Agile Leadership. Bądź sensorem rzeczywistości

11 maja 2023

1

Kiedy zaczynałem wgryzać się w tematy związane z przywództwem, wszyscy moim mentorzy powtarzali: „Są trzy etapy stawania się liderką bądź liderem”. Dzisiaj, chciałbym je z Tobą przepracować.

(1) Podążanie za liderem

To może nic wielkiego. To przecież tylko podążanie za kimś. Tymczasem, wybór osoby, którą chcesz naśladować, czy filozofii, pod którą podpisujesz się obiema rękami jest już pierwszym, ważnym aktem twojego przywództwa. Jeżeli podążasz za osobą lub jej filozofią, to automatycznie uważasz ją za swoją. Wysyłasz światu wiadomość – tę osobę, ten program, filozofię popieram i warto ją naśladować.

(2) „Stawaj się” liderem dla samego siebie

Ten etap jest w pewnym sensie naturalnym efektem procesu dojrzewania ciebie jako liderki/ lidera. Z drugiej strony, jest to proces, który nigdy się nie kończy. Jego dynamika rozciąga się na całe twoje życie. To proces uczenia się i wzrastania w kierunku tego, kim naprawdę jesteśmy, jakie mamy „moce”, talenty i dary.

To bardzo ważny etap, do którego jednak dociera niewielu liderów. To trochę zaskakujące, prawda? Bo nagle okazuje się, że przywództwo jednak nie jest dla wszystkich. Pewnie zadajesz sobie pytanie: Czy ja tu jestem? Może będę? A może… nigdy tam nie dotrę?

Jeżeli jesteś liderką lub liderem, który boi się wykluczenia z grupy (zespołu projektowego, firmy), twoje wewnętrzne „Ja” dopasowuje się do oczekiwań zewnętrznego środowiska – przed tobą jeszcze długa droga. Ale już samo uświadomienie sobie tych procesów jest pierwszym krokiem do zmiany.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Subskrypcja altribe.pl
Kup dostęp
Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto na Altribe.pl
Komentarze są zamknięte.