MP 035: Czym jest storytelling? | Monika Górska

Cykl: Podcast
9 maja 2016
Menedżer Plus Podcast

2

Dobra opowieść zawsze przyciąga. W końcu powtarzamy je od dziecka, począwszy od Andersena, a skończywszy na relacji z ostatniej przygody przeżytej podczas urlopu.

Przyciąga, ale czy zawsze przekonuje na tyle, by przy niej pozostać?

Są przecież ludzie, do których przemawiają wyłącznie „suche” liczby. Być może nawet jesteś jednym nich. Jeśli tak, zastanów się przez chwilę, ile z takich „liczbowych” prezentacji jesteś w stanie zapamiętać? Jak długo możesz ich słuchać?

Storytelling ma tę zaletę, że przemawia do wszystkich – tych, którzy lubią bajki, i tych, którzy kochają fakty. Bo dobrze opowiedziana historia musi być prawdziwa.

I właśnie na taką opowieść chciałbym Was dzisiaj zaprosić.

Moim gościem jest dr Monika Górska – reżyser, scenarzysta i dziennikarz TVP, trener, coach i wykładowca storytellingu na wydziale projektowania komunikacji SWPS, School of Form, prelegentka TEDx. Na swoim koncie ma ponad 100 filmów, za które otrzymała wiele prestiżowych nagród.

Poradnikowo

W książce How Doctors Think dr Jerome Groopman pisze, że najlepszym źródłem wiedzy o pacjencie jest… SAM PACJENT! Pokazuje wyniki badań, które mówią, że lekarze przerywają swoim pacjentom średnio 18 sekund po tym, jak ci zaczynają mówić, co im jest.

Nie wiem, jak to wygląda u nas, bo nigdy jakoś nie zwracałem na to uwagi. Ale… wiem, jak to wygląda w naszych firmach. Myślę, że spokojnie mógłbym się założyć o tabliczkę bakaliowej czekolady (i pewnie bym wygrał!), że odsetek takich „osiemnastosekundowych przerywaczy” wśród menedżerów jest tak samo duży jak u lekarzy.

Więc… Jeżeli jesteś menedżerem, liderem, szefem – przestań przerywać! Niby błaha rzecz. Ale ma naprawdę K-O-L-O-S-A-L-N-E znaczenie! Strategiczne!

Ćwiczcie się w aktywnym słuchaniu! A jako zadanie domowe, chciałbym, żebyście przeczytali książkę Marilee Adams Myślenie pytaniami.

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.