3
Gdyby zrobić uliczną ankietę i zapytać ludzi, czym jest lub z czym kojarzy im się „prezentacja”, wiele osób zapewne rzuciłoby hasło: PowerPoint lub slajdy.
A jednak nie jest to słowo, które weszło do języka polskiego wraz z nastaniem ery rzutników czy projektorów obecnych podczas niemal każdego wystąpienia. Pojawiło się dużo wcześniej.
Oczywiście, czasy się zmieniają i zmienia się też znaczenie słów, które używamy. Trudno też jest wyobrazić sobie miejsce, w którym nie byłoby jakiegoś pokazu slajdów. Bez znaczenia, czy będzie to uczelnia, szkoła, przedsiębiorstwo czy spotkanie grupy misyjnej, każdy chciałby uatrakcyjnić to, co ma do powiedzenia, jakimś tłem wizualnym.
I nie ma w tym nic złego. Warto się jednak zastanowić, co tak naprawdę chcemy ludziom przekazać. Jaką rolę ma do odegrania mówca, a jaką jego slajdy. A dopiero na końcu zasiąść do programu i zacząć tworzyć wystąpienie, które dopiero w całości będzie można określić mianem „prezentacji”.
Poradnikowo
Dzisiaj w Poradnikowie chciałem wam polecić narzędzie, które bardzo mocno wiąże się z tematem robienia prezentacji. Narzędzie, które pomoże wam lepiej komunikować swoje pomysły klientom, członkom zespołu projektowego i opowiadać niezwykłe historie – w wersji cyfrowej.
Adobe Spark to darmowa aplikacja, za pomocą której, bez żadnej fachowej wiedzy, możecie stworzyć naprawdę świetne wideoprezentacje, które uatrakcyjnią wasz przekaz.
Jak działa Adobe Spark?
Najpierw wybieracie sobie odpowiedni szablon historii, którą chcecie opowiedzieć. Może to być na przykład promocja jakiegoś pomysłu, produktu, historia, którą kiedyś przeżyliście. Możecie także skorzystać z szablonów edukacyjnych, a także takich, dzięki którym będziecie mogli kogoś zaprosić na jakieś wydarzenie, które na przykład organizujecie.
Jeżeli macie już wybrany odpowiedni szablon, Adobe Spark, krok po kroku pomoże wam opowiedzieć historię i sprawić, żeby wyglądała naprawdę świetnie.
Mogą wam w tym pomóc gotowe ikony, zdjęcia a także wysokiej jakości animacje. Do każdego fragmentu prezentacji możecie dograć swój własny głos, a także podłożyć profesjonalną ścieżkę dźwiękową.
Na koniec, wspomnę jeszcze o jednej rzeczy. Adobe Spark, to także możliwość tworzenia profesjonalnych grafik, które później możecie wykorzystać w swoich kanałach społecznościowych lub na stronie internetowej.
Mógłbym jeszcze długo opowiadać o tym narzędziu, ale chyba najlepiej będzie, jak sami go wypróbujecie 🙂
Materiały, o których wspominałem podczas audycji:
- Piotr Bucki:
- blog Piotra Buckiego
- Fan Page
- Lista artykułów na temat robienia prezentacji
- Jak wybierać czcionki do prezentacji?
- Jak nauczyć się prezentować?
- wytyczne dla prelegentów TEDx
- Kelly McGonigal: How to make stress your friend
- Amy Cuddy: Your Body Language Shapes Who You Are
- Darmowe zdjęcia do prezentacji:
- pexels.com
- unsplash.com
- compfight.com
- Darmowe czcionki do prezentacji:
- fontsquirrel.com
-
Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
- JPMOUNIER, ZOE
- Blue Canoe Records, Warrior
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.
Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.