
4
Odpowiednia motywacja napędza świat, w którym żyjemy. Dzięki niej chce nam się rano wstawać z łóżka, biec jak na skrzydłach do pracy, tam realizować różnego rodzaju zadania i projekty, a potem wrócić do domu i mieć poczucie dobrze spełnionego dnia.
No właśnie. Ale cały problem z tymi skrzydłami…
Jak sprawić, żeby pracownikom chciało się chcieć? Jak ich motywować? Jakie techniki najbardziej się sprawdzają? Czy filozofia kija i marchewki faktycznie działa? Kiedy pieniądze motywują, a kiedy nie? Co z pokoleniem millenialsów?
W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Miłoszem Brzezińskim, konsultantem, coachem i trenerem, autorem kilku książek dotyczących wdrażania zmian w środowisku pracy i w domu, polecam je wszystkie bez wyjątku, w tym także najnowszą książkę, której premiera miała miejsce kilka dni temu Wy wszyscy moi Ja.
Mimo, że odcinek w całości poświęcony jest motywacji, to w trakcie naszej rozmowy przewijają się również takie tematy jak zarządzania firmą, budowanie efektywnych zespołów, rekrutacja – co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym 🙂
Konkurs
W dzisiejszej audycji przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Do wygrania jest najnowsza książka Miłosz Brzezińskiego Wy wszyscy moi Ja.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?
Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:
Co Was motywuje, jak Wam się nie chce?
Z nadesłanych propozycji wybierzemy najciekawszą, której autor otrzyma nagrodę.
Czas trwania konkursu
Konkurs potrwa do 26 maja (czwartek) 2016 roku. W piątek, w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki!
Trzymamy kciuki i czekam na Wasze odpowiedzi!
Poradnikowo
Dzisiaj w Poradnikowie chciałem Wam szczerze polecić pierwszą i jedyną taką w Polsce konferencję Firma z duszą.
Wydarzenie odbędzie się w 16 czerwca, w Warszawie w Filharmonii Narodowej i dedykowane jest dla wszystkich tych osób, które chcą tworzyć i rozwijać nowe pokolenie firm i organizacji „pozwalających leczyć świat z ran współczesności” – jak mówi Frederic Laloux, autor książki Pracować inaczej.
Ja szczególnie polecam wystąpienie pana Jeana-Francois Zobrista, byłego Dyrektora Generalnego firmy Favi – francuskiej odlewni mosiądzu, która dostarcza części do różnych firm samochodowych.
Zobrist, który w 1983 roku został CEO firmy i funkcję tę pełnił do momentu odejścia na emeryturę w 2009 roku, w przeciągu dwóch lat wprowadził zupełnie nowy system zarządzania firmą. Jego nowatorskie podejście opierało się na dwóch zasadniczych założeniach: „człowiek z natury jest dobry” i „klienta trzeba polubić”.
Zmiany, które Zobrist wprowadził w Favi, były na wskroś rewolucyjne. Firma w 100% opierała się na idei samozarządzania. Stworzono interdyscyplinarne zespoły, zwane „minifabrykami”. Każdy z nich liczył od 15 do 35 osób.
Zamknięto wszystkie dawne działy kadr, planowania, harmonogramowania, dział techniczny, produkcji IT i zaopatrzenia. Ich zadania zostały przejęte przez operatorów w zespołach, które same rekrutują swoich pracowników, same robią zakupy, planują i ustalają harmonogramy. Co ciekawe, również pion sprzedaży zostały rozwiązany. Opiekun klienta został włączony do zespołu.
I takich firm jest więcej. Na konferencji będziecie mieli okazję posłuchać praktyków, którzy opowiedzą wam, jak wygląda praca w takich organizacjach. Pełna Moc Inspiracji! 😉
Dodatkowo, zapraszam do wysłuchania mojej krótkiej rozmowy z Żanetą Poirieux z Human Integral Institute, w której pojawi się trochę więcej szczegółów o konferencji.
Materiały do audycji:
- Strona Miłosz Brzezińskiego
- Fan Page Miłosza Brzezińskiego
- Książki:
- Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- Alban Lepsy, Jazzy Lepsy
- Arnaud Martin Jazabana, Esperanza
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.
Oceń podcast
Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.
Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).
Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪
Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌
Porozmawiajmy!
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.