MP 139: Zarządzanie różnorodnością w Zespołach Agile | Ola Chrapko

Cykl: Podcast
28 września 2020
Menedżer Plus Podcast

4

Zwinne zespoły są interdyscyplinarne, a więc posiadają wszystkie niezbędne kompetencje, które są im potrzebne do wytwarzania i dostarczania innowacyjnych produktów. Praca w takich zespołach opiera się na samoorganizacji. Ich członkowie sami podejmują decyzje; sami zarządzają i organizują swoje codzienne zadania.

Jak dobierać ludzi do takich zespołów? Jak je budować, żeby były efektywne? Jak skutecznie rozpoznać mocne i słabe strony ich członków? Jak odkryć, co ich inspiruje i napędza? Czy jest jakaś sprawdzona recepta na rozwój takich zespołów?

Sporo możemy nauczyć się od kredek. Niektóre są dobrze zatemperowane, inne tępe. Są kredki ładne i te, po które nie lubimy sięgać. Kolorowe i te, które mają dziwne nazwy. Ale wszystkie potrafią żyć w jednym pudełku

ROBERT FULGHUM

Sporo liderów, kompletując zwinne zespoły, szuka osób podobnych do siebie. Takich które wierzą w te same wartości i kierują się podobnymi zasadami. To daje im poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Oczywiście, takie podejście ma sporo zalet. Ludzie, którzy są do siebie podobni – łatwiej się ze sobą dogadują. Stronią od konfliktów i szybciej rozwiązują problemy. Bo łączy ich „wspólnota dusz”.

Niestety, taka konfiguracja nie jest optymalna. Wyobraźmy sobie zespół, który jest bardzo otwarty na nowe inicjatywy i pomysły. Jego członkowie z ochotą podejmują się ambitnych wyzwań. Co z tego, jeżeli nie są w stanie zrealizować żadnego celu sprintu. W takich zespołach nie powstają działające przyrosty produktów, bo brakuje im determinacji i ambicji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i doprowadzić je do końca.

W dzisiejszych turbulentnych czasach, żeby osiągać sukcesy, musimy pracować w zespołach, których członkowie nie są do siebie podobni. Różnorodność, o czym zapomina wielu współczesnych liderów – jest siłą napędową pracy zespołowej i zwinności.

mariuszchrapko.com

Materiały do audycji:

Studia Podyplomowe „Agile Leadership”

Jak zarządzać zespołami, nad którymi nie mamy władzy i których nie możemy w pełni kontrolować? Jak przygotować się do roli zwinnego lidera? Jak się w niej rozwijać i sprawdzać w codziennych sytuacjach?

Studia podyplomowe Agile Leadesrhip

Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Agile Leadershipna Uniwersytecie SWPS. Studia adresowane są do liderów i menedżerów, którzy pragną zredefiniować swoje role i umiejętności przywódcze oraz doskonalić kompetencje w prowadzeniu interdyscyplinarnych, samo-organizujących się zespołów, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, działających w warunkach permanentnej zmiany i niepewności.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat kierunku są dostępne na stronie AGILE LEADERSHIP – STUDIA PODYPLOMOWE

TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ: 17 Października 2020

Aplikuj Teraz

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.