MP 028: 8 powodów, dla których warto pisać historyjki użytkownika z zespołem

Cykl: Podcast
1 lutego 2016
Menedżer Plus Podcast

4

Wdrażając Scruma w projekcie, musicie wywrócić do góry nogami całe wasze dotychczasowe myślenie o tym, jak zbierać i dokumentować wymagania.

Im szybciej uda wam się to zrobić, tym lepiej.

Przede wszystkim Product Owner, główny dostarczyciel wymagań, jest częścią waszego zespołu. Uczestniczy w wydarzeniach scrumowych, jest dla Was dostępny, pomaga w zrozumieniu tego, czego od was oczekuje, nadaje pewien kierunek temu, co robicie

To bardzo duża zmiana w porównaniu z tradycyjnym podejściem. Tam klient nie był częścią zespołu wytwórczego, który rozwijał produkt. Określał swoje oczekiwania na początku projektu, potem powstawał opasły, kilkusetstronicowy Word, a później zespół był już najczęściej zdany tylko na siebie.

W Scrumie jest zupełnie inaczej. PO jest pełnoprawnym członkiem zespołu. To jest bardzo duża zmiana mentalna, która wielu osobom nie przychodzi łatwo. Najczęściej mija kilka sprintów zanim ludzie się z tym zdążą oswoić i zaczną normalnie funkcjonować.

Jeśli chodzi o zwinne zarządzanie wymaganiami, tutaj nacisk położony jest na konwersację – rozmowę o wymaganiach oraz pomysłach.

Chodzi o to, żeby bardziej o wymaganiach rozmawiać, niż je pisać.

Stąd agile wprowadza koncepcję historyjek użytkownika (ang. user stories) jako łatwy i szybki sposób na zbieranie wymagań klienta.

Historyjki użytkownika mają postać niewielkich kartoników lub kawałków papieru, które przypominają trochę fiszki w katalogu bibliotecznym.

Fiszki, jak cześć z was pamięta zapewne ze studiów, zawierają określone hasła, krótkie informacje lub notatki. Dokładnie taka idea przyświeca historyjkom użytkownika.

Mają to być małe kartoniki, na których umieszczony jest zwięzły opis funkcjonalności, która jest szczególnie pożądana dla określonego klienta lub użytkownika systemu.

Ważne w tym wszystkim jest to, żeby nie traktować historyjek jak jakiegoś zamiennika dla „specyfikacji”.

Historyjka przede wszystkim jest narzędziem komunikacji. Dlatego, Product Owner i zespół powinni o historyjkach rozmawiać, i także wspólnie je pisać.

Jak obserwuję, bardzo niewielu Product Ownerów faktycznie angażuje analityków, programistów czy testerów w pisanie historyjek użytkownika. Wielu z nich woli robić to samodzielnie, w pojedynkę.

W dzisiejszej audycji podam Wam 8 bardzo konkretnych powodów, dla których warto to robić wspólnie. 😉

Zapraszam do mojego słuchowiska!

Poradnikowo:

Zdaje się, że w Poradnikowie dawno już nie polecałem żadnych aplikacji. Dzisiaj będzie inaczej. 😉

Narzędzie, które chciałbym wam dzisiaj polecić nazywa się SOCOCO. Powstało z myślą o pracy zdalnej, w wirtualnych zespołach.

SOCOCO pozwala wam stworzyć wirtualną firmę.

Każdy pracownik zasiedla swój pokój na planie wirtualnego biura, może nadać mu własną nazwę. Zdecydować, czy pracuje przy otwartych, czy zamkniętych drzwiach.

Jeżeli wasze drzwi są otwarte, każdy członek zespołu w dowolnym momencie może wpaść i zagadać. Jeżeli pracujecie przy zamkniętych drzwiach, musi zapukać. 😉

SOCOCO stwarza taką namiastkę fizycznego biura.

sococo_team

Oprócz prywatnych pokoi, są także salki konferencyjne. Wszyscy członkowie waszego zespołu mogą tam wejść i wspólnie pogadać o projekcie. Nie trzeba wysyłać żadnych linków i tym podobnych rzeczy. Wystarczy kliknąć w odpowiednią salkę, a reszta dzieje się już sama.

Dzięki kamerkom i mikrofonom, wasz zespół może się wzajemnie zobaczyć, usłyszeć. Każdy z uczestników spotkania może współdzielić swój ekran. I to jest coś ekstra. Bo możecie na raz współdzielić kilka różnych ekranów.

Jeżeli pracujecie w zespole rozproszonym, w Scrumie, ta aplikacja na pewno bardzo ułatwi wam życie. Salki konferencyjne można bardzo fajnie wykorzystać do wspólnego planowania sprintów, prowadzenia przeglądów, czy retrospektyw. SOCOCO ma też jedną dedykowaną salkę do stand-upów.

Aaa… Gdybyście chcieli przejść się po biurze i z kimś po prostu pogadać, na pewno docenicie bardzo przytulne miejsce przy pojemniku z wodą. Wystarczy kliknąć na ikonkę swojego kolegi, czy koleżanki z zespołu, który akurat się tam pojawił i zaczynacie rozmowę.

Całość wygląda naprawdę fenomenalnie i bardzo zachęcam do wypróbowania tego cudeńka. 😉

Muzyka

  • Muzyka, którą wykorzystałem podczas audycji:
  • Oleg O. Kachanko, Friends
  • Dazie Mae, Sofa

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, będę Wam bardzo wdzięczny za zostawienie oceny w iTunes. Każda gwiazdka, którą tam zostawicie przyczyni się do jego popularyzacji i docierania do nowych odbiorców.

Masz pytanie? Zostaw wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Menedżer Plus” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeżeli chodzą Wam po głowie jakieś pytania lub ciekawe tematy, zostawcie wiadomość głosową. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko, że macie podpięty mikrofon i klikniecie tutaj. Uwaga! Maksymalna długość nagrania wynosi 90 sekund.

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, żeby pobrać podcast w wersji do poczytania.

  • youtube
  • spotify
  • apple
  • google
Komentarze są zamknięte.