MP 201: O sposobie uczenia, który inspiruje, angażuje i przynosi efekty | Wojciech Busiel

Cykl: Podcast
13 marca 2023
Menedżer Plus Podcast

3

Zanim zaproszę Cię do wysłuchania rozmowy, przytoczę fragment przemówienia byłego prezydenta Republiki Czeskiej Vaclawa Havla, które wygłosił w amerykańskim Kongresie w połowie lat 90:

Dziś wiele wskazuje na to, że znajdujemy się w okresie przejściowym, w którym pewne rzeczy się kończą, a inne rodzą się w bólach. To tak, jakby coś popadało w ruinę, rozkładało się i przechodziło do historii, a na jego gruzach powstawało coś zupełnie nowego, niemającego jeszcze określonej formy.

Czytam te słowa i mam wrażenie, że bardzo pasują do tego, z czym mierzymy się dzisiaj. Kształt tego, co rodzi się w bólach, jest równie niekreślony jak wtedy, ponad dwie dekady temu.

Umiejętności liderskie, które są nam potrzebne, żeby odnaleźć się w tej dzisiejszej bardzo złożonej i niepewnej rzeczywistości są równie nieokreślone i mgliste, jak wtedy. Uczymy się liderowania na nowo. Uczymy się bycia menedżerem.

Można powiedzieć, że w naszych organizacjach ścierają się dwie przeciwstawne siły. Są rzeczy, które ulegają poprawie, ale są też i takie, które ulegają pogorszeniu. Praca zdalna okazała bardzo wygodna, bo nie tracimy kilku na dojazdy, ale pojawia się problem przynależności ludzi do firmy, zaczyna nam brakować kontaktów społecznych, jesteśmy osamotnieni, mimo że przecież cały czas jesteśmy dostępni i w kontakcie.

Ciągle jest za wcześniej na poważne wnioski, ale już na podstawie maili, które dostaję od liderów, moich rozmów, mogę powiedzieć, że jest sporo rzeczy, których na poziomie naszych relacji nam jako ludziom po prostu brakuje. Musimy się jakoś nauczyć w tej dialektyce poruszać.

Jak to zrobić? Jak się uczyć nowego bycia-w-świecie? Jak liderzy, zespoły, organizacje mają to robić? Jak budować i rozwijać organizacje, które będą potrafiły stale dostosowywać się do zmian? O uczeniu się na podstawie doświadczania będę właśnie dzisiaj rozmawiał z moim gościem. Jest nim Wojciech Busiel – psycholog, psychoterapeuta, superwizor szkoleniowy i trener.

Zapraszam!

Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bar Halevy – Saturns Anthem (feat. Lior Gray)

Konkurs

W dzisiejszej audycji mamy konkurs. Do wygrania są aż 3 książki, które autorami są Alice i David Kolb, Uczenie na podstawie doświadczania.

To ponad 500 stron wyczerpującego wykładu, dotyczącego uczenia na podstawie doświadczania i praktycznych podpowiedzi, jak możesz korzystać z tej wiedzy w Twojej pracy edukatora i edukatorki, coacha i coachki, trenerai trenerki, nauczyciela i nauczycielki.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

Opisz swoją metaforę uczenia się na podstawie doświadczania. Z czym Cię się to kojarzy?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy 3 najciekawsze odpowiedzi, których autorzy lub autorki otrzymają nagrody książkowe.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (16 marca 2023 roku). W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekamy na Wasze odpowiedzi!


Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

mariuszchrapko.com

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.