MP 082: Lider jak samuraj, czyli jak wykorzystać AIKIDO w biznesie?

Cykl: Podcast
7 maja 2018
Menedżer Plus Podcast

3

AIKIDO to jedna z najbardziej paradoksalnych sztuk walki, jakie w ogóle istnieją. Osoba, która atakuje nie jest przeciwnikiem, ale partnerem. Atak nie jest po to, żeby zniszczyć przeciwnika, ale żeby się wzajemnie rozwijać i doskonalić. Wszystko sprowadza się do harmonii i dopasowania.

Czy AIKIDO może przydać się również w biznesie? Czego uczy AIKIDO liderów?

Dzisiaj moimi gośćmi jest Paweł Bernaś i Paweł Olesiak, którzy są mistrzami AIKIDO (posiadają tak zwany szósty dan), a jednocześnie pracują jako trenerzy i konsultanci z załogami i menedżerami firm.

W filozofii Wschodu nic się nie kończy ani nie zaczyna. W AIKIDO upadanie i podnoszenie się nie są końcem ani początkiem czegokolwiek. To dwie strony tego samego procesu. Podobnie jest w biznesie.

Prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą.

Zasada AIKIDO: MASUKATSU AGATSU

Podstawą aikido jest zasada „prawdziwe zwycięstwo jest zwycięstwem nad samym sobą”. Naturalny lider mobilizuje pracowników do ciągłych postępów i rozwoju. Bardziej promuje pokonywanie wewnętrznych barier niż rywalizację z innymi. Zachęca do stawiania sobie wyzwań, nawet gdyby inni od niego nic nie wymagali.

Doskonal się z korzyścią dla innych.

Zasada AIKIDO: JITTA KYO EI

Naturalny lider „doskonali się z korzyścią dla innych”. Dba o swoją kondycję fizyczną i sprawnie potrafi zarządzać swoimi emocjami. Ludzie go szanują właśnie dlatego, że jest spokojny i nie daje się wytrącić z równowagi. Ciągle się uczy, także na błędach. Potrafi wygospodarować czas dla siebie.

Maksimum efektu, minimum wysiłku.

Zasada AIKIDO: SEI RYOKU ZEN YO

Naturalny lider potrafi wybierać te narzędzia, które są naprawdę skuteczne.

Konkurs

W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was konkurs. Tym razem do wygrania jest książka, której autorami są Paweł Bernaś, Paweł Olesiak i Jacek Santorski – „Życiowe AIKIDO”.

aikido
Źródło: justynasokolowska.blogspot.com

Książka jest świetnym rozwinięciem wątków, które poruszamy w dzisiejszej audycji. Pokazuje, że są bardzo bliskie relacje pomiędzy AIKIDO a dzisiejszym życiem i współczesnym środowiskiem biznesowym.

Jak zwykle, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie 🙂

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka odpowiecie na następujące pytanie:

W jaki sposób współczesny lider może wykorzystać AIKIDO?

Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, a jej autor otrzyma nagrodę.

Czas trwania konkursu

Konkurs potrwa do czwartku (11 maja) 2018 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłosimy wyniki!

Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!

Materiały do audycji:

Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

mariuszchrapko.com

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.