesz kolejnego patyczka. Skąd go weźmiesz? Bo mamy ich tyle, ile mamy”.

Uważam, że jest to absolutnie genialny pomysł, który możesz zastosować także w swoim projekcie. Nie tylko pokazuje siłę ograniczeń zespołowi, ale jest też naprawdę łatwy do wprowadzenia.

W każdym projekcie, nie tylko tym „pracowym” musimy umieć odróżnić to, co chcemy ociągnąć od tego, co osiągnąć możemy. Dążenie do najwyższej jakości nie może wyjść poza ramy zdrowego rozsądku.

Materiały do audycji:

Studia Podyplomowe „Agile Leadership”

Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?

Studia podyplomowe Agile Leadesrhip

Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Agile Leadershipna Uniwersytecie SWPS. Studia adresowane są do liderów i menedżerów, którzy pragną zredefiniować swoje role i umiejętności przywódcze oraz doskonalić kompetencje w prowadzeniu interdyscyplinarnych, samo-organizujących się zespołów, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, działających w warunkach permanentnej zmiany i niepewności.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat kierunku są dostępne na stronie AGILE LEADERSHIP – STUDIA PODYPLOMOWE

TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ: Październik 2020

Aplikuj Teraz

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

  • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
  • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
  • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.