MP 025: Jak wdrożyć agile w firmie – wielki przewrót, czy małymi krokami?

Cykl: Podcast
28 grudnia 2015
Menedżer Plus Podcast

3

W dzisiejszym odcinku odpowiada nam serię pytań Wojtka, które dotyczą tematu zwinnej transformacji w firmie. Ponieważ jest ich całkiem sporo, zdecydowałem się moje odpowiedzi podzielić na dwie części i tak wyszły nam dwa odcinki audycji.

Dzisiaj opowiem wam o tym, jaki model wdrożenia agile w firmie wybrać – małymi krokami, czy raczej wielki przewrót.

Przypominam też, że dla autorów najciekawszych pytań i pomysłów, które pojawią się na moim blogu lub w podcast’cie, czekają fajne nagrody.

Dla Wojtka wybrałem książkę METODA LEAN STARTUP ERICA RIESA, ufundowana przez Wydawnictwo Helion/ OnePress.

Poniżej zamieszczam pełna treść maila, który otrzymałem od Wojtka, razem z pytaniami.

Hej Mariusz 🙂

W nawiązaniu do akcji „Pytajnikowo” przesyłam pytania, które od dłuższego czasu mnie męczą. Dotyczą głównie procesu wdrażania i „rozruszania” Scruma w organizacji. Teorię znam. Praktyki się uczę. Twoja wiedza i doświadczenia – dla mnie, i na pewno innych słuchaczy, będzie bezcenna.

Sytuacja wyjściowa wygląda tak:

Młoda, mała 30 osobowa firma. Software House. Wiele różnorodnych projektów, większych i mniejszych. Brak konkretnej metody, czy po prostu spójnego podejścia do zarządzania projektami. Uczymy się każdego dnia, szukamy rozwiązań, korzystamy z doświadczeń pracowników.

Jest decyzja – wdrażamy Scruma. Kilku programistów pracowało w pseudo-scrumie. Kilka osób ma jako takie pojęcie o tej metodzie. Większość jednak, nie wie o Scrumie zupełnie nic.

Jak, krok po kroku, zabrać się za wdrożenie Scruma w firmie? Od czego zacząć? Jaki Twoim zdaniem powinien być pierwszy krok? Rewolucja czy ewolucja? Zrobić wielki przewrót, czy raczej wprowadzać Scruma małymi krokami? Jakie są największe pułapki i przyczyny niepowodzeń? Po czym poznać, że wdrożenie zakończyło się sukcesem? Jak pracować z programistami, którzy są przyzwyczajeni do klasycznego podejścia, a Scrum jest im obcy?

Jestem świadom, że moje pytania to temat-rzeka. Pewnie dałoby się z nich zrobić kilka artykułów i podcastów. Będę wdzięczny za każdy fragment przekazanej wiedzy.

Poradnikowo:

Ostatnio zacząłem dość intensywnie zgłębiać temat fotografii cyfrowej. Zdjęcia robię już od dawna, ale chciałem się trochę podszkolić się z różnego rodzaju sztuczek i technik, które pozwoliłyby mi to robić lepiej i mieć z tego jeszcze większą frajdę.

Poszukiwałem jakiegoś dobrego poradnika online. Aż, w końcu, trafiłem na stronę Digital Photography School, która jest blogiem o fotografii cyfrowej. Za całym przedsięwzięciem stoi Darren Rowse, który jest również znany ze strony ProBlogger.com – o tym, jak blogować.

Na stronie Digital Photography School, znajdziecie mnóstwo cennych informacji na różne tematy, związane z fotografią cyfrową. Dla mnie na przykład, bardzo przydatne okazały się artykuły na temat robienia zdjęć dymu, albo fotografowania dzieci.

Ta strona, to prawdziwa kopalnia wiedzy! I można w niej utknąć na długie godziny.

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.