
3
AIKIDO to jedna z najbardziej paradoksalnych sztuk walki, jakie w ogóle istnieją. Osoba, która atakuje nie jest przeciwnikiem, ale partnerem. Atak nie jest po to, żeby zniszczyć przeciwnika, ale żeby się wzajemnie rozwijać i doskonalić. Wszystko sprowadza się do harmonii i dopasowania.
Czy AIKIDO może przydać się również w biznesie? Czego uczy AIKIDO liderów?
Dzisiaj moimi gośćmi jest Paweł Bernaś i Paweł Olesiak, którzy są mistrzami AIKIDO (posiadają tak zwany szósty dan), a jednocześnie pracują jako trenerzy i konsultanci z załogami i menedżerami firm.
W filozofii Wschodu nic się nie kończy ani nie zaczyna. W AIKIDO upadanie i podnoszenie się nie są końcem ani początkiem czegokolwiek. To dwie strony tego samego procesu. Podobnie jest w biznesie.
Prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą.
Zasada AIKIDO: MASUKATSU AGATSU
Podstawą aikido jest zasada „prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą”. Naturalny lider mobilizuje pracowników do ciągłych postępów i rozwoju. Bardziej promuje pokonywanie wewnętrznych barier niż rywalizację z innymi. Zachęca do stawiania sobie wyzwań, nawet gdyby inni od niego nic nie wymagali.
Doskonal się z korzyścią dla innych.
Zasada AIKIDO: JITTA KYO EI
Naturalny lider „doskonali się z korzyścią dla innych”. Dba o swoją kondycję fizyczną i sprawnie potrafi zarządzać swoimi emocjami. Ludzie go szanują właśnie dlatego, że jest spokojny i nie daje się wytrącić z równowagi. Ciągle się uczy, także na błędach. Potrafi wygospodarować czas dla siebie.
Maksimum efektu, minimum wysiłku.
Zasada AIKIDO: SEI RYOKU ZEN YO
Naturalny lider potrafi wybierać te narzędzia, które są naprawdę skuteczne.
Konkurs
W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was konkurs. Tym razem do wygrania jest książka, której autorami są Paweł Bernaś, Paweł Olesiak i Jacek Santorski – „Życiowe AIKIDO”.

Książka jest świetnym rozwinięciem wątków, które poruszamy w dzisiejszej audycji. Pokazuje, że są bardzo bliskie relacje pomiędzy AIKIDO a dzisiejszym życiem i współczesnym środowiskiem biznesowym.
Jak zwykle, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie 🙂
Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:
W jaki sposób współczesny lider może wykorzystać AIKIDO?
Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do czwartku (11 maja) 2018 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!
Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!
Materiały do audycji:
- Aiki-Management
- Samurai Game
- Krakowskie Stowarzyszenie AIKIDO
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- LÖHSTANA DAVID, Bossa Jazz (2012)
Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe
Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.
- Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.
-
Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.
Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:
- Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
- W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
- Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
- Kliknij w link „Napisz recenzję”
Jeżeli korzystasz ze Stitchera:
- Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
- Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
- Kliknij „Write a review”
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.