
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Subscribe: Apple Podcasts | Android | RSS
3
Sięgnąłem ostatnio do małej książeczki, którą czytałem już dobrych kilka lat temu – Seth Godin, Tribes: We Need You to Lead Us. Byłem wtedy w Barcelonie, na pewnej branżowej konferencji. I, wieczorem – włócząc się po mieście, odwiedzając lokalne knajpki, serwujące pyszną paellę i dobre hiszpańskie wino – czytałem Setha.
W rzeczonej książeczce natrafiłem na taki oto cytat:
Przywództwo to wybór – świadoma decyzja o wyrzeczeniu się nicnierobienia.
To bardzo mądre zdanie, które daje dużo impulsów do myślenia, zwłaszcza w kontekście pracy liderów w zwinnym świecie.
Bo, jednym z podstawowych wyzwań, z którymi borykają się liderzy w podejściu agile jest „empowerment” – czyli oddanie jakiejś części swojej władzy zespołowi. Jak to zrobić? Na ile powinniśmy być aktywni w całym tym procesie, a na ile powinniśmy usunąć się w cień?
Na co dzień pracuję z liderami w organizacjach i wiem, że to nie jest wcale taki łatwy dla nich proces. Bo aktywność jest naturalną cechą każdego lidera. Lider aktywnie przewodzi swojemu „plemieniu” – zespołowi, organizacji.
Tymczasem, podejście agile wymaga od liderów rzeczy zgoła odmiennej. Zwinne przywództwo – to podjęcie aktywnego (!) wysiłku, żeby jednak zejść zespołowi z drogi; żeby mu nie przeszkadzać. Zwinny lider jest EKOLOGIEM – ma chronić środowisko pracy zespołu; ma tworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby ten zespół mógł się rozwijać i rozkwitać.
I teraz pytanie, które często otrzymuję od liderów: „No, dobrze. Skoro tak, to czy ten cały agile wymaga ode mnie nicnierobienia? Mam po prostu stać z boku i biernie się wszystkiemu przyglądać?”
I, tu leży pies pogrzebany zwinnego przywództwa. Agile wcale nie wymaga od Ciebie, żebyś stał z boku, nic nie robił i wszystkiemu biernie się przyglądał. To bardzo zła strategia. W zwinnym przywództwie chodzi o to, żebyś umiał się wycofać. Tak, wiem. Różnica między wycofaniem się, a nicnierobieniem jest bardzo subtelna. Ale mocno dotyka istoty zwinnego przywództwa.
Nicnierobienie jest bardzo wygodnym scenariuszem, i bardzo bezpiecznym. Musisz tylko nauczyć się dobrze ukrywać. Nicnierobienie tworzy „liderów z kryjówki”.
Z kolei, wycofanie – opiera się na zupełnie innym założeniu. Lider, który się wycofuje – wierzy w potencjał zespołu. Nie okopuje się w swojej kryjówce, ale cały czas jest z zespołem. Cały czas „nasłuchuje”, monitoruje sytuację – śledzi wszystkie możliwe sygnały, które wymagałyby od niego reakcji, jakiejś interwencji.
Wycofuj się, ale unikaj nicnierobienia – tak mogłaby brzmieć mantra zwinnego lidera.
Zapraszam przed głośniki! 😉🎧🎤
Studia Podyplomowe „Agile Leadership”
Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?
Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Agile Leadershipna Uniwersytecie SWPS. Studia adresowane są do liderów i menedżerów, którzy pragną zredefiniować swoje role i umiejętności przywódcze oraz doskonalić kompetencje w prowadzeniu interdyscyplinarnych, samo-organizujących się zespołów, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, działających w warunkach permanentnej zmiany i niepewności.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat kierunku są dostępne na stronie AGILE LEADERSHIP – STUDIA PODYPLOMOWE
TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ: Październik 2020
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:
- Wyszukaj podcast „Menedżer Plus” w aplikacji
- W sekcji „Programy” kliknij „Menedżer Plus”
- Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
- Kliknij w link „Napisz recenzję”
Jeżeli korzystasz ze Stitchera:
- Wejdź na stronę menedżerplus/stitcher
- Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
- Kliknij „Write a review”
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.