MP 028: 8 powodów, dla których warto pisać historyjki użytkownika z zespołem

Cykl: Podcast
1 lutego 2016
Menedżer Plus Podcast

4

Wdrażając Scruma w projekcie, musicie wywrócić do góry nogami całe wasze dotychczasowe myślenie o tym, jak zbierać i dokumentować wymagania.

Im szybciej uda wam się to zrobić, tym lepiej.

Przede wszystkim Product Owner, główny dostarczyciel wymagań, jest częścią waszego zespołu. Uczestniczy w wydarzeniach scrumowych, jest dla Was dostępny, pomaga w zrozumieniu tego, czego od was oczekuje, nadaje pewien kierunek temu, co robicie

To bardzo duża zmiana w porównaniu z tradycyjnym podejściem. Tam klient nie był częścią zespołu wytwórczego, który rozwijał produkt. Określał swoje oczekiwania na początku projektu, potem powstawał opasły, kilkusetstronicowy Word, a później zespół był już najczęściej zdany tylko na siebie.

W Scrumie jest zupełnie inaczej. PO jest pełnoprawnym członkiem zespołu. To jest bardzo duża zmiana mentalna, która wielu osobom nie przychodzi łatwo. Najczęściej mija kilka sprintów zanim ludzie się z tym zdążą oswoić i zaczną normalnie funkcjonować.

Jeśli chodzi o zwinne zarządzanie wymaganiami, tutaj nacisk położony jest na konwersację – rozmowę o wymaganiach oraz pomysłach.

Chodzi o to, żeby bardziej o wymaganiach rozmawiać, niż je pisać.

Stąd agile wprowadza koncepcję historyjek użytkownika (ang. user stories), jako łatwy i szybki sposób na zbieranie wymagań klienta.

Historyjki użytkownika mają postać niewielkich kartoników lub kawałków papieru, które przypominają trochę fiszki w katalogu bibliotecznym.

Fiszki, jak cześć z was pamięta zapewne ze studiów, zawierają określone hasła, krótkie informacje lub notatki. Dokładnie taka idea przyświeca historyjkom użytkownika.

Mają to być małe kartoniki, na których umieszczony jest zwięzły opis funkcjonalności, która jest szczególnie pożądana dla określonego klienta lub użytkownika systemu.

Ważne w tym wszystkim jest to, żeby nie traktować historyjek jak jakiegoś zamiennika dla „specyfikacji”.

Historyjka przede wszystkim jest narzędziem komunikacji. Dlatego, Product Owner i zespół powinni o historyjkach rozmawiać, i także wspólnie je pisać.

Jak obserwuję, bardzo niewielu Product Ownerów faktycznie angażuje analityków, programistów czy testerów w pisanie historyjek użytkownika. Wielu z nich woli robić to samodzielnie, w pojedynkę.

W dzisiejszej audycji podam Wam 8 bardzo konkretnych powodów, dla których warto to robić wspólnie. 😉

Zapraszam do mojego słuchowiska!

Poradnikowo:

Zdaje się, że w Poradnikowie dawno już nie polecałem żadnych aplikacji. Dzisiaj będzie inaczej. 😉

Narzędzie, które chciałbym wam dzisiaj polecić nazywa się SOCOCO. Powstało z myślą o pracy zdalnej, w wirtualnych zespołach.

SOCOCO pozwala wam stworzyć wirtualną firmę.

Każdy pracownik zasiedla swój pokój na planie wirtualnego biura, może nadać mu własną nazwę. Zdecydować, czy pracuje przy otwartych, czy zamkniętych drzwiach.

Jeżeli wasze drzwi są otwarte, każdy członek zespołu w dowolnym momencie może wpaść i zagadać. Jeżeli pracujecie przy zamkniętych drzwiach, musi zapukać. 😉

SOCOCO stwarza taką namiastkę fizycznego biura.

sococo_team

Oprócz prywatnych pokoi, są także salki konferencyjne. Wszyscy członkowie waszego zespołu mogą tam wejść i wspólnie pogadać o projekcie. Nie trzeba wysyłać żadnych linków i tym podobnych rzeczy. Wystarczy kliknąć w odpowiednią salkę, a reszta dzieje się już sama.

Dzięki kamerkom i mikrofonom, wasz zespół może się wzajemnie zobaczyć, usłyszeć. Każdy z uczestników spotkania może współdzielić swój ekran. I to jest coś ekstra. Bo możecie na raz współdzielić kilka różnych ekranów.

Jeżeli pracujecie w zespole rozproszonym, w Scrumie, ta aplikacja na pewno bardzo ułatwi wam życie. Salki konferencyjne można bardzo fajnie wykorzystać do wspólnego planowania sprintów, prowadzenia przeglądów, czy retrospektyw. SOCOCO ma też jedną dedykowaną salkę do stand-upów.

Aaa… Gdybyście chcieli przejść się po biurze i z kimś po prostu pogadać, na pewno docenicie bardzo przytulne miejsce przy pojemniku z wodą. Wystarczy kliknąć na ikonkę swojego kolegi, czy koleżanki z zespołu, który akurat się tam pojawił i zaczynacie rozmowę.

Całość wygląda naprawdę fenomenalnie i bardzo zachęcam do wypróbowania tego cudeńka. 😉

Muzyka

  • Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.


Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

mariuszchrapko.com

Oceń podcast

Jesteś tu jeszcze? Zaczekaj chwilę. Mam ogromną prośbę.

Algorytmy i sztuczna inteligencja mają co raz większy wpływ na nasze działania w sieci. Nie inaczej jest z podcastami. Jeśli ten odcinek przypadł Ci do gustu, oceń go proszę w swojej ulubionej aplikacji, której używasz do słuchania podcastów (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts itp.).

Zajmie Ci to kilka chwil, a dzięki temu Menedżer Plus będzie mógł częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania i propozycjach dla nowych słuchaczy. Bardzo mi na tym zależy, bo w ten sposób społeczność zwinnych liderów będzie rosła w siłę! 💪💪💪

Wspólnie tworzymy liderów na zwinne czasy 🙌

Porozmawiajmy!

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat z dzisiejszego odcinka, masz pomysł, kto powinien zostać gościem kolejnej audycji lub po prostu chcesz mnie lepiej poznać, napisz do mnie maila na podcast@mariuszchrapko.com.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.