MP 135: Zwinne przywództwo – wycofanie, czy nicnierobienie?

Cykl: Podcast
24 sierpnia 2020
Menedżer Plus Podcast

3

Sięgnąłem ostatnio do małej książeczki, którą czytałem już dobrych kilka lat temu – Seth Godin, Tribes: We Need You to Lead Us. Byłem wtedy w Barcelonie, na pewnej branżowej konferencji. I, wieczorem – włócząc się po mieście, odwiedzając lokalne knajpki, serwujące pyszną paellę i dobre hiszpańskie wino – czytałem Setha.

W rzeczonej książeczce natrafiłem na taki oto cytat:

Przywództwo to wybór – świadoma decyzja o wyrzeczeniu się nicnierobienia.

To bardzo mądre zdanie, które daje dużo impulsów do myślenia, zwłaszcza w kontekście pracy liderów w zwinnym świecie.

Bo, jednym z podstawowych wyzwań, z którymi borykają się liderzy w podejściu agile jest „empowerment” – czyli oddanie jakiejś części swojej władzy zespołowi. Jak to zrobić? Na ile powinniśmy być aktywni w całym tym procesie, a na ile powinniśmy usunąć się w cień?

Na co dzień pracuję z liderami w organizacjach i wiem, że to nie jest wcale taki łatwy dla nich proces. Bo aktywność jest naturalną cechą każdego lidera. Lider aktywnie przewodzi swojemu „plemieniu” – zespołowi, organizacji.

Tymczasem, podejście agile wymaga od liderów rzeczy zgoła odmiennej. Zwinne przywództwo – to podjęcie aktywnego (!) wysiłku, żeby jednak zejść zespołowi z drogi; żeby mu nie przeszkadzać. Zwinny lider jest EKOLOGIEM – ma chronić środowisko pracy zespołu; ma tworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby ten zespół mógł się rozwijać i rozkwitać.

I teraz pytanie, które często otrzymuję od liderów: „No, dobrze. Skoro tak, to czy ten cały agile wymaga ode mnie nicnierobienia? Mam po prostu stać z boku i biernie się wszystkiemu przyglądać?”

I, tu leży pies pogrzebany zwinnego przywództwa. Agile wcale nie wymaga od Ciebie, żebyś stał z boku, nic nie robił i wszystkiemu biernie się przyglądał. To bardzo zła strategia. W zwinnym przywództwie chodzi o to, żebyś umiał się wycofać. Tak, wiem. Różnica między wycofaniem się, a nicnierobieniem jest bardzo subtelna. Ale mocno dotyka istoty zwinnego przywództwa.

Nicnierobienie jest bardzo wygodnym scenariuszem, i bardzo bezpiecznym. Musisz tylko nauczyć się dobrze ukrywać. Nicnierobienie tworzy „liderów z kryjówki”.

Z kolei, wycofanie – opiera się na zupełnie innym założeniu. Lider, który się wycofuje – wierzy w potencjał zespołu. Nie okopuje się w swojej kryjówce, ale cały czas jest z zespołem. Cały czas „nasłuchuje”, monitoruje sytuację – śledzi wszystkie możliwe sygnały, które wymagałyby od niego reakcji, jakiejś interwencji.

Wycofuj się, ale unikaj nicnierobienia – tak mogłaby brzmieć mantra zwinnego lidera.

Zapraszam przed głośniki! 😉🎧🎤

mariuszchrapko.com

Studia Podyplomowe „Agile Leadership”

Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?

Studia podyplomowe Agile Leadesrhip

Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Agile Leadershipna Uniwersytecie SWPS. Studia adresowane są do liderów i menedżerów, którzy pragną zredefiniować swoje role i umiejętności przywódcze oraz doskonalić kompetencje w prowadzeniu interdyscyplinarnych, samo-organizujących się zespołów, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, działających w warunkach permanentnej zmiany i niepewności.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat kierunku są dostępne na stronie AGILE LEADERSHIP – STUDIA PODYPLOMOWE

TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ: Październik 2020

Aplikuj Teraz

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.