MP 026: 8 kroków zwinnej transformacji

Cykl: Podcast
4 stycznia 2016
Menedżer Plus Podcast

4

Bardzo często, kiedy zadaję nawigatorom zmiany pytanie, co można było zrobić lepiej w trakcie wdrożenia, w większości przypadków odpowiedź brzmi: „Mogliśmy działać szybciej”. „Mogliśmy, już od samego początku bardziej zintegrować zespół menedżerski wokół procesu transformacji”. „Mogliśmy wcześniej włączyć w ten proces pracowników”. „Mogliśmy mniej czasu poświęcić na dopracowywanie szczegółów i weryfikację założeń”. „Mogliśmy lepiej komunikować ewidentne korzyści, dzięki czemu pracownicy i klienci, szybciej zaangażowaliby się w ten proces”.

W polskich firmach IT jest dzisiaj prawdziwy boom na agile. Filozofia zwinności weszła do wielkich organizacji, które rozwijają złożone i różnorodne produkty, nad którymi pracuje wiele zespołów projektowych, często rozproszonych. Jak sobie z tym radzić?

Temat zwinnej transformacji nie pojawił się w mojej audycji przypadkiem. Zostałem wywołany do tablicy przez Wojtka, który napisał do mnie maila z gąszczęm różnych pytań, dotyczących wprowadzania zwinności w firmie. Ponieważ było ich sporo, moje odpowiedzi podzieliłem na dwa odcinki. W poprzednimskupiłem się na tym, jaki model wdrożenia wybrać – małymi krokami, czy raczej wielki przewrót.

W dzisiejszym odcinku opowiem Wam jak wygląda mój sekretny przepis na zwinną transformację w firmie. Co zrobić, żeby transformacja się udała? Od czego zacząć?

Zapraszam przed głośniki! 😉

Poradnikowo:

Dwa Najważniejsze Zadania (DNZ), to praktyka, dzięki której gigantycznie zwiększyłem swoją osobistą produktywność.

Na czym polega?

Dzień wcześniej, najlepiej do wieczora, przygotujcie sobie listę rzeczy, którą chcecie zrobić kolejnego dnia w pracy. Na początek, nie polecam korzystania z żadnych elektronicznych narzędzi. Bo, po pierwsze, stracicie kupę czasu, żeby znaleźć dobre narzędzie (wiem coś o tym, bo sam dokładnie tak robiłem);) po drugie, w narzędziu elektronicznym możecie wpisać tyle zadań, ile wam się żywnie podoba. A tego chcemy uniknąć.

Dlatego polecam zacząć od małej, samoprzylepnej karteczki, na której możecie zapisać tylko określoną liczbę rzeczy, i która idealnie mieści się w kieszeni.

I teraz uwaga! Na tej karteczce zawsze zaznaczcie dwa najważniejsze zadania, które chcecie w danym dniu zrobić.

Bardzo ważne jest, żeby rzeczywiście pojawiły się tam tylko dwa zadania. Nie więcej. Pamiętam, że jak zaczynałem z tą techniką, na początku zapisywałem kartkę z góry na dół, i jeszcze z drugiej strony.

Potem oczywiście się frustrowałem, że nie jestem w stanie tych zadań wykonywać. Dlatego pamiętajcie: TYLKO DWA ZADANIA!

Jeżeli będziecie mieli problem ze zrobieniem takiej dwupunktowej listy, przy każdym zadaniu, które chcecie wpisać na swoją karteczkę, zadajcie sobie trzy proste pytania:

„Czy, gdyby tylko tę rzecz udało mi się dzisiaj zrobić, byłbym z siebie zadowolony?”

„Co się stanie, jeżeli tego nie zrobię?”

„Czy warto odłożyć wszystkie inne ważne zadania dla tej jednej rzeczy?”

Materiały, o których wspominałem podczas audycji:

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.