O mnie słów kilka

Cześć! Nazywam się Mariusz Chrapko. Mieszkam w Krakowie.

Żyję w świecie… pełnym możliwości i nieograniczonej wyobraźni.

Bardzo lubię… zmiany.

Nie znoszę powiedzenia… „nie da się”.

Kocham… się rozwijać i uruchamiać nowe przedsięwzięcia. Lubię też je kończyć.

Uważam, że… moje życie zależy tylko ode mnie, bo to ja trzymam kierownicę i moje problemy są tylko moimi problemami.

Nadużywam słowa… „strasznie fajnie”, „nie znoszę”.

Gdybym po śmierci miał się odrodzić na nowo jako osoba lub rzecz… byłbym fortepianem.

Moim ulubionym zajęciem jest… pisanie tekstów, na poddaszu, w domku w górach.

Najbardziej żałuję, że… nie jestem już dzieckiem.

Ulubieni bohaterowie literaccy… Martin Eden, komisarz Montalbano, Thursday Next, Henryk Nowak („Zły”).

Moje marzenia… są realne, ale wymagają ciężkiej pracy.

O blogu

Pierwsze wpisy na moim blogu pojawiły się w 2012 roku. Na początku robiłem to bardzo nieregularnie, bez konkretnego planu i wizji. Potem zaczęło się to zmieniać. Narzuciłem sobie reżim regularnego pisania. Blog przestał być dla mnie jakimś tam dodatkiem do mojej codziennej pracy. Stał się nieodłączną częścią mojego życia.

Po co to robię? Pisanie daje mi dużą frajdę, ale nie po to przecież zakładałem tego bloga. Piszę, żeby zmienić Wasz sposób myślenia o zarządzaniu. To jest mój cel. Bo wierzę, że „zły kruszec słowem da się zmiękczyć”.

O czym piszę? Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, związanym z zarządzaniem projektami, zmianą, kreatywnością. Pokazuję konkretne praktyki, które pomogą Wam zmienić siebie (światopogląd), ludzi i Wasze firmy. Piszę o roli współczesnych menedżerów, o byciu liderem, o pracy zespołowej, a także o nowych podejściach do zarządzania organizacją.

Blog ciągle ewoluuje. Dlatego, jeśli macie jakieś uwagi, sugestie czy propozycje tematów, o których chcielibyście usłyszeć – piszcie.

O książkach

Zanim powstał blog, napisałem dwie książki. I myślę o kolejnych. Coraz bardziej uświadamiam sobie, że pisanie jest moją formą bycia-w-świecie. I, w zasadzie, mógłbym już nic więcej nie robić, tylko pisać.

Pierwsza książka, którą napisałem to: „CMMI. Doskonalenie procesów w organizacji”, wydana przez Wydawnictwo PWN została wyróżniona w ramach konkursu na najlepszą publikacją ekonomiczną w 2009-2010. Druga książka: „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”, znalazła się na liście bestsellerów Wydawnictwa Helion. Zdobyła też III nagrodę dla najlepszego poradnika biznesowego w konkursie Gazety Prawnej „Economicus 2013”.

Więcej informacji o moich książkach znajdziecie tutaj.

PS

Małe sprostowanie. Tak naprawdę, pierwszą książkę, którą napisałem był „Feliks z opony”. Było to bardzo dawno temu. Pisałem intensywnie, u babci, przy kaflowym piecu i przy świecy. Jak prawdziwy pisarz. Rzecz traktowała o gościu, który mieszkał w dużej gumowej oponie. Takiej od Ursusa. W tej oponie był cały jego świat. Zamknięty dla wszystkich. Książka nie doczekała się swojego wydania, bo nie o to przecież chodziło. Najważniejsze było, żeby pisać…

Konsulting i budowanie zwinnych organizacji

Zawodowo pracuję jako niezależny konsultant. Pomagam liderom i zespołom projektowym w realizacji programów zwinnych transformacji. Od ponad dziesięciu lat zajmuję się wdrażaniem metod agile w różnych organizacjach. Projekty wdrożeniowe, z których najbardziej jestem dumny to: ING Bank Śląski, Continental, Orange Polska, Bank Zachodni WBK.

Konferencje i szkolenia

Regularnie występuję na konferencjach i prowadzę publiczne wykłady. Tematy, o których opowiadam dotyczą: zwinnego zarządzania, przywództwa, kreatywności, budowania zwinnych organizacji.

Prowadzę też szkolenia otwarte i zamknięte, w Polsce i za granicą.

A więc, do zobaczenia! 😉