MP 082: Lider jak samuraj, czyli jak wykorzystać AIKIDO w biznesie? | Paweł Bernaś i Paweł Olesiak

Cykl: Podcast
7 maja 2018
Menedżer Plus Podcast

3

AIKIDO to jedna z najbardziej paradoksalnych sztuk walki, jakie w ogóle istnieją. Osoba, która atakuje nie jest przeciwnikiem, ale partnerem. Atak nie jest po to, żeby zniszczyć przeciwnika, ale żeby się wzajemnie rozwijać i doskonalić. Wszystko sprowadza się do harmonii i dopasowania.

Czy AIKIDO może przydać się również w biznesie? Czego uczy AIKIDO liderów?

Dzisiaj moimi gośćmi jest Paweł Bernaś i Paweł Olesiak, którzy są mistrzami AIKIDO (posiadają tak zwany szósty dan), a jednocześnie pracują jako trenerzy i konsultanci z załogami i menedżerami firm.

W filozofii Wschodu nic się nie kończy ani nie zaczyna. W AIKIDO upadanie i podnoszenie się nie są końcem ani początkiem czegokolwiek. To dwie strony tego samego procesu. Podobnie jest w biznesie.

Prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą.

Zasada AIKIDO: MASUKATSU AGATSU

Podstawą aikido jest zasada „prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą”. Naturalny lider mobilizuje pracowników do ciągłych postępów i rozwoju. Bardziej promuje pokonywanie wewnętrznych barier niż rywalizację z innymi. Zachęca do stawiania sobie wyzwań, nawet gdyby inni od niego nic nie wymagali.

Doskonal się z korzyścią dla innych.

Zasada AIKIDO: JITTA KYO EI

Naturalny lider „doskonali się z korzyścią dla innych”. Dba o swoją kondycję fizyczną i sprawnie potrafi zarządzać swoimi emocjami. Ludzie go szanują właśnie dlatego, że jest spokojny i nie daje się wytrącić z równowagi. Ciągle się uczy, także na błędach. Potrafi wygospodarować czas dla siebie.

Maksimum efektu, minimum wysiłku.

Zasada AIKIDO: SEI RYOKU ZEN YO

Naturalny lider potrafi wybierać te narzędzia, które są naprawdę skuteczne.

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was konkurs. Tym razem do wygrania jest książka, której autorami są Paweł Bernaś, Paweł Olesiak i Jacek Santorski – „Życiowe AIKIDO”.

aikido
Źródło: justynasokolowska.blogspot.com

Książka jest świetnym rozwinięciem wątków, które poruszamy w dzisiejszej audycji. Pokazuje, że są bardzo bliskie relacje pomiędzy AIKIDO a dzisiejszym życiem i współczesnym środowiskiem biznesowym.

Jak zwykle, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie 🙂

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

W jaki sposób współczesny lider może wykorzystać AIKIDO?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (11 maja) 2018 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

Dla Fanów Scruma – Dwie grupy facebookowe

Chciałbym, żeby wszyscy fani zwinnego zarządzania mieli wspólne miejsce do szukania i uzyskiwania pomocy w zakresie codziennych scrumowych wyzwań, do wzajemnego pomagania sobie, inspiracji i motywowania.

 • Grupa SCRUM ASSISTANCE – tutaj zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani pokonywaniem różnego rodzaju problemów w Scrumie.

 • Grupa COACHING W SCRUMIE – idealne miejsce dla wszystkich Scrum Masterów i liderów, którym zależy na rozwoju siebie i zespołów, z którymi pracują.

Jeżeli jesteś zainteresowany budowaniem takiej społeczności – bardzo zapraszam! Mam nadzieję, że stworzymy wspólnie coś naprawdę fajnego i mega pomocnego w naszej codziennej pracy.

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

 • Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
 • W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
 • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
 • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

 • Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
 • Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
 • Kliknij „Write a review”

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

 • youtube
 • spotify
 • apple
 • google
Komentarze są zamknięte.